Tarihte bugün: 14 ekim

Tarihte bugün: 14 ekim

Tarihte bugün: 14 ekim

En korkunç seri katillerden Rus Andrei Chikatilo, 53 kadın ve çocuğu öldürmek suçundan 1992'de mahkum edildi.

16 ekim 1939'da Ukrayna'da doğan Chikatilo, cinayetlerini kötü geçen çocukluğuna tepki olarak işleyen bir katildi. Rusya'da milyonlarca hayata mal olan açlık dönemi sırasında, ağabeyi, gözleri önünde komşuları tarafından öldürüldü ve parçalandı.
 
Hikaye doğru mudur bilinmez ama, annesinin küçüklüğünde Chikatilo'nun vücudunda çeşitli aletler kullanarak delikler açtığı ve cinayetlerinin de bu olayları tekrarlaması olduğu düşünülüyor.
 
Tüm seri katiller cinayetlerine genç yaşlarda, 20'lerin başında başlamasına rağmen Chikatilo'da bu durum çok geç ortaya çıktı. Üniversiteden mezun oldu, evlendi, iki çocuk yaptı. Komşularına göre halim selim bir aile babasıydı.
 
Bir yurtta çalışmaya başladı, ancak kısa bir süre sonra taciz gerekçesiyle işten atıldı. Bir fabrikada tezgahtar olarak işe girdi. Yeni işine otobüs veya trenle gidiyordu. Chikatilo, duraklarda ve istasyonlarda kendine kurbanlar aramaya başladı.
 
İlk cinayetini 22 aralık 1978'de Shakty kasabasında işledi. Boğduğu, tecavüz ettiği ve defalarca bıçakladığı dokuz yaşındaki kızın cesedi birkaç gün sonra Grushevka Nehri'nde çıkarıldı. Davadaki birçok şüpheliden biriydi Chikatilo.
 
Fakat sorgu işlemleri sonrasında, daha önce de benzer suçlardan hüküm giymiş olan 25 yaşındaki Alexander Kravchenko suçlu bulundu. Daha sonraki araştırmada Kravchenko'nun suçu işkence altında kabul ettiği ortaya çıktı.
 
Chikatilo, belki cinayetlerine geç yaşta başlamıştı ama aradaki farkı kapatmak için acele ediyordu. 1984 ağustos ayında sekiz kurbanın cesedi bulundu. Chikatilo yine zanlılar arasındaydı ama delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.
 
Sovyet polisinin Chikatilo'yu yakalanması için altı yıl ve 25 bin kişinin daha sorgulanması gerekecekti. Ülkenin gündemi değişmişti, çünkü seri cinayetler Batı'ya özgü bir durumdu ve ülkede şimdiye kadar böyle bir şeye rastlanmamıştı.
 
Chikatilo, 20 kasım 1990'da, Rostov'da bir tren istasyonunda, yüzünde ve ellerinde kan izleri ile yakalandı. Yakalanmadan önce ismi belirlenmişti ve iki hafta sonra bulunan yeni bir kurban yakalanmasını hızlandırmıştı.
 
Sekiz günlük bir sorgudan sonra toplam 55 cinayet işlediğini itiraf etti ve polise, henüz bulunamamış birçok kurbanın yerini gösteri. Kurbanlarının çoğuna öldürmeden önce işkence yapmıştı.
 
53 cinayetle suçlandığı davası haziran 1992'de başladı. Dava 14 ekim 1992'de sonuçlandı ve ölüme mahkum edildi. Son af talebi de 15 şubat 1993'te Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından reddedildi ve aynı gün cezası infaz edildi.
 
Bu arada Rus hükümeti, Alexander Kravchenko'yu, aslında Chikatilo'nun işlediği suçtan yargılandığı için özür dileyerek serbest bıraktı.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1808: Nizam-ı Cedid, Sekban-ı Cedid adıyla yeniden kuruldu.
1925: Türkiye'de ilk betonarme köprü, Menderes Nehri üzerinde yapıldı.
1926: İstanbul'da ilk resmi nikah, Şehremini Muhittin Bey tarafından kıyıldı.
1927: Türkiye Milli Futbol Takımı Bulgaristan'ı 3-1 yendi.
1944: Hitler'e suikastta rol alan Mareşal Erwin Rommel intihar etti.
1947: ABD test pilotu Chuck Yeager, ses duvarını aştı.
1973: Genel seçimler sonuçlandı. Cumhuriyet Halk Partisi 187, Adalet Partisi 148, Milli Selamet Partisi 48 milletvekilliği kazandı.
1982: Yaşar Kemal, Fransa'da Uluslararası Cino del Duca Ödülü'nü aldı.
1987: Uluslararası Atatürk Barış Ödülü, Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker'e verildi.
1994: Nobel Barış Ödülü Yaser Arafat, İzak Rabin ve Şimon Peres'e verildi.
2003: Bağdat'ta Türk Büyükelçiliği yakınında bomba yüklü araç patlatıldı. Elçilik binası zarar gördü. Saldırgan öldü, altı kişi yaralandı.
 
Tarihte bugün arşivi
 
4 ekim
5 ekim
6 ekim
7 ekim
8 ekim
9 ekim
10 ekim
11 ekim
12 ekim
13 ekim