Tarihte bugün: 15 ekim

Tarihte bugün: 15 ekim

Tarihte bugün: 15 ekim

Tarihin en ünlü kadın casusu Mata Hari, 1917'de Fransızlar tarafından kurşuna dizildi.

1876'da Hollanda'da varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mata Hari'nin gerçek ismi Margareta Zelle'di ve Mata Hari, Endonezcede 'şafağın gözü' anlamına geliyordu.
 
Ailesi tarafından rahibe okuluna gönderildi, bir süre burada okuduktan sonra kendinden 20 yaş büyük bir kaptana aşık oldu ve onunla evlendi. Kocasıyla Doğu Hint Adaları'na gitti, ama orada boşandı.
 
Gizemli Doğu Hint danslarını kullanarak, Mata Hari olarak anılmasına yol açan ünü elde etti. Pek çok hükümet yetkilisi onun danslarını izliyor ve o da bu sayede önemli isimlerle ilişki kuruyordu.
 
Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanların tarafında yer aldı. Fransa karşı casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar hesabına çalıştığını anladı ve iki taraflı çalışması teklifinde bulundu.
 
Mata Hari teklifi kabul etmiş göründü, ancak Fransızlar ona güvenmiyordu. Bu yüzden Mata Hari'yi denemek için Belçika'ya altı Fransız ajanla ilişki kurması için gönderdiler.
 
Onbeş gün içinde bu altı ajanın tamamı Almanlar tarafından yakalandı ve kurşuna dizildi. Bu olay, altı ajanın hayatına mal olsa da Mata Hari'ye hiçbir zaman güvenilmeyeceğini göstermesi bakımından önemliydi.
 
Mata Hari, Almanlar tarafından da artık benimsenmediği için Fransa'ya dönmek zorunda kaldı. Fransızlar cephelerdeki yenilgilerini Mata Hari'nin üzerine attı.
 
Oysa Margareta Zelle'in daha sonra kendini dünyanın en ünlü casuslarından biri haline getirecek kadar önemli biri olmadığı söyleniyordu. Fransızlar propagandalarından vazgeçmediler.
 
Mata Hari, kurşuna dizilmek üzere 15 ekim 1917'de şafak sökerken ormana getirildi. Tüfekler patladı. Mermilerin sadece biri kalbine isabet etmişti. Askerlerden 14'ü ona ateş etmemiş ya da edememişti.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1878: Edison, Edison Electric Light Co. adlı şirketi kurdu.
1912: İtalyanlar ile Uşi Anlaşması imzalandı.
1927: Gazi Mustafa Kemal Paşa, Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı'nda Büyük Nutuk'u okumaya başladı.
1928: Almanya'dan hareket eden dünyanın en büyük hava gemisi Graf Zeppelin Amerika'da New Jersey'e ulaştı. Uçuş 111 saat sürdü.
1934: Mao Zedung'a bağlı 100 bin kişilik birlik, Çin'in güneydoğusundan başlayıp kuzeydoğusuna kadar sürecek 10 bin kilometrelik Uzun Yürüyüş'e başladı.
1937: Yeni harflerle basılan ilk kağıt paralar tedavüle çıktı. Üzerinde Atatürk'ün resmi bulunan 100 liralık banknotlar 1942'de tedavülden kaldırıldı.
1958: Şair Asaf Halet Çelebi 51 yaşında öldü.
1961: Uluslararası Af Örgütü Londra'da kuruldu.
1961: Yeni anayasaya göre Meclis ve Senato seçimleri yapıldı.
1964: Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev, Karadeniz kıyısında tatildeyken görevden alındı. Yerini Leonid Brejnev aldı. Aleksey Kosigin başbakan oldu.
1993: Nobel Barış Ödülü, Nelson Mandela ve Frederik de Klerk'e verildi.
 
Tarihte bugün arşivi
 
4 ekim
5 ekim
6 ekim
7 ekim
8 ekim
9 ekim
10 ekim
11 ekim
12 ekim
13 ekim
14 ekim