Tarihte bugün: 7 ekim

Tarihte bugün: 7 ekim

Tarihte bugün: 7 ekim

Şair ve öykü yazarı Edgar Allan Poe, 1849'da 40 yaşındayken hayata veda etti.

19 ocak 1809'da Boston'da dünyaya gelen ve üç yaşında anne-babasını kaybeden Poe'nun yaşamı hiç kolay olmamıştı. Bir aile tarafından evlat edinilen Poe'nun huzursuz ruhu ve uygun sayılmayana olan ilgisi, bir gölge gibi yaşamı boyunca onu izledi.
 
Yaşadığı trajedilerin etkisiyle mi karanlık ruhları anlattı, yoksa anlattığı karanlık ruhlar yaşadığı trajedinin edebiyata yansıması mıydı bilinmez ama trajedinin, yaşamının her evresinde onu bir şekilde pençesine adığı kesindir.
 
Gençlik çağlarındaki asi davranışlarından dolayı eğitimini tamamlayamayan Poe, önce kumar oynadığı gerekçesi ile üvey babasınca üniversiteden alındı, ardından girdiği askeri okul West Point'ten atıldı.
 
Tam yaşamında huzur ve denge aradığı dönemde kuzeni Virginia ile karşılaştı ve ona aşık oldu. Büyük aşkı evlilikle sonuçlanmışsa da Virginia'nın vereme yakalanması ve ölümü Poe'yu hızla alkole ve delilik nöbetlerine sürükledi.
 
Bu dönemde yazdığı birçok eseri dünya edebiyatının unutulmazları arasına girdi. Poe, karısının ölümüne ancak yedi yıl dayanabildi ve 40 yaşındayken Baltimore-Maryland'de hayata veda etti.
 
Edgar Allan Poe, eserlerinde korkuyu alışılmadık bir biçimde ele alır. Korku çirkin yanı ile değil ürpertici yanı ile adeta okurun karşısına dikilir. Mistizm, reenkarnasyon ve günahını çekme eserlerinin ortak özelliğidir.
 
Hikayeleri, şiirleri ve özellikle 'Arthur Gordon Pym'in Maceraları', 'Kızıl Ölümün Maskesi', 'Morgue Sokağı Cinayeti' ve 'Siyah Kedi' en önemli eserleri arasındadır.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1571: İnebahtı Deniz Savaşı kaybedildi.
1936: Osmanlı devletinin son sadrazamı Tevfik Paşa İstanbul'da öldü.
1966: İlk Türk otomobiline 'Anadol' adı verildi.
1985: Besteci, piyanist ve orkestra yöneticisi Cemal Reşit Rey, 81 yaşında öldü.
1985: Filistinli gerillalar Achille Lauro gemisini kaçırdı.
1987: Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Komünist Partisi birleşti. Yeni kurulan Türkiye Komünist Partisi'nini (TBKP) Onursal Başkanı Behice Boran oldu.
1989: 26'nci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Uçurtmayı Vurmasınlar' adlı film beş dalda ödül kazandı.
1993: Tanınmış pop yıldızı Madonna, İstanbul İnönü Stadı'nda yaklaşık 50 bin kişiye konser verdi.
 
Tarihte bugün arşivi
 
4 ekim
5 ekim
6 ekim