hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suhuf Nedir, Kimlere Verilmiştir? Suhuf Hangi Peygambere Kaç Sahibe Gönderilmiştir?

  Suhuf Nedir, Kimlere Verilmiştir Suhuf Hangi Peygambere Kaç Sahibe Gönderilmiştir
  expand

  Arapça bir sözcük olan sahife, sayfa manasına gelir. Bu kelimenin çoğulu ise suhuf şeklinde yazılır. İslam inancına göre Allah'ın kitap verdiği elçiler Hz. Muhammed, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Davud'dur. Kuran-ı Kerim, İncil, Zebur ve Tevrat dışında, dört peygambere de suhuf gönderilmiştir. Bu sayfalarda Allah'ın emirleri ve yasakları yazmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suhuf Nedir, Kimlere Verilmiştir?

  Sayfalar anlamına gelen suhuf, İslam dininde terim anlamında kullanılır. İlahi mesajların yazılı olduğu ama dört büyük kitap kadar hacimli olan risalelere suhuf denir. Kuran'ı Kerim'deki hiçbir ayette suhuftan bahsedilmez. Ancak başta Ebu Zer olmak üzere birçok sahabenin naklettiği hadislere göre dört peygambere de Allah katından sayfalar nazil olmuştur.

  Bu sayfalarda mümin kulların uzak durması gereken küçük - büyük günahlar, cennet, cehennem, ahiret günü gibi konularda ayetler yer almaktadır.

  Bazı din alimleri suhufun varlığına dair kesin bir delil olmadığı için bu sayfaların inip inmediği konusunda görüş ayrılıkları yaşamıştır. Bazı alimlere göre ise suhuf ile ilgili birçok farklı kaynaktan hadis rivayet edilmesi, bu sayfaların gerçekten nazil olduğuna dair yeterli delildir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suhuf Hangi Peygambere Kaç Sayfa Gönderilmiştir?

  1- Hz. Adem - Hz. Adem ilk insan, aynı zamanda ilk peygamberdir. Birçok rivayete göre Hz. Adem ve Hz. Havva ile birlikte birçok insan daha yaratılmıştır. Bu insanlara Allah'ı, cenneti, cehennemi ve ahiret gününü anlatması için ilk peygambere toplam 10 sayfa suhuf indirilmiştir.

  2- Hz. İbrahim:

  Hz. Adem gibi Hz. İbrahim'e de 10 sayfa suhuf nazil olmuştur.

  3- Hz. Şit:

  Dünyada doğan ilk peygamber olan Hz. Şit, Hz. Adem'in oğludur. Ebu Zer'den aktarılan hadislere göre, Hz. Şit'e 50 sayfa suhuf indirilmiştir.

  4- Hz. İdris:

  En uzun yaşayan peygamberlerden biri olan Hz. İdris'e inen suhuf sayısı ise 30'tur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow