Sigara, Nargile Dumanı Orucu Bozar Mı? Diyanet'in Açıklaması... Oruçluyken Sigara İçilir Mi?

Sigara, Nargile Dumanı Orucu Bozar Mı? Diyanet'in Açıklaması... Oruçluyken Sigara İçilir Mi?

Sigara, Nargile Dumanı Orucu Bozar Mı? Diyanet'in Açıklaması... Oruçluyken Sigara İçilir Mi?

En önemli ibadetlerimiz arasında yer alan oruç hakkında bazı konular merak edilmektedir. Orucu bozan ve bozmayan haller bu konuların başında yer almaktadır. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte orucu bozan durumlar daha fazla merak edilmektedir. Sigara, nargile dumanının orucu bozup, bozmadığı ise merak edilen durumların başında yer almaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sigara, Nargile Dumanı Orucu Bozar mı?

Oruç hakkındaki hükümler açıkça belirlenmiş olup, oruç bozmayan bazı durumlar olduğu da bilinmektedir. Yemek yemek, içmek gibi kesin hükümlerin dışında bazı oluşan hallerin orucu bozup bozmadığı ise tartışmalara yol açmaktadır. Orucu bozan halleri net şekilde öğrenebilmek için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklamaları dikkate almak gerekmektedir. Sigara, nargile gibi konuların orucu bozup bozmadığı konusu çok sık gündeme geldiğinden Diyanet bu konuda bir açıklama getirmiştir.

Oruçluyken Sigara İçilir mi?

Oruç bozan hallerle ilgili olarak oruçlu iken sigara içilir mi sorusu ile sıkça karşılaşılmaktadır. Yeme içme dışında birçok halde orucun bozulduğu bilinmektedir. Sigara içmenin orucu bozup, bozmadığı konusunda Diyanetin de yaptığı açıklamalar bulunmaktadır. Diyanet açıklamalarına bakarak sigara, nargile gibi maddelerin dumanının orucu bozduğu bilinmektedir. Yine diyanet açıklamalarına bakıldığında başkasının içtiği dumana bilmeden maruz kalmak ise orucu bozmamaktadır.

Sigara İçmek Orucun Kazasını Gerektirir mi?

Sigara, nargile dumanının Diyanet fetvalarına dayanarak orucu bozan haller arasında yer aldığı bilinmektedir. Kişinin bu haller nedeniyle orucu bozulmuşsa kaza edilmesi gerekmektedir. Fakat kişi başka birinin içmiş olduğu dumana maruz kalmışsa, orucu bozulmaz ve kaza gerektirmez.

Diyanet'in Sigara, Nargile İçmek Orucu Bozar mı? Açıklaması

Oruç ile ilgili sigara ve nargile dumanı konusunun tartışmalarına mahal vermemek adına Diyanet bu konuda bir açıklamada bulunmuştur. Diyanetin yaptığı açıklamaya göre orucun ana konusu yemek, içmek, keyif verici hallerden uzak kalmaktır. Bu durum tütün kökenli dumanlı maddeleri de kapsamaktadır şeklinde açıklanmıştır. Oruç halinde iken yasaklardan uzak durulmaması orucu bozar. Diyanet açıklamalarına göre sigara, nargile dumanı gibi tiryakilik nedeniyle kullanılan maddeler de orucu bozan hallerdendir.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber