Sivas Katliamı'nın ardından kim ne dedi?

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yaşanan katliamın üzerinden 22 yıl geçti. Geçen 22 yıllık uzun süreye rağmen, katliam sonrasında söylenenler ve yazılanlar hafızalardan hiç silinmedi.Sivas Katliamı sırasında iktidarda olan DYP-SHP koalisyonunun başbakanı Tansu Çiller, skandal bir açıklamaya imza atarak, "Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir" demişti.

Sivas Katliamı sırasında iktidarda olan DYP-SHP koalisyonunun başbakanı Tansu Çiller, skandal bir açıklamaya imza atarak, "Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir" demişti.

Dönemin İçişleri Bakanı DYP'li Mehmet Gazioğlu da aynı zihniyeti sergileyerek, katliamdan dolayı Aziz Nesin'i suçlamıştı. Gazioğlu, "Aziz Nesin'in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir." demişti.

Sivas Belediye Başkanı olan Refah Partili Temel Karamollaoğlu ise saldırgan kitle Madımak Oteli'nin önündeyken yanlarına gittiğinde, 'Mücahit Temel' sloganlarıyla karşılanmıştı. "Bir defa şöyle bir fatiha okuyalım. Şunların ruhuna el fatiha diyelim" diye konuşmuştu.

Dönemin Sivas Emniyet Müdürü Doğukan Öner, hakkında ise polise, katliamcılara "Müdahale etmeyin" emrini verdiği iddia edildi. 10 Temmuz 1993'te görevden alındı.

Türkiye Gazetesi yazarı Yalçın Özer'in "Fesat ateşi yakanlara dikkat" başlıklı yazısından: "Komedi yazarı Aziz Nesin, dün en rahat uykusunu uyumuş olmalıdır. Nihayet arzuları gerçekleşmiş, 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan büyük bir olay çıkarmayı başarmıştır. Galiba şu hedefi gütmektedir; Türkiye'deki sağı ve Müslümanları ayaklandırıp devletle karşı karşıya getirecektir... Böylece ülkedeki sağı tasfiye edecek sonuçta meydan sola kalmış olacaktır. Gizli istihbarat teşkilatlarına yakışacak bu ince planı Aziz Nesin tek başına gerçekleştirmeyi kafasına koymuştur."

Fehmi Koru da Zaman'daki köşesinde Aziz Nesin'i suçlayanlar kervanındaydı: Komik hikâyelere imza atan yazar Aziz Nesin, bu defa izleri uzun yıllar kalacak bir trajedinin kahramanı oldu. Sivas'ta ilk elde 35 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan arbede, onun merkezinde bulunduğu yoğun tahriklerle meydana geldi."

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde 35 kişinin yakılarak öldürülmesinden sonra 21 Ekim 1993'te Ankara 1 Nolu DGM'de 124 sanıkla başlayan yargı sürecinin sonunda 2012 yılında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin 'zaman aşımı' kararı için Recep Tayyip Erdoğan, "Hayırlı olsun" demişti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS