Tarihte bugün: 3 kasım

Tarihte bugün: 3 kasım

Tarihte bugün: 3 kasım

Fenerbahçe'nin ve Milli Takım'ın unutulmaz forveti Zeki Rıza Sporel 1969'da hayatını kaybetti.

1898 yılında doğan ve 'futbolumuzun ilk üstadı' olarak da tanınan Zeki Rıza Sporel, 15 yaşından itibaren giymeye başladığı Fenerbahçe formasını, 18 yıl süren futbol hayatı boyunca hiç çıkarmadı.
 
Zeki Rıza Sporel, A Milli Takım'ın ilk golünü atarken, başka bir maçta da dört gol atarak tarihe geçti. Sporel, Milli Takım'da toplam 16 gole imza attı.
 
26 ekim 1923'te oynanan Romanya maçında ağabeyi Hasan Kamil Sporel'le beraber forma giymişti. O maçta Zeki Rıza Sporel iki gole imza atarken, Hasan Kamil Sporel de Milli Takım'ın ilk kaptanı olarak sahada yer almıştı.
 
Nisan 1969'da ağabeyi Hasan Kamil'in ölümü Zeki Rıza Sporel'i çok etkiledi ve 3 kasım 1969'da hayatını kaybetti. Zeki Rıza Sporel'in ölümünü duyan ağabeyleri Arif Sporel ise bir kalp krizi geçirerek aynı gün hayata veda etti.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1493: Kristof Kolomb, ikinci seyahatinde Karayip Adaları'nı keşfetti.
1507: Leonardo da Vinci'ye Lisa Gherardini'nin (Mona Lisa) tablosunu yapma işi verildi. Lisa del Giocondo'nun kocası, karısının üç dişinin çekilmesi ve yerlerine takma diş takılmasının ardından Da Vinci'ye 'Mona Lisa' tablosunu ısmarladı.
1839: Gülhane Hattı Hümayunu'nun açıklanmasıyla Tanzimat Devri başladı.
1888: Londra'da Karındeşen Jack, son kurbanını öldürdü. 2002 yılında cinayet romanları yazarı Patricia Cornwell, araştırmaları sonucu Karındeşen Jack'in, İngiliz empresyonist ressam Walter Richard Sickert (1860-1942) olduğunu iddia etti.
1912: Tamamı metalden yapılmış ilk uçak, Fransa'da, pilotlar Ponche ve Prinard tarafından uçuruldu.
1918: İngilizler Musul'u işgal etti.
1921: New York'ta süt taşıyıcıları greve gitti ve binlerce galon süt, New York caddelerine döküldü.
1936: Ankara'da Çubuk Barajı açıldı.
1957: Sovyetler Birliği, ikinci yapay uydu Sputnik-2'yi yörüngesine fırlattı. Bu uyduda, uzaya giden ilk hayvan olan Laica adlı köpek de bulunuyordu.
1971: Tarihi Tepebaşı Tiyatrosu, yangın sonucu harap oldu.
1983: Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralinin temeli atıldı.
1991: İsrail ve Filistin yetkilileri arasındaki ilk yüz yüze görüşmeler Madrid'de başladı.
1992: Illionis eyaletinden Demokrat Parti adayı Carol Moseley-Braun, ABD Senatosu'na seçilen ilk siyah kadın oldu.
1996: Susurluk'taki trafik kazasında, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ ile beraber üç kişi öldü, DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak yaralandı. Ölenlerden birinin 'Mehmet Özbay' sahte kimlikli Abdullah Çatlı olduğu saptandı.
2002: Adalet ve Kalkınma Partisi, erken genel seçimlerden birinci parti çıktı.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
1 kasım
2 kasım