hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sivilce Patlatmak Abdesti Bozar Mı? Sivilce Sıkınca Abdest Bozulur Mu?

  Sivilce Patlatmak Abdesti Bozar Mı Sivilce Sıkınca Abdest Bozulur Mu
  expand

  Cilt üzerinden yaşanan en büyük problemlerden biri şüphesiz sivilce sorunudur. Hiç beklenmediği bir anda patlayabilen sivilceler için, aynı zamanda abdestin bozulup bozulmadığı merak edilen konular arasında geliyor. En başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun farklı kısımlarında sivilceler bulunabilir. Bu sivilcelerin patlaması ile beraber dışarı sıvı akışı gerçekleşir. Bu durumun ise alınmış olan abdesti bozup bozmayacağı her Müslümanın merak ettiği konular içerisinde yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sivilce Patlatmak Abdesti Bozar mı?

  Sivilceler bazen öyle bir noktaya gelir ki, kendiliğinden patlar ya da bilerek müdahale edilmek suretiyle patlatılır. Böyle durumlarda ise dışarı kan ya da irin akışı gerçekleşebilir. Özellikle vücuttaki kabarcıklar üzerinden dışarı doğru akan bu sıvı, akışına devam ederse o vakit abdest bozulur.

  Kan ya da irin sivilcenin üzerinde kalır ve akmaz ise o zaman abdest bozulmaz. Tabii bu durum genelde gerçekleşmez. Daha çok vücudun herhangi bir yerinde sivilce patladığı vakit mutlaka sıvı belli bir noktaya kadar akar. Bu da cilde temas ederek gözeneklerden giriş yapar ve abdesti bozar.

  Sivilce Sıkınca Abdest Bozulur mu?

  Çoğu zaman sivilceler bilerek sıkılır ve içerisinden kan ile beraber irin akışı gerçekleşir. Böyle durumlarda, yani sivilce sıkıldığı zaman abdest genel olarak bozulur. Tabii bunun belli başlı bazı durumları söz konusudur. Örneğin sıvı akışı sivilce üzerinden devam eder ise abdest bozulur. Ancak kan akışı ya da irin akışı sivilcenin üzerinde kalırsa, o zaman abdestin bozulmayacağını söylemek mümkün.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çünkü genel olarak sıvı sivilceden dolayı yan tarafa doğru taşar ve akmaya başlar. Bunun gerçekleşmemesi için ise mümkün olduğu kadar sivilcenin patlatılmaması gerekir. Ancak eğer ister istemez patlamış ise o zaman mutlaka yeniden abdest almak gerekmektedir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow