Tarihte bugün: 4 ekim

Tarihte bugün: 4 ekim

Tarihte bugün: 4 ekim

Rock kraliçesi Janis Joplin, 1970'te Hollywood'da bir otel odasında ölü bulundu.

19 ocak 1941'de Texas'ta dünyaya gelen Joplin, 1962'de ilk blues ve rock şarkılarını söylemeye başladı. Walter Creek grubuna dahil olduktan sonra bir yarışmada derece aldılar. Bu olay Joplin'in hayatını değiştirdi.
 
1967'de Monterey Pop Festivali'nde adını iyice duyurdu Joplin. Grubuyla aldıkları albüm teklifi üzerine çalışmaya başladı ve sonuç 1967'de grupla aynı adı taşıyan 'Big Brother & The Holding Company' albümü piyasaya çıktı.
 
1968'de çıkardığı 'Cheap Thrills' albümü rock tarihinin en iyi albümlerinden biri olarak anılır. Best Of niteliği taşıyan albümün baştan sona hit'lerle doludur: 'Combination Of The Two', 'I Nedd a Man to Love', 'Summertime', 'Piece of My Heart', 'Turtle Blues', 'Oh Sweet Mary', 'Ball And Chain' ve 'Macig of Love'.
 
1969'da gruptan ayrıldı ve efsane grubu 'Kozmic Blues Band'i kurdu. Sam Andrew, Brad Champbell, Carnelius Flowers, Richard Kermode, Gabriel Mekler, Moury Baker, Lonnie Castle, Roy Markowitz, Terry Clements ve Luis Gusco grupta yer alan isimler oldu.
 
1969'da yeni grupla 'I Get Dem Ol Kozmic Blues Again Mama' isimli albümü çıkardı. Albümden öne çıkan parça sayısı bir önceki albümle kıyaslanınca iç açıcı değildi ama Joplin'in sesi her şeyi kotarmaya yetiyordu.
 
Konserler hızla devam etti, Joplin artık ciddi bir problemle karşı karşıya kalmıştı: Uyuşturucu bağımlılığı. Bu yüzden etrafındakiler onu yavaş yavaş terk etmeye başladı. 1969'da Woodstock'ı inleten sesler arasında o da yer alıyordu.
 
1970'de Full Tilt Boogie Band'i kurdu. 'Pearl' albümü çok kısa bir sürede kaydedildi. Albüm Joplin'in hayata ve müziğe vedası niteliğindeydi. Joplin, parçalarının çoğunu yaşamına giren insanlar için hazırladığını dile getirdi.
 
4 ekim 1970'te Hollywood'da bir otel odasında ölü bulundu. Ölüm nedeninin aşırı dozda uyuşturucu kullanımı olduğu açıklandı.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1883: Avrupa'nın ilk kıtalararası ekspresi olan 'Orient Express', Paris'ten ilk seferine çıktı. Belçikalı işadamı Georges Nagelmackers'in hizmete soktuğu Orient Ekspres'in ilk seferinde, Paris'ten Varna Limanı'na kadar trenle gelen yolcular, oradan buharlı bir gemiye binerek İstanbul'a hareket etti.
1903: Moskova'da yapılan bir araştırmaya göre, kent halkının yüzde 48'inin okuma yazma bilmediği belirtildi.
1931: Chester Gould tarafından yapılan ‘Dick Tracy’ komedi filminin ilk gösterimi yapıldı.
1931: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kuruldu.
1933: Gazi Mustafa Kemal, 10'uncu Yıl Nutku'nu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okudu.
1957: Rusya, 'Sputnik I'i uzaya gönderdi. Sputnik I, Rusya'nın ilk yapay uydusuydu.
1958: İlk transatlantik jet servisi, Londra ve New York arasında seferlerine başladı.
1979: THY'nin Kopenhag bürosuna patlayıcı madde atıldı. Saldırıyı ASALA üstlendi.
1986: Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na kişisel başvuru hakkını kabul etti.
1993: Rusya'nın başkenti Moskova'da ordunun parlamentoyu top ateşine tutması sonucu parlamenterler teslim oldu ve iki gün süren çarpışmalarda 300'den fazla kişi yaşamını yitirdi.
1994: Emlakbank eski genel müdürü Engin Civan, rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
2002: 39'uncu Altın Portakal Festivali'nde En İyi Film ödülünü Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' adlı filmi aldı. Festivalde, En İyi Yönetmen ödülü Nuri Bilge Ceylan'a, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Fırat Tanış'a, En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise Meral Oğuz'a verildi.