hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tarihte bugün: 7 ocak

  Tarihte bugün: 7 ocak
  expand

  İlk başarılı yüksek hızlı elektronik bilgisayar 'Eniac', 1946'da ABD'de kullanıma girdi. 'Eniac', elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak 1955'e kadar kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1937'de Harvard Üniversitesi'nden Howard-Aiken ilk otomatik hesap makinesini (MARK-I), 1943'de Pennsylvania Üniversitesi'nden J.P. Erkert ise ilk işlevsel bilgisayar olan 30 ton ağırlığındaki 'Eniac'ı (Electronic Numerical Integrator and Calculator) yaptı.
   
  30 ton ağırlığındaki Eniac, 135 metrekarelik bir alanı kaplıyordu ve hesaplama vurumları bin 500 elektromekanik röleden geçip 18 binden çok radyo lambasından akıyordu. Eniac'ı çalıştırmak için 150 bin vat enerji gerekliyordu.
   
  1951-1959 arasında üretilen bilgisayarlarda vakum tüpleri kullanıldı. Bu tüpler bir ampul büyüklüğündeydi, çok fazla enerji harcıyordu ve çok fazla işi yayıyordu.
   
  Veri ve programlar magnetik teyp ve tambur gibi bilgi saklama araçlarıyla saklandı. Veriler ve programlar bilgisayara delgi kartları ile yükleniyordu.
   
  1959-1964 arasında üretilen bilgisayarlarda transistörler (10 bin adet) kullanılıyordu. COBOL, FORTRAN, ALGOL yüksek düzeyli diller ve işletim sistemleri geliştirildi.
   
  1964-1970 arasında üretilen bilgisayarlarda entegre devreler kullanıldı, onbinlerce devre küçük bir silikon çipe yerleştirildi. Düşük maliyet, yüksek güvenirlilik, küçük boyutlar, düşük enerji sarfiyatı ve hızlı olmasi bu çiplerin mikrobilgisayar yapımında kullanılmasını sağladı.
   
  1970'li yıllardan sonra, büyük çaplı tümleşik devreler kullanılmaya başlandı. Bilgisayar donanımında bu teknolojinin kullanılması bilgisayarın hesaplama hızlarını ve güvenirliliğini artırmış ve hacimleri çok küçültmüştü.
   
  Mikroişlemci denilen tek bir tümleşik devre yongalarının bilgisayarlara uygulanması ile tek kullanıcılı ucuz bilgisayarların üretimine geçildi.
   
  İIlk popüler grafik işletim sistemi 1984'de, Apple Macintosh'u piyasaya sürdüğünde ortaya çıktı. Microsoft, Macintosh için sözlük işlemci ve elektronik tablo programı yazdı.
   
  İlk IBM kişisel bilgisayar 1981'in ağustos ayında pazara çıktı. IBM, 1983 baharında, şirketin, içinde sabit disk bulunan ilk kisisel bilgisayarı olan PC/XT'sini piyasaya sürdü. Disk, yerleşik bir depolama aygıtı olarak çalışıyordu ve 10 megabayt kapasiteye sahipti.
   
  1984'te IBM, Intel'in 80,286 micro işlemcisine dayalı, PC/AT adlı yüksek performanslı ikinci kuşak bilgisayarını tanıttı. IBM PC'den üç kat hızlıydı. 1990 mayısında ise Windows 3.0 piyasaya sürüldü.
   
  Günün diğer önemli olayları
   
  1714: İngiliz Mühendis Henry Mill daktilo makinesinin patentini aldı.
  1922: Osmaniye düşman işgalinden kurtuldu.
  1944: Çorap imalatı hakkı Sümerbank'a verildi.
  1946: CHP'den ayrılan Celal Bayar ile Adnan Menderes, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan, Demokrat Parti'nin kuruluş başvurusunu yaptı.
  1950: Karabük Demir ve Çelik İşletmesi'nde 'Zeynep' adı verilen yüksek fırın hizmete açıldı.
  1979: Hindistan'da yapılan seçimleri, İndra Gandhi'nin Kongre Partisi kazandı.
  1984: Fotoğraf ve sinema sanatçısı Baha Gelenbevi 77 yaşında hayata veda etti.
  1989: Japon İmparatoru Hirohito öldü.
  1999: ABD Başkanı Bill Clinton'ın azli istemiyle açılan dava başladı.
   
  Tarihte bugün arşivi
   
  Ekim ayı arşivi
  Kasım ayı arşivi
  Aralık ayı arşivi
  1 ocak
  2 ocak
  3 ocak
  4 ocak
  5 ocak
  6 ocak

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow