Tarihte bugün: 9 kasım

Tarihte bugün: 9 kasım

Tarihte bugün: 9 kasım

Anatoly Karpov'u yenen Garry Kasparov, 1985'de Dünya Satranç Şampiyonu oldu.

Daha 11 yaşındayken eski Dünya Şampiyonu Mikhail Botvinnik'in "gelecek bu genç adamın ellerinde" övgülerine mazhar olan Kasparov'u dünyanın en büyük satranç ustası yapan özelliği, en yüksek beklentileri bile gerçekleştirebilmesiydi.
 
13 yaşında SSCB Gençler Şampiyonluğu kazanmış, 17 yaşında büyükusta ve 19 yaşındayken dünyanın en kuvvetli oyuncusu olmuştu.
 
Sürekli yaşından beklenmeyen başarılara imza atana Kasparov, 1985'de, daha 22 yaşındayken Anatoly Karpov'u yenerek en genç Dünya Şampiyonu oldu ve 16 yıldan uzun bir süre FIDE'nin yayınladığı listelerde sürekli bir numara olarak kaldı.
 
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de doğdan Garry Kasparov'un satrançta çok küçük yaşlarda aldığı başarılarla eski Dünya Şampiyonu Botvinnik'in öğrencisi olmaya hak kazandı.
 
13 yaşındayken Fransa'daki 16 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'ndan üçüncülüğü paylaşarak ilk kez SSCB dışındaki uluslararası turnuvalarda oynamaya başladı. Bu 13 yaşındaki birinin SSCB'yi ilk kez yurt dışında, dahası Batı'da temsil etmesiydi.
 
Kasparov, 16 yaşına geldiğinde ünü SSCB içinde ve dışında öyle yayıldı ki, girdiği her turnuvada odak noktası oluyordu. Rusya'daki ismiyle 'Garik', SSCB'de ve yurt dışında daha yaşlı ve tecrübeli oyuncuların önemli bir rakibi olarak görülüyordu.
 
1979'da, 16 yaşındayken, 14 büyük ustanın bulunduğu bir turnuvaya katılma şansını elde etti. Henüz FIDE rating'i çıkarmamış olmasına rağmen turnuvayı rahat kazandı ve kendini dünya şampiyonluğunun ciddi bir adayı olarak ilan etti.
 
21 yaşındayken, efsanevi Sovyet oyuncu Anatoly Karpov'la dünya şampiyonluğu maçı yaptı. İki oyuncu da maç boyunca çok parlak oyunlar oynadı, fakat beş ay ve 48 oyun süren maç beklenmedik bir şekilde bitti.
 
Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Campomanes, maçın devamını galip oyuncu belirlenmeden iptal etti. Bir sonraki yıl maç tekrar edildi ve Kasparov, Karpov'u yenerek dünya şampiyonu oldu.
 
Kasparov, 1984'den 1990'a kadar Karpov'la dört kez oynadı. İptal edilen maçtan sonra, arka arkaya üç maç kazandı. 1993'te unvanını başarılı bir biçimde Nigel Short'a ve 1995'de de Hint oyuncu Viswanathan Anand'a karşı korudu.
 
2000 yılında Sovyet oyuncu Vladimir Kramnik'e karşı yaptığı maçı beklenmedik bir şekilde kaybetti. 1985'ten 2001'e kadar FIDE'nin yayınladığı rating listelerinde bir numara olarak kaldı.
 
Stil olarak eski dünya şampiyonlarından Alekhine'i örnek aldı. Canlı ve inisiyatif almaya yönelik bir oyun tarzı vardı. Ataklarında Tal'inkilerden farklı olarak Botvinnik anlayışının etkileri görülüyordu.
 
Kasparov satrancın okullarda ders olarak uygulanması konusunda da girişimlerde bulundu ve Kasparov Uluslararası Satranç Akedemisi'ni kurdu.
 
Rus ekonomisi konusunda da bir uzman olarak bilinen Kasparov, 'The Wall Street Journal'da makalesi çıkan en genç yazar oldu. 1993'te Kasparov ve Short, Profesyonel Satranç Birliği'ni kurarak satrancı herkes tarafından oynanan bir oyun haline getirmek için girişimde bulundular.
 
1985'den 2000'e kadar Dünya Satranç Şampiyonu olarak kalan, satrancın dahi çocuğu Garry Kasparov, profesyonel satranç kariyerine son noktayı mart ayında İspanya'nın Linares kentinde düzenlenen turnuvadan sonra koydu.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1444: Varna Savaşı kazanıldı.
1877: Erzurum'a dayanan düşmana karşı, Topdağı Savaşı kazanılarak, tabyalara Türk Bayrağı çekildi.
1918: Almanya'da Cumhuriyet ilan edildi.
1935: Japon birlikleri Çin'de Şangay'ı işgal etti.
1936: Montreux Boğazlar Sözleşmesi resmen yürürlüğe girdi.
1938: Almanya'da Yahudi karşıtları, şiddet eylemleri başlattı. Bu olaylar tarihe Kristal Gece olarak geçti.
1938: Yayınlanan resmi tebliğlerde Atatürk'ün genel durumunun vahamete doğru gittiği açıklandı.
1960: Demokrat Parti adayı John Fitzgerald Kennedy, ABD Başkanı seçildi.
1970: Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle öldü.
1982: Kenan Evren, 101 pare top atışıyla Cumhurbaşkanı oldu.
1989: Turgut Özal yemin ederek Cumhurbaşkanlığı görevine başladı.
1989: Berlin duvarı yıkıldı.
1990: Yazar Kerim Korcan, 72 yaşında öldü.
1991: Türkiye, Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu.
2004: Pamukova'daki hızlı tren kazasıyla ilgili rapor açıklandı. Bağımsız Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sıddık Yarman, kazaya karışan katarın bölgede saatte 80 kilometre olan hız limitine uymadığının belirlendiğini bildirdi.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
1 kasım
2 kasım
3 kasım
4 kasım
5 kasım
6 kasım
7 kasım
8 kasım