Tarihte bugün: 22 kasım

Tarihte bugün: 22 kasım

Tarihte bugün: 22 kasım

ABD Başkanı John Fitzgerald Kennedy, 1963 yılında Dallas'ta uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.

ABD halkının en sevdiği başkanlardan biri olan Kennedy'nin öldürülmesiyle ilgili olarak binlerce sayfadan oluşan raporlar hazırlandı, ancak suikaste ilişkin sır perdesi hiçbir zaman kalkmadı.

Yönetmen Oliver Stone'un 1991 tarihli 'JFK' adlı yarı - belgesel filmi de soruşturma sırasında çarpıtılan delilleri gözönüne serdi ve suikaste ilişkin gizemi sürdürdü.
 
'ABD'nin Katolik ve Mason olmayan ilk başkanı' Kennedy, 43 yaşındayken (1960'da) Eisenhower'ın ardından başkanlık görevini devraldı. Barışçı politika anlayışını savunuyor, siyahlara karşı ırk ayrımını kaldırmak istiyordu.
 
Kennedy'nin Vietnam’dan çekilme kararını aldıktan 55 gün sonra bir suikasta kurban gitmesi ve yerine gelen yardımcısı Lyndon Johnson'ın Vietnam’da 'topyekün savaş'a girmesi de akıllarda bir soru işareti olarak kaldı.
 
Suikastin faili de öldürüldü

Başkan John. F. Kennedy, 22 kasım 1963'te seçim kampanyası sırasında eşi Jacqulin Kennedy ile geldiği Dallas'ta üstü açık bir otomobille halkı selamlarken vuruldu.
 
Zanlı Lee Harvey Oswald yakalandı, ancak birkaç gün içinde o da vurularak öldürüldü.
 
Normal koşullar altında başkanların kent içi turlarını üstü kapalı araçlarla gerçekleştirmesi gerekirken, güneşli havanın tadını çıkarmak isteyen Kennedy halkı üstü açık bir arabayla selamlamak istediğini söyledi.

Bunun üzerine Başkan'a üstü açık bir Lincoln araç tahsis edildi ve Kennedy beraberinde eşi Jackie ve Vali Connely ile uzun bir kortejin orta yerinde ağır ağır ilerleyerek halkı selamlamaya başladı.

Binlerce kişi, hayranlık duydukları başkanlarını selamlamak üzere yol kenarlarına dizilmiş, Başkan'ın geçişini coşkuyla izliyordu.

Seçmenlerin ilgilisinden hoşnut Kennedy ve yanında zarif eşi Jackie, seçmenlerin ilgisinden hoşnut ve az sonra yaşayacakları felaketten habersiz halkı selamlamayı sürdürüyordu.
 
Üç amatör kamera kaydetti

John F. Kennedy suikasti Başkan'ın geçişini izlemek üzere bölgede bulunan sıradan insanların elindeki üç ayrı amatör kamera tarafından kaydedildi. Ancak bu amatör kamera sahiplerinden sadece biri suikasti bir 'adli delil' olabilecek kadar başarılı kaydetti. Bu kişi Kennedy hayranı ABD'li bir işçi olan Abraham Zapruder idi.
 
Başkan'ın başına isabet edecek mermiler namlularından saniyede 500 metre hızla yola çıkarken, Zapruder farkında olmadan zengin bir adam olma yolunda ilerliyordu.
 
Zira Zapruder, bir duvarın üzerine çıkarak kamerasıyla Kennedy'nin aracını kesintisiz planda takip ederken, nereden geldiği belli olmayan iki el silah sesi duyuldu. Zapruder ilk şaşkınlığın ardından Kennedy'nin vuruluş anını birebir kaydetti.  
 
Biraz grenli, biraz da titrek olan görüntülerde Başkan Kennedy'nin kafatasının nasıl parçalandığı kare kare görülüyordu.
 
Film ayrıca, iki atış arasındaki açı farkını açıkça ortaya koyuyor ve suikastin 'bir kişinin işi olmadığını' belgeliyordu. Bu kanıt, suikasti soruşturan Warren Komisyonu üyeleri tarafından da defalarca izlendi ancak FBI delilleri görmezden geldi ve cinayetin tek zanlısının Lee Harvey Oswald olduğunda ısrar etti.
 
Kennedy suikasti dosyası tozlu raflara kaldırıldığında ise, sivil halkın bu görüntüleri izlemesine izin verildi. Tarih, suikastten tam 12 yıl sonrayı, 1975'i gösteriyordu.

Günün diğer önemli olayları
 
1332: Şair Aşık Paşa öldü.
1617: Sultan I. Ahmet öldü; I. Mustafa tahta çıktı.
1906: Öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık doğdu.
1906: SOS tehlike sinyali, Berlin'deki uluslararası radyo telgraf konvansiyonunda kabul edildi.
1909: İstanbul'da, tıp fakültesine bağlı olarak 'dişçilik' eğitimi veren yüksekokul açıldı.
1948: II. Türkiye İktisat Kongresi toplandı.
1950: Dünya Barış Konseyi, şair Nazım Hikmet'e, İspanya'dan Pablo Picasso, Şili'den Pablo Neruda, Amerika'dan Paul Robeson ve Polonya'dan Wanda Jakubowska ile beraber Uluslararası Barış Ödülü verdi.
1962: Hükümetin davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret eden Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios'un gezisi olaylı geçti.
1968: Ankara'da Dr. Kemal Beyazıt ve ekibi, ilk kalp naklini gerçekleştirdi. Maviş Karakurt adlı hasta, 18 saat yaşayabildi.
1975: Monarşi İspanya'ya geri döndü; Carlos İspanya Kralı oldu.
1976: Yazar Sevgi Sosyal, 40 yaşında öldü.
1982: Açıköğretim uygulaması başladı.
1982: Türkiye I. Pul Kongresi Ankara'da yapıldı.
1983: TRT Genel Müdürü Macit Akman, 'Yorgun Savaşçı' filminin yaktırıldığını açıkladı.
1994: Tiyatro oyuncusu Asuman Korad, Ankara'da öldü.

Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
1 kasım
2 kasım
3 kasım
4 kasım
5 kasım
6 kasım
7 kasım
8 kasım
9 kasım
10 kasım
11 kasım
12 kasım
13 kasım
14 kasım
15 kasım
16 kasım
17 kasım
18 kasım
19 kasım
20 kasım