Tarihte bugün: 18 haziran

Tarihte bugün: 18 haziran

Tarihte bugün: 18 haziran

Polonyalı asıllı ABD'li yazar Jerzy Kosinski 1933 yılında hayata merhaba dedi.

Jerzy Kosinski, Rus asıllı bir ana-babadan Polonya'nın Lodz kentinde dünyaya geldi. Eğitimini Polonya'da tamamladı ve öğretim görevlisi olarak Varşova Bilimler Akademisi'ne girdi.
 
1955'te başladığı asistanlık görevine 1957'ye kadar devam etti. 1957 sonlarında Ford bursuyla ABD'ye gitti; daha sonra Guggenheim bursuyla ABD'de öğrenimine devam etti.
 
Psikoloji doktorası tamamladıktan sonra Wesleyan Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Daha sonra Princeton ve Yale üniversitelerinde öğretim üyeliği yaptı.
 
İlk eseri 1960 yılında yayımlandı. Joseph Novak takma adıyla yayımlanan bu kitabını büyük başarıya ulaşan 'Boyalı Kuş' (The Painted Bird) izledi.
 
Fransa'da yazara En İyi Yabancı Roman ödülünü kazandıran 'Boyalı Kuş', 36 dile çevrildi ve yayımlandığı tüm ülkelerde aynı başarıya ulaştı. Kosinski daha sonra yayımlanan 'Adımlar' (The Steps) ile başarısını sürdürdü.
 
'Adımlar' yayımlandığı sene ABD'nin en büyük edebiyat ödülü olarak bilinen National Book Award 1969 armağanını kazandı. Yazarın üçüncü romanı 'Bir Yerde' (Being There) 19 dilde aynı zamanda yayımlandı.
 
Çağımızın en büyük belgeleri arasında yer alacak bir roman olarak nitelenen 'Boyalı Kuş' en çok yankı uyandıran eseri oldu.
 
Yazar bütün çevirilerde ve romanın filme aktarılmasında 'Boyalı Kuş' adının değiştirilmemesini ön koşul olarak sunuyordu.
 
'Boyalı Kuş'tan bir satır...
 
"Her gördüğümü hatırlayacağıma söz verdim. Günün birinde gözlerimi çıkarırlarsa, hayatımın sonuna kadar bütün bu görüntüleri belleğimde saklayacaktım..."
 
Eserleri
 
'Boyalı Kuş', 'Bir Yerde', 'Şeytan Ağacı', 'İhtiras Oyunu', 'Kör Randevu', 'Boşluk', 'Çelik Bilye', 'Adımlar'
 
Günün diğer önemli haberleri
 
1815: Napoleon Bonapart, Waterloo Savaşı'nda İngiliz ve Prusya ordularına yenildi. Yenilgi, Fransa ile Avrupa devletleri arasında 23 yıl süren savaşa son verdi. Napoleon, 22 haziranda ikinci kez tahttan çekildi.
1847: Macar besteci ve piyanist Franz Liszt, Padişah Abdülmecit'e sarayda konser verdi.
1922: Ziya Gökalp, Diyarbakır'da 'Küçük Mecmua'yı çıkarmaya başladı.
1942: Efsanevi müzik topluluğu Beatles'ın kurucularından besteci ve müzisyen Paul McCartney doğdu.
1948: Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Deklarasyonu'nu kabul etti.
1953: Mısır'da 74 yıllık İngiliz egemenliğinin sona ermesiyle cumhuriyet ilan edildi.
1965: Gazeteci-yazar Refik Halit Karay 77 yaşında İstanbul'da hayata veda etti.
1972: 65 ülkenin pilotları uçak kaçırma olaylarını protesto için boykota başladı. Boykota Türkiyeli pilotlar da uydu. Uçak seferleri 24 saat durdu.
1974: Türkiye'de iş adamları ilk kez İzmir'de yürüyüş yaptı.
1977: TRT, İstanbul Festivali'ni boykot etti. Gerekçe olarak fesitvalde Türk ve İslam eserlerinin yeterince yer almaması gösterildi.
1979: Sovyetler Birliği Başkanı Leonid Brejnev ve ABD Başkanı Jimmy Carter, Viyana'da Stratejik Silahların Sınırlandırılması konulu 'SALT II' anlaşmasını imzaladılar.
1988: Başbakan Turgut Özal, Ankara Atatürk Spor Salonu'nda yapılan ANAP Büyük Kongresi'nde, Kartal Demirağ'ın silahlı saldırısında elinden yaralandı.
1992: Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak dar gelirlilere verilecek Yeşil Kart uygulaması, TBMM'de kabul edildi.
1993: Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Bakü'yü terk etti. Haydar Aliyev cumhurbaşkanı oldu.
1994: ABD'de düzenlenen 1994 Dünya Kupası finalinde Brezilya ve İtalya karşılaştı. Penaltılara giden maç sonunda şampiyonluğu Brezilya kazandı.
1997: Başbakan Necmettin Erbakan istifa etti. Erbakan koalisyon ortağı DYP ile başbakanlığı bir yıl sonunda Tansu Çiller'e devretme anlaşması yapmıştı.
2005: Ressam Nuri İyem vefat etti.
 
Tarihte bugün arşivi

Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
Ocak ayı arşivi
Şubat ayı arşivi
Mart ayı arşivi
Nisan ayı arşivi
Mayıs ayı arşivi
1 haziran
2 haziran
3 haziran
4 haziran
5 haziran
6 haziran
7 haziran
8 haziran
9 haziran
10 haziran
11 haziran
12 haziran
13 haziran
14 haziran
15 haziran
16 haziran
17 haziran