Tarihte bugün: 6 kasım

Tarihte bugün: 6 kasım

Tarihte bugün: 6 kasım

Besteci Peter İlyiç Çaykovski, 1893'te 53 yaşında hayata veda etti.

"Tarifsiz bir melankoliyi sürekli içimde taşıyorum. Öyle bir duygu ki, kelimelerle açıklanamaz. Korkuyla karışık, ne olduğunu ancak şeytan bilebilir..."
 
Çaykovski bu sözleri son eseri 'Patetik Senfoni'yi bestelerken söylüyordu. Halbuki ilk piyano konçertosu da benzer duygularla doluydu. Anlaşılan şu ki, Çaykovski'nin başından sonuna kadar tüm yaşamı, melankoli ile geçmişti.
 
7 mayıs 1840'ta Ural Dağları'nın kucağında bir maden kenti olan Votkinsk'te, devlet madenlerinde işletme sorumlusu olan bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi.
 
Nevrotik eğilimli yaşamının sekiz yılı bu kentte yarı Fransız olan annesinin söylediği halk ezgileriyle aryaları, özellikle de Mozart'ın 'Don Juan'ını dinleyerek geçti. Belki de bu yüzden yaşamı boyunca kendine en yakın bulduğu besteci Mozart'tır.
 
Beş yaşında piyano dersleri almaya başladı. Yine aynı yıllarda dadısı Fanny'nin yönlendirmesiyle Fransız edebiyatını tanıdı.
 
14 yaşında ilk şarkısını besteledi. Ama ardından silik kişilikli babası devlet memurluğundan istifa etti ve ailesi zorunlu olarak St. Petersburg'a taşındı.
 
1850'den başlayarak dokuz yıl Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Mezun olur olmaz da Adalet Bakanlığı'nda yüksek düzeyde bir memurluğa atandı.
 
Bu arada Lomakin'in korosunda şef yardımcılığı yapıyordu. 1854'te tutkuyla bağlı olduğu annesi koleradan ölünce bestecilik arzuları yeniden filiz verdi yüreğinde. Rus Müzik Kurumu'nun derslerine katıldı.
 
1862'de Adalet Bakanlığı'ndaki işinden ayrılarak yeni kurulan St. Petersburg Konservatuarı'na kaydını yaptırdı. 1865'te konservatuardan mezun olurken yazdığı kantat gümüş madalya ile ödüllendirildi.
 
Bir yıl sonra Nikolai Rubinstein'ın daveti üzerine Moskova Konservatuarı'nda armoni öğretmenliğine başladı ve bu kurumda geçirdiği 11 yılda birçok başyapıta imza attı. 1877'de Antonina Milyukova ile evledi, ama evliliği dokuz hafta sürdü.
 
1878 mayısında hem Moskova'dan hem karısından ayrılmadan önce üç başyapıt daha besteledi. Bedeni ve ruhu intihar krizlerinin rüzgarıyla savrulurken Nadejda von Meck'le tanıştı.
 
Kendisinden 10 yaş büyük, genç yaşta dul kalmış 11 çocuklu bu zengin kadın, Çaykovski'ye hayrandı. Gizliden gizliye de para yardımı yapıyordu. Rivayete göre birbirlerini hiç görmeden tam 13 yıl durmadan mektuplaştılar. Ve Çaykovski doktorların önerisi üzerine karısından ayrıldıktan sonra Rusya'yı terk etti.
 
1878-1885 arasında Batı Avrupa ile Rusya arasında mekik dokudu. Önce Cenevre'ye, sonra İtalya'ya gitti. 1888'de Almanya, Fransa ve İngiltere'de orkestralar yönetti. 1890'da koruyucusu Von Meck ile ilişkisi birden kesiliverdi.
 
Bu durumda derinden yaralanacak, ölümle burun buruna geldiği anda bile 'Meck2 adını sayıklayacaktır. Mektuplarını yanıtlamayan Von Meck de iki yıl sonra hayatını kaybedecektir.
 
1891'de yoğun bir Avrupa turnesinden sonra pusulasını ABD'ye çevirir ve son yapıtı Altıncı Senfoni'nin ilk seslendirilişini yönettikten birkaç gün sonra da St. Petersburg'da koleradan ölür.
 
Bir söylentiye göre kolera salgını sırasında hiç yapılmaması gerekeni yapmış ve musluk suyunu kaynatmadan içmiştir.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1814: Enstrüman yapımcısı ve saksofonu bulan Adolphe Sax doğdu.
1913: Hint lider Mahatma Gandhi tutuklandı.
1917: Finlandiya bağımsızlığını ilan etti.
1917: Ekim Devrimi (eski Rus takvimine göre 25 ekim) gerçekleşti. Lenin ve Troçki, Petograd'da kontrolü ele geçirdi.
1918: Çanakkale Boğazı, İngiliz ve Fransızlarca işgal edildi.
1931: İstanbul'da dolmuşlarda sarı-siyah damalı çizgi uygulaması başlatıldı.
1936: İzmit'te kağıt ve karton fabrikası açıldı.
1955: Kayseri Şeker Fabrikası'nda üretime başlandı.
1979: Türkiye'de 'Hoş Memo' olarak tanınan çizgi bant 'Li'l Abner'in yaratıcısı All Capp 70 yaşında öldü.
1981: YÖK Yasası yürürlüğe girdi.
1983: ANAP tek başına iktidar oldu.
1983: Ressam Münif Fehim öldü.
1989: Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı GAP kuruldu.
1994: SHP ile CHP birleşti.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
1 kasım
2 kasım
3 kasım
4 kasım
5 kasım