Sevgililer Günü ne zaman? 2022 Sevgililer Günü hangi tarihte?

Sevgililer Günü ne zaman? 2022 Sevgililer Günü hangi tarihte?

Sevgililer Günü ne zaman 2022 Sevgililer Günü hangi tarihte
expand

Sevgililer Günü her yıl şubat ayında aynı günde kutlanmaya devam ediyor. Bu yıl anlamlı günün pazartesi gününe denk gelmesi nedeniyle kutlama yapacak olan kişiler bir gün önceden yani hafta sonu bir araya gelebilecekler. Peki, 2022 Sevgililer Günü ne zaman, hangi tarihte?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Sevgililer Günü kapsamında çiftler birbirlerine aldıkları hediyeleri iletecekler. Aynı gün anlamlı mesajlar ve iyi dilekler paylaşılacak. Günün pazartesiye yani hafta içine denk gelmesi nedeniyle birçok kişi kutlamasını önceden yapacak.

2022 SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Sevgililer Günü her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanıyor. 2022 yılında da 14 Şubat günü Pazartesi gününe denk gelecek.

SEVGİLİLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da önemli bir yere sahipti.

Bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.
15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin ve genç kızların isimleri yazılı kura ile bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı.M.S. 469’da 469'da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda Aziz Valentine anısına kızların değil sadece azizlerin isimleri yazılıydı.
Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en bilinen kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir.Efsaneye göre; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç erkeklerin evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu.
Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'i hapse attı ve onu ölüme mahkum etti.Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat'ta idama götürülürken kıza "Senin Valentine'in" imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.
 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow