hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Temayül yoklaması nedir? Temayül yoklaması nasıl yapılır? Temayül anlamı TDK!

  Temayül yoklaması nedir Temayül yoklaması nasıl yapılır Temayül anlamı TDK
  expand

  2024 yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte, siyasi partilerde seçim çalışmaları yapılmaya başlandı. AK Parti'de adaylık değerlendirmesine alınacaklarla ilgili temayül yoklamasının tamamlanmasının ardından vatandaşlar temayül yoklamasının ne olduğunu araştırmaya başladı. Peki, Temayül yoklaması nedir, nasıl yapılır? İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Temayül yoklamasıyla ilgili detaylar gündemden kaynaklı olarak dönem dönem merak edilmeye devam ediyor. AK Parti'de adayların belirlenmesinde önemli süreçlerden biri olarak kabul edilen temayül yoklaması, geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile milletvekillerinden oluşan komisyonların gözetim ve denetiminde yapılan yoklamada, 81 ilde yaklaşık 160 bin AK Partili oy kullandı. Bu gelişmelerle birlikte temayül yoklaması kavramı bir kez daha gündeme geldi. 

  TEMAYÜL YOKLAMASI NEDİR, NASIL YAPILIR?

  Temayül yoklaması, bir topluluğun veya bir grup insanın belirli bir konu veya sorun hakkında görüşlerini veya tercihlerini ölçmek amacıyla yapılan bir anket veya anket türüdür. Temayül yoklamaları genellikle bir organizasyon, siyasi parti, sendika, dernek veya topluluk içindeki üyelerin veya katılımcıların düşüncelerini belirlemek, kararlar almak veya bir konuda netlik sağlamak için kullanılır. Özellikle siyasi partiler için, temayül yoklamaları aday seçimi veya politika belirleme süreçlerinde önemli bir araç olabilir. Katılımcıların görüşleri toplanarak, parti veya organizasyonun gelecekteki adımları belirlenebilir.

  Temayül kelime anlamı olarak eğilim, bir yana eğilme anlamına geliyor. Temayül yoklaması kimin kime destek verdiğini öğrenmek için yapılan bir oylama şeklidir. Genelde siyasi partiler tarafından kullanılan bu yöntem seçmenin adaylardan hangisine daha fazla ilgi, meyyal gösterdiğini anlamak için kullanılan bir araştırma yönetimidir. Temayül yoklaması kimin kime destek verdiğini bulmak için yapılmaktadır. Bir oylama şeklidir. Kimi siyasi partiye göre genelde siyasi partilerin kullandığı ve seçmenin adaylardan hangisine meyyal olduğunu anlamak için yapılan bir tür araştırma/anket.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow