Sosyal medya düzenlemesinin 29. maddesi nedir? Dezenformasyon Yasası 29.madde kapsamı!

Sosyal medya düzenlemesinin 29. maddesi nedir? Dezenformasyon Yasası 29.madde kapsamı!

Sosyal medya düzenlemesinin 29. maddesi nedir Dezenformasyon Yasası 29.madde kapsamı
expand

Dezenformasyonla mücadele yasasına ilişkin ön incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin 29 maddesinin iptalini esastan görüşecek. Bu gelişme sonrasında ilgili maddeyle ilgili aramalar hız kazandı. Peki, Sosyal Medya düzenlemesinin 29. maddesi nedir? İşte o madde...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Sosyal Medya Yasası maddeleri gündemdeki yerini koruyor. "Dezenformasyon Yasası" olarak da bilinen Basın Kanunu geçtiğimiz günlerde TBMM onayı ile kabul edildi. Basın kartı, içerik, reklam ve ilan düzenlemeleri gibi konuları da içinde barındıran yeni yasa teklifiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Dezenformasyonla mücadele yasasına ilişkin ön incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin 29 maddesinin iptalini esastan görüşecek.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİNİN 29. MADDESİ NEDİR?

Dezenformasyon Yasası olarak bilinen yasa teklifindeki 29. maddesine göre; Yalan haber yayma suçuna 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getiren maddede, ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu tanımlanıyor. Suçun oluşması için ise; yayılan haber gerçek değilse, ülkenin güvenliği ve kamu sağlığını ilgilendiriyorsa, halk arasında korku, panik ve endişe oluşturma kastı varsa, kamu barışını bozmaya yönelik ve aleni ise şeklinde 5 şart aranıyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow