Tarihte bugün: 4 aralık

Tarihte bugün: 4 aralık

Tarihte bugün: 4 aralık

Rock müzisyeni Frank Zappa, 1993 yılında Los Angeles'ta hayatını kaybetti.

Eserlerindeki karmaşıklığı maskelemek için, özellikle kaleme aldığı kaba saba, eğlenceli şarkı sözleri, besteleri ve gitardaki ustalığı zaman içinde onu bir rock ilahı haline getirdi.
 
Müziğindeki klasik duruşa rağmen, albümlerine 'Lumpy Gravy' (Topaklı Sos) ve 'Burnt Weenie Sandwich' (Yanmış Sandviç) gibi isimler verdi.
 
Döneminin çoğu müzisyeninin tersine uyuşturucu ve alkol bağımlısı değildi ama, stüdyoda sadece kahve ve sigarayla uzun saatler, hatta günler geçirecek kadar müzik müptelasıydı.
 
Müziğe - ciddi anlamda - 16 yaşında klasik eserler yazarak başladı. İlk rock 'n roll şarkısını yazdığında 21 yaşındaydı.
 
60'ın üzerinde albümü olan Frank Zappa'nın grubu 'The Mothers of Invention'da dönem dönem George Duke, Chester Thompson, Steve Vai, Terry Bozzio, Vinnie Colaiuta gibi usta isimler çaldı.
 
'Jazz From Hell' albümüyle 1987'de 'En İyi Albüm' dalında Grammy kazandı. Zappa, 1993'te prostat kanserine yenilerek hayatını kaybetti.

Hayatı
  
21 aralık 1940'ta Baltimor'da doğan Zappa, 12 yaşındayken bateriyle tanıştı. 1954 yılında 'The Rumblers' grubuna girerek müzik kariyerindeki ilk önemli adımı attı.

1956'da 'Blackouts' grubunu kurdu ve davulu bırakıp, gitara geçti. 1958'de lise öğrenimini tamamladı ve yüksekokulda kısa bir dönem müzik eğitimi aldı.

1959'da düşük bütçeli bir film olan 'Run Home Slow'un müziklerini besteledi. Aynı yıl ilk evliliğini Kay ile yaptı.
 
Bu dönem çeşitli gruplarda çalarak geçimini sağlamaya çalışırken, 1959'da 'Run Home Slow' filminden gelen parayla kendi şirketini kurdu. 1964'te stüdyoda yaptıkları bir film nedeniyle tutuklandı ve 'porno' suçlaması nedeniyle şirket kapandı.
 
Bu gelişmenin ardından Los Angeles'a gitti ve 'The Muthers'ı kurdu. Grup adını Anneler Günü'nde 'The Mothers' olarak değiştirdi. Grup, 1966'da 'MGM'nin prodüktörü Tom Wilson'un dikkatini çekti. 'MGM'nin yan kuruluşu 'Verve' ile anlaşma yapan grubun ismi plak şirketinin isteğiyle 'The Mothers Of Invention' olarak değişti. Ardından ilk albüm 'Freak Out' çıktı.

1967'in ağustos ayında grup dağıldı, 1970 ağustosta tekrar kuruldu. 
 
Zappa, 1967 ağustosunda ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten Dweezil, Ahmet Rodan, Moon, Diva adlı çocukları oldu.
 
1980'de ABD Başkanı Reagan'ın eşi Nancy Reagan'ın başlattığı ve müstehcen şarkı sözlerinin sansür edilmesini amaçlayan 'PMRC' kampanyası sırasında dava edildi. Mahkemede, “kötü yasalar çıkaranlar, kötü şarkı sözü yazanlardan daha tehlikelidir” diyecekti.
 
1986'da televizyon dizisi 'Miami Vice'da oyunculuk yaptı. Bir yıl sonra Çekoslovakya Cumhurbaşkanı Havel, onu ülkesine onur konuğu olarak çağırdı. Davetin nedeni Havel'in bir Zappa hayranı olmasıydı.
 
1988'de Grammy ödül töreninde 'Jazz From Hell' albümüyle '1987'nin En İyi Rock Enstrümantal' ödülünü aldı.

1991'de kanser teşhisi konuldu ve iki yıl sonra yakalandığı prostat kanseri sonucu hayatını kaybetti.

Günün diğer önemli olayları
 
1897: Osmanlı devleti ile Yunanistan arasında barış anlaşması imzalandı.
1920: Ankara'da maaşlarını alamayan öğretmenler ilk kez grev yaptı.
1929: Türk parasının değerini yükseltmek için alınacak önlemlerle her yerde yerli malı kullanılmasını hedefleyen bir kararname yayımlandı.
1933: Eskişehir Şeker Fabrikası kuruldu.
1943: İnönü-Churchil-Roosevelt arasında Kahire Konferansı yapıldı.
1945: İstanbul'da komünizm karşıtı gösteride, Tan, La Turquie, Yeni Dünya matbaaları, Berrak ve ABC kitapevleri tahrip edildi.
1955: Türkiye'de ilk elektrikli tren, İstanbul'da Sirkeci- Halkalı arasında çalışmaya başladı.
1961: İngiltere'de doğum kontrol hapları serbestçe satışa çıkarıldı.
1981: ABD Başkanı Ronald Reagan CIA'nın ülkedeki casusluk faaliyetlerine izin vererek örgütün yetkilerini genişletti.
1983: Gazeteci Yazar Doğan Avcıoğlu 57 yaşında öldü.
1994: Yazar, çevirmen Burhan Arpad öldü.

Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
1 aralık
2 aralık
3 aralık