Tarihte bugün: 12 aralık

Tarihte bugün: 12 aralık

Tarihte bugün: 12 aralık

Anadolu rock'ın önemli isimlerinden Cem Karaca'nın 1985'de Türkiye'ye girmesi yasallaştı.

Cem Karaca 5 nisan 1945'de İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi (Toto Karaca) ve babası tiyatrocu olan Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Müzik hayatının ilk bölümünde rock tarzı çalışmalar yapıyordu. O dönemdeki en büyük destekçişi İlhami Gencer'di.
 
Askerde Anadolu'nun ilkokul kitaplarında anlatıldığı gibi olmadığını fark etti. Asker arkadaşının çaldığı bağlama ise onu bambaşka diyarlara taşıdı. Bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğin kendi duygularını anlattığını keşfetti.
 
1967'de askerlik dönüşü Apaşlar grubuna katıldı. Bu grupla Hürriyet'in düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasında Emrah isimli parçalayla ikinci oldular ve doğu-batı müziği sentezinde şarkılar üretmeye çalıştılar.
 
'Resimdeki Gözyaşları' isimli parçayla büyük başarı elde eden Apaşlar'la Almanya'ya gitti. Apaşlar'la olan beraberliği 1969'un sonlarına kadar sürdü. Grupta çıkan anlaşmazlıklar had safhaya çıkınca gruptan ayrıldı.
 
Apaşlar'ın basçısı Seyhan Karabay ile birlikte Kardaşlar grubunu kurdu. Bu sırada Almanya'ya giderek Ferdy Klein Orkestrası'yla dört tane 45lik doldurdu. Amacı maddi sıkıntı yaşamadan çalışmalar yapmaktı.
 
İlk 45'likleri 'Dadaloğlu' ile büyük bir başarı elde ettiler. Fakat 1972'de Seyhan Karabay arasındaki tartışmalar nedeniyle Kardaşlar'la yolları ayrıldı.
 
Bu sırada eşi benzeri görülmemiş bir değiş-tokuş meydana geldi. Cem Karaca, Kardaşlar'dan ayrılıp Anadolu popun güçlü sesi Moğollar'la birleşirken Kardaşlar da Moğollar'la anlaşamayan Ersen Dinleten'i gruplarına dahil etti.
 
Üç 45'lik çıkaran Karaca, Moğollar'ın dağılmasıyla kariyerinin en önemli dönemini yaşayacağı Dervişan grubunu kurdu. Dervişan politik rock'ın yanısıra progressive rock'ın Türkiye ile tanışmasında önemli rol oynadı.
 
Aynı zamanda tam anlamıyla ilk stüdyo albümünü bu grupla çıkardı: 'Yoksulluk Kader Olamaz'. Dervişan'ın dağılmasından sonra Edirdahan isimli grubu kurdu. Yeni albümü 'Safinaz'la eski başarısını elde edemedi.
 
Bu albümden sonra Almanya'ya gitti ve 1987'ye kadar sürgün hayatı yaşamak zorunda kaldı. Bu dönemdeki çalışmalarında sık sık gurbet acısı gibi temaları işledi. Bu süre içindeki en iyi albümünü Almanca olarak çıkardı: 'Die Kanaken'.
 
Bu albümde yabancı düşmanlığı, gurbetçilerin yaşamı gibi konuları işledi. Albümdeki bazı parçaların Türkçesini sonraki albümlerinde kaydetti. 'Die Kanaken' albümünün arka kapağında kendisiyle ilgili şunlar yazılıydı:
 
"Cem Karaca ülkesi olan Türkiye'de bir rock yıldızı. Ülkesinde 50'ye yakın 45'lik ve LP yayınlayan Karaca'nın parçalarının çoğu sosyal içerikli sözlere sahip. 1981'in ocak ayında Almanya'dayken son albümü yüzünden ülkesinde aranmaya başladı...
 
"Bunun üzerine Karaca, ülkesine geri dönmedi. Mallarına el konan şarkıcı 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 1983'te de darbeci generaller onu Türk vatandaşlığından attılar...
 
"Almanya'da daha çok Nazım Hikmet'in şiirlerini seslendirmesiyle tanınan Karaca, ilk olarak 1983'ün başlarında Almanca sözlerle ve doğu-batı sentezinden oluşan bir müzikle seyirci önüne çıktı...
 
"Amacı Türkiye'de olan biteni anlatmak değil, burada olup bitenleri anlatmak ve Alman-Türk ilişkilerini düzeltmeye çalışmak. Şarkıları yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkdan bahsediyor."
 
Yurda döndüğü zaman Turgut Özal'ın elini öptüğü için döneklikle suçlandı. Bu dönemde çıkardığı albümler sanki ülkesine uzun yıllar sonra dönen ve kendini evinde hissetmeyen bir kişi gibi verimsizdi.
 
1990 ve 1992'de Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la 'Yiyin Efendiler' ve 'Nerde Kalmıştık' albümleriyle biraz da olsa eski günlerine döndü. 1997'de çekilen 'Ağır Roman' filminde seslendirdiği 'Resimdeki Gözyaşları' ile yeniden popüler oldu.
 
1999'da Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu, Ahmet Güvenç ve Uğur Dikmen'in desteğiyle 'Bindik Bir Alamete...' isimli albümünü çıkardı. 'Kahpe Bizans' filmi için üç parça kaydedip, filmde küçük bir rol aldı.
 
2000'li yıllarda çeşitli şiir çalışmaları da yaptı. Barış Manço'nun efsanevi grubu Kurtalan Ekspres'le birleşerek konserler verdi. Son olarak Yol Arkadaşları isimli grubuyla sahneye çıkan Cem Karaca, 8 şubat 2004'de hayata gözlerini yumdu.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1901: İtalyan mucit Guglielmo Marconi, telsiz-telgraf sistemini geliştirdi ve İngiltere'den Atlantik aşırı ilk mesajını yollamayı başardı.
1916: Ahmet İzzet Paşa'nın izinli olarak bir süre İstanbul'a gitmesi üzerine Atatürk, İkinci Ordu Komutan Vekilliğine atandı. 1925: Ankara-Ereğli demiryolunun yapımına ilişkin kanun kabul edildi.
1932: Adile Ayda ilk kadın dışişleri memuru oldu.
1940: Macaristan ve Yugoslavya arasında Ebedi Dostluk Paktı imzalandı.
1949: TBMM, Avrupa Konseyi'ne katılma kararını onayladı.
1952: İstanbul'da yeni bir balık akını yaşandı. Balık pazarlarına tonlarca uskumru balığı gelince, bolluk nedeniyle kilosunun fiyatı 50 kuruşa kadar düşen uskumrudan, Yunan ve Bulgar balıkçı gemileri de satın aldı.
1970: Denizyolları İşletmesi için Camialtı Tersanesi'nde yapılan 'İstanbul' feribotu denize indirildi.
1977: Yerel seçimlerde 67 il merkezindeki belediye başkanlıklarından 42'sini CHP, 15'ini AP, beşini MHP, üçünü MSP ve ikisini bağımsız adaylar kazandı.
1984: 16 haziran 1970 olaylarıyla ilgili olarak, İstanbul Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmakta olan kapatılan DİSK'in 24 yöneticisi beraat etti.
1984: Bilkent Üniversitesi kuruldu.
1985: İki ülke arasında sürdürülen görüşmelerden sonuç alınamayınca Sovyetler, kendilerine ait ekonomik bölgede çıkan kalkan için Türk balıkçılarına 10 yıllık avlanma yasağı koydu.
1990: Tahtakale'de dolar ve markın hızlı yükselişini durdurmak için Merkez Bankası piyasaya müdahalesini artırdı ve sabah saatlerinde bankalararası döviz piyasasına 20-30 milyon dolar birden sürdü.
1997: Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'da gerçekleştirdiği devlet ve hükümet başkanları zirvesi sonucunda Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Polonya, Slovenya, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Estonya ve Kıbrıs Rum kesimi tam üyelik için aday ülkeler olarak belirlendi.
1999: 'Time' dergisi, Türkiye'nin dinamik ekonomisi ve kuvvetli sivil toplumuyla AB için Doğu Avrupa ülkelerinden daha cazip aday ülke olduğunu yazdı.
1999: Helsinki'de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Zirve Toplantısında Türkiye'ye adaylık statüsü tanındı.
2000: Gaziosmanpaşa'da düzenlenen saldırıda ölen iki polisin cenaze töreni dolayısıyla İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 4 bin polis eylem yaptı.
2001: Batı Şeria ve Gazze'de düzenlenen ve 10 kişinin öldüğü iki intihar saldırısının ardından İsrail F-16 savaş uçakları Filistin topraklarını bombaladı.
2001: Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardımcı olmak suçlarını DGM'lerin görev alanından çıkaran yasa değişikliğini onayladı.
2004: Fatih Akın'ın filmi 'Duvara Karşı', Avrupa Sinema Akademisi'nce verilen Avrupa En İyi Film Ödülü'nü kazandı.

Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
1 aralık
2 aralık
3 aralık
4 aralık
5 aralık
6 aralık
7 aralık
8 aralık
9 aralık
10 aralık
11 aralık