Tarihte bugün: 31 aralık

Tarihte bugün: 31 aralık

Tarihte bugün: 31 aralık

Sultanahmet Camisi'nin temeli 1609'da atıldı. Mimarı Sedefkar Mehmet Ağa olan cami sekiz yılda tamamlandı.

Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından biri olan Sultanahmet Camisi, orijinal olarak altı minare ile inşa edilen tek camidir. Mavi Cami olarak da bilinen eserin asıl adı Birinci Sultan Ahmet Camisi'dir.
 
Esas mesleğine yakışır şekilde Mimar Mehmet Ağa, caminin içini kuyumcu titizliği ile dekore etmiştir. 1609-1616 yılları arasında inşa edilen cami büyük bir kompleksin içerisindeydi.
 
Bunların bir kısmı zamanımıza gelemeyen sosyal ve kültürel içerikli yapılardı. Kapalı Çarşı, Türk hamamı, aşevi, hastane, okullar, kervansaray ve Sultan Ahmet'in türbesi belli başlı kısımlardı.
 
Caminin mimarı klasik Türk sanatının ulu mimarı olan Koca Sinan'ın öğrencisiydi ve caminin yapımında hocasının daha önce denediği bir planı, daha büyük ölçüde uygulamıştı.
 
Sultanahmet Camisi'nin esas girişi Roma devrinden kalan hipodrom tarafındadır. Bir dış avlunun çevrelediği iç avlu ve esas mekan yüksek bir podyum üzerindedir. İç avlu kapısından ortadaki şadırvan ve etrafı çevreleyen galerilerle birbiri üzerine yükselen kubbeler görülür.
 
İçeriye açılan üç kapıdan herhangi birinden girildiğinde dış görünüşü tamamlayan boyama, çini ve vitrayların zengin ve renkli süslemeleri ile karşılaşılır. İç mekan büyük bir bütündür. Ana ve yan kubbeler geniş sivri kemerlerin dayandığı dört iri sütun üzerinde yükselir.
 
Cami içini çevreleyen balkonların duvarları, 20 bin İznik çinisi ile süslüdür. Bunların yukarısı ve bütün kubbe içleri boya işidir. Boya süslemelere hakim olan mavi renk sonradan eklenmişti. 1990 restorasyonunda iç dekorun koyu rengi orijinal renklere döndürüldü.
 
Her camide olduğu gibi, yerler halılarla kaplıdır. Ana giriş karşısında yer alan mihrap yanında, oyma işçiliği olan mermer minber yer alır. Diğer tarafta ise Sultanların locası balkon şeklinde görülür.
 
260 pencerenin aydınlattığı iç mekanı örten kubbe 23.5 metre çapında ve 43 metre yüksekliğindedir. Yakın yıllarda tamir edilerek yeniden inşa edilen cami çarşısı, eserin doğusunda yer alır. Sultan Ahmet'in tek kubbeli türbesi ve medrese binası Ayasofya tarafındadır.
 
Minareler klasik Türk üslubunun başka bir örneğidir. Spiral merdivenlerle şerefelere ulaşılır. Kubbeler ve minarelerin üstleri kurşunla kaplıdır, bunların uçlarındaki alemler ise altın kaplamalı bakırdan yapılmıştır.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1534: Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu, Bağdat'a girdi.
1879: Edison, ilk elektrik lambasının kullanımını gündelik hayata soktu.
1892: Deutche Bank'ın bulunduğu grubun yaptığı demiryolu Ankara'ya ulaştı.
1921: Mustafa Kemal, Çerkez Ethem güçlerinin dağıtılması için Batı Cephesi Komutanlığı'na talimat verdi.
1961: Eski DP'li bakanlardan ve Yassıada'da mahkum edilenlerden Tevfik İleri, Ankara'da 50 yaşında öldü.
1977: Cumhuriyet tarihinde ilk kez gensoruyla hükümet düşürüldü.  218 güvenoyuna karşılık 228 güvensizlik oyuyla İkinci MC iktidarı devrildi.
1983: Yazar Sevim Burak 52 yaşında öldü.
1994: Heykeltıraş, Ressam Haluk Tezonar 52 yaşında öldü.
1998: Danıştay, Sincan'da düzenlenen Kudüs Gecesi'nin ardından İçişleri Bakanlığınca görevden alınan ve yargılama sonucunda 4 yıl 7 ay ağır hapis cezasına çarptırılan eski Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın belediye başkanlığını düşürdü.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
1 aralık
2 aralık
3 aralık
4 aralık
5 aralık
6 aralık
7 aralık
8 aralık
9 aralık
10 aralık
11 aralık
12 aralık
13 aralık
14 aralık
15 aralık
16 aralık
17 aralık
18 aralık
19 aralık
20 aralık
21 aralık
22 aralık
23 aralık
24 aralık
25 aralık
26 aralık
27 aralık
28 aralık
29 aralık
30 aralık