Tarihte bugün: 16 haziran

Tarihte bugün: 16 haziran

Tarihte bugün: 16 haziran

Türk sinemasının ünlü jönü Ayhan Işık, 1979 yılında beyin kanaması sonucu hayata veda etti.

5 mayıs 1929'da izmir'de dünyaya gelen Ayhan Işık, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bazı dergi ve gazetelerde ressam ve grafiker olarak çalıştı.
 
1951'de 'Yıldız' dergisi ve İstanbul Film'in açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya geçti. İlk filmi 'Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan' oldu. İkinci filmi 'Kanun Namına' ile oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayarak üne kavuştu.
 
Daha sonra yaptığı filmlerle çok beğenilip sinemanın kralı olarak anıldı. 1959 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti ve sinema konusunda incelemelerde bulund, İtalyan korku filmlerinde roller aldı.
 
Türkiye'ye döndükten sonra yeni filmler çevirerek ününü sürdürdü. 1972'de film yıldızlarının sahneye çıkma modasına uyarak, klasik Türk müziği dalında solistlik yaptı.
 
Oyunculuğunun yanı sıra yapımcılık yapmaya da başlayan Işık, bir süre sonra da oyuncu ve yönetmen olarak 'Örgüt' filmini çekti ve bu arada televizyonda bazı reklam filmlerinde rol aldı.
 
Türk sinemasının en büyük oyuncularından biri olan Ayhan Işık, ikinci filminden sonra fiziği ve yeteneği ile dikkatleri çekerek, ölene kadar çevirdiği bütün filmlerde hep başrol oynadı.
 
1954'te Türk Film Festivali'nde, 1962'de Ses, 1965'te Artist ve daha bir çok yayın organının düzenlediği yarışmalarda en başarılı erkek oyuncu seçilen Ayhan Işık, 1979'da beyin kanaması sonucu hayata veda etti.
 
Günün diğer önemli haberleri
 
1535: Barbaros Hayrettin Paşa, Haçlı donanmasına karşı zafer kazandı.
1895: Lorel-Hardy ikilisinden ABD'li komedyen ve aktör Stan Laurel doğdu.
1903: Henry Ford, Ford motor fabrikasını kurdu.
1932: Almanya'da yarı askeri Nazi örgütleri SA ve SS'ler üzerindeki hükümet yasağı kaldırıldı.
1950: Türkçe ezanın eskiden olduğu gibi Arapça okunmasına dair kanun kabul edildi.
1952: Osmanlı hanedanının kadın üyelerinin Türkiye'ye girebilmelerini öngören kanun kabul edildi.
1958: 1956 Macar ayaklanmasının lideri Imre Nagy gizli bir yargılama sonucu idam edildi.
1961: Rus balet Rudolf Nureyef, Batı'ya iltica etti.
1963: İlk kadın Sovyet kozmonotu Valentina Tereşkova, 'Vostok-VI' ile uzaya fırlatıldı. Tereşkova, 19 haziranda dünyaya döndü.
1968: Sırrı Acar, Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda şampiyon oldu.
1976: Güney Afrika'da siyahların yaşadığı Soweto kasabasında Afrikaans dilinde eğitimi protesto eden öğrencilerin ateş açan polis 600 öğrenciyi öldürdü.
1983: Milli Güvenlik Konseyi Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulması yasasını onayladı. Devlet Güvenlik Mahkemeleri 1 nisan 1984 günü resmen çalışmalarına başladı.
1987: Türkiye'yi ziyaret eden İran Başbakanı Musavi'nin Anıtkabir'i ziyaret etmemesi tepkiyle karşılandı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakanlık önüne siyah çelenk bıraktı.
1988: Mehmet Ali Birand'ın 'İşte PKK, işte Apo' başlıklı röportajı nedeniyle Milliyet gazetesi toplatıldı.
1992: Memur sendikaları yöneticilerinin grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı amacıyla düzenlediği İstanbul-Ankara yürüyüşü başladı.
1994: Anayasa Mahkemesi, Demokrasi Partisi'nin (DEP) kapatılmasına ve bu partinin üyesi olan beşi cezaevindeki 13 milletvekilinin üyeliğinin sona ermesine karar verdi.
1994: Amasya Kütüphanesi'nden çalınan tarihi Kuran-ı Kerim, Ayşegül Tecimer'in yalısının bahçesinde bulundu.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
Ocak ayı arşivi
Şubat ayı arşivi
Mart ayı arşivi
Nisan ayı arşivi
Mayıs ayı arşivi
1 haziran
2 haziran
3 haziran
4 haziran
5 haziran
6 haziran
7 haziran
8 haziran
9 haziran
10 haziran
11 haziran
12 haziran
13 haziran
14 haziran
15 haziran