Tarihte bugün: 20 aralık

Tarihte bugün: 20 aralık

Tarihte bugün: 20 aralık

'Fareler ve İnsanlar' ve 'Gazap Üzümleri' gibi romanlarıyla tanınan yazar John Steinbeck 1968 yılında hayatını kaybetti.

John Steinbeck, 27 şubat 1902'de ABD'nin California eyaletindeki Salinas kentinde doğdu. 20 aralık 1968'de New York'da yaşamını yitirdi. 1940'da Pulitzer, 1962'de Nobel Edebiyat Ödülü kazandı.
 
California'da tarım işçisi yoksul bir ailenin çocuğu olan Steinbeck, yaşıtları gibi küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'nde eğitşim gördü.
 
Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü.
 
Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı.
 
1929'da basılan ilk romanı 'Altın Kupa' edebiyat çevrelerinde fazla ilgi görmedi. Bunu izleyen 'Cennet Çayırları' ve 'Bilinmeyen Bir Tanrıya' adlı eserleri de eleştirmenlerin ilgisini çekmeyi başaramadı.
 
Nihayet 1935'de yayımlanan 'Yukarı Mahalle' ile hem eleştirmenlerce gelecek vaat eden büyük bir yetenek olarak kabul edildi hem de yaşamı boyunca çektiği maddi sıkıntıları sona erdi.
 
'Yukarı Mahalle'yi, California'da yaşam mücadelesi veren işçi sınıfını konu alan, her biri birer şaheser olarak kabul gören 'Bitmeyen Kavga', 'Fareler ve İnsanlar' ve 1940'ta Pulitzer Ödülü kazanan 'Gazap Üzümleri' izledi.
 
Diğer belli başlı eserleri arasında 'Ay Battı', 'Sardalye Sokağı', 'İnci', 'Cennetin Doğusu', 'Tatlı Perşembe', 'Pippin IV'ün Kısa Süren Saltanatı', 'Mutsuzluğumuzun Kışı' sayılabilir. 1962'de Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.
 
En önemli eseri olan 'Gazap Üzümleri'nde, tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatır. Toprakları istimlak edilen Oklahamalı çifçiler, topraklarından kovulup, kapitalizmin olağan işleyişi gereği açlığa ve işsizliğe terkedilir.
 
Başka çalışma olanağı olmadığından, California'ya, emeklerinin yok pahasına kullanılacağı büyük kapitalist çiftliklere doğru giden bu aileler birbirleriyle yarışır.
 
Steinbeck'in yapıtları, imgelerden yararlanan sanatsal yapıtlar olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsal değişimler yaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin ayrıntılı bir gözleme dayanan, tamamıyla gerçekçi birer yansıtılışıdır.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1683: II. Viyana Kuşatması'nın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, boğularak idam edildi.
1924: 'Kırkkilise'nin adı 'Kırklareli' olarak değiştirildi.
1938: İlk elektronik televizyon sisteminin patenti alındı.
1942: Erbaa-Niksar'da 7.0 büyüklüğündeki depremde 3 bin kişi öldü.
1955: 1954 seçimlerinden sonra DP'den ayrılan bazı milletvekilleri Hürriyet Partisi'ni kurdu.
1964: İstanbul Ali Sami Yen Stadı'nın açılışı, faciaya sahne oldu. Türkiye-Bulgaristan milli maçının başlamasından önce, izdiham sonucu, açık tribünlerden birinin demir parmaklıkları parçalandı: 83 kişi yaralandı.
1993: Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Hulusi Kentmen 81 yaşında öldü.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
1 aralık
2 aralık
3 aralık
4 aralık
5 aralık
6 aralık
7 aralık
8 aralık
9 aralık
10 aralık
11 aralık
12 aralık
13 aralık
14 aralık
15 aralık
16 aralık
17 aralık
18 aralık
19 aralık