Tarihte bugün: 1 nisan

Tarihte bugün: 1 nisan

Tarihte bugün: 1 nisan

Nisan bir... 1564 yılında ilk şakalar Fransa'da yapılmaya başlandı.

Ortaçağlarda yılbaşı kutlamaları baharla birlikte, 25 martta başlar, 1 nisanda son bulurdu. Fransa Kralı IX. Charles zamanında yapılan yenilik hareketlerinde, Papa Gregorius'a yeni bir Hıristiyan takvimi sipariş edildi.
 
Şimdi pek çok ülkenin kullandığı Gregoryen takvimin 1564'te yürürlüğe girmesiyle yılbaşı 1 ocakta kutlanmaya başladı. Ama bunu bilmeyenler veya bilip de bilmezden gelen paganlar yılbaşını 1 nisanda kutlamaya devam etti.
 
Bu protestocularla dalga geçmek için onlara çeşitli şakalar, aldatmacalar yapılmaya başlandı. Fransızlar, bu şakalara 'Poisson D'avril' (nisan balığı) adını verdi.
 
Önce İngiltere'ye ve diğer Avrupa ülkelerine, daha sonra da Amerika kıtasına kadar yayılan bu alışkanlık günümüze kadar geldi.
 
İşte birkaç örnek
 
Yıl 1957... İngiliz haber kanalı BBC'nin saygın haber programı 'Panorama', ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Ardından köylülerin ağaçlardan spagettinin hasadını yapmaya başladığı açıklandı. Televizyon kanalına telefon yağmaya başladı; tüm izleyiciler kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini soruyordu. Telefonu açan BBC yetkilileri de, "bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin" yanıtını veriyordu. Sonunda bunun bir şaka olduğu anlaşıldı.
 
1998 yılında bilim dergisi 'Science and Reason', nisan sayısında Alabama eyaletinde 3.14 olan pi sayısının değerinin yapılacak oylama ile yuvarlanarak 3.0 olacağı duyuruldu. Bunun üzerine yüzlerce telefonla halk bu kararı protesto etti. Sonunda ikinci bir sayı yayınlanarak orijinal makaleye yer verildi, bu evrim teorisiyle ilgili Mark Boslough adlı bir fizikçinin yazısıydı.
 
1998'de Burger King, 'USA Today' gazetesine verdiği tam sayfa ilanda solaklar için özel bir mönü sunacaklarını açıkladı. İlana göre, ülkedeki 32 milyon solak için hazırlanmış bu mönüdeki hamburger solakların rahatça yemesi için 180 derece dönüyordu. Ertesi gün Burger King, solaklar için hamburgerin şaka olduğunu duyurdu. Ancak günlerce müşteriler gelerek bu mönüden istedi, hatta bazıları sağ elliler için olanının üretilmesini talep etti.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1778: Oliver Pollock, doların simgesini yarattı.
1921: Metristepe'deki 102uncu Yunan Tümeni'nin geri çekilmesinin ardından taarruza geçen Türk birlikleri, İkinci İnönü Savaşı'nı kazandı.
1924: Münih'teki darbe girişimi dolayısıyla Nazi lideri Adolf Hitler, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1926: 30 ağustosun Zafer Bayramı olarak kutlanması hakkındaki kanun kabul edildi.
1944: Şehir Tiyatrosu sanatçısı Hazım Körmükçü, 46 yaşında İstanbul'da yaşamını yitirdi.
1948: İstanbul Fındıklı'daki Güzel Sanatlar Akademisi binası yandı.
1949: Türkiye, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne katıldı.
1957: Batı Almanya'da bilim adamları nükleer silahlar üzerine çalışmayı reddetti.
1969: Münir Nurettin Selçuk'un ABD'de verdiği konser, 525 televizyon kanalı tarafından naklen yayınlandı.
1978: Cumhuriyet döneminin ilk rektörü Ord. Prof.Dr. İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu, Ankara'daki evinde 92 yaşında vefat etti.
1979: Balıkçılar, 1 nisan gününü Balık Bayramı ilan etti. Kumkapı'da iki saat içinde halka 1.5 ton balık dağıtıldı.
1979: Humeyni, İran'da şeriat ilan etti.
1982: 'Nokta' dergisi yayın hayatına başladı.
1989: Şair Orhon Murat Arıburnu, 69 yaşında hayata veda etti.
1996: 1978 yılında yedi öğrencinin ölümüyle sonuçlanan 16 mart katliamı davası yeniden açıldı.
2005: 10 yıldır süren 61 sanıklı Hizbullah davasında 22 tetikçi ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
2005: Cumhuriyet döneminin Tapu Kadastrosu'sunu kuran ve 16 eski dil bilen hayattaki tek kişi sıfatıyla ölene kadar emekliliği yasaklanan Milli Savunma Bakanlığı uzman bilirkişisi, şair ve İstiklal Madalyası sahibi Naci Tanrısever (Karamanoğlu Naci Bey) İstanbul'da 104 yaşında hayatını kaybetti.
 
Tarihte bugün arşivi

Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
Ocak ayı arşivi
Şubat ayı arşivi
Mart ayı arşivi

Tarihte bugün: 29 kasım

Tarihte bugün: 29 kasım