hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Termik santral nerede var ? Termik Santral ne işe yarar? Termik santrali nasıl çalışır, patlarsa ne olur?

  Termik santral nerede var Termik Santral ne işe yarar Termik santrali nasıl çalışır, patlarsa ne olur
  expand

  Türkiye'de orman yangınları devam ederken yangının termik santrallerine ulaşma ihtimali araştırılıyor. Termik santrallerin ne olduğu, nasıl çalıştığı hakkında bilgiler sorgulanıyor. Peki ama termik santraller nedir, ne işe yarar?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Termik santrallerde çeşitli yakıt tipleri kullanılır. Kömür, buhar, gaz, dizel, nükleer gibi termik santral çeşitleri vardır. Peki ama termik santraller nasıl çalışır?

  Termik santrali nedir?

  Termik santrali bir güç santralidir. Ana işletici makinesi buhar gücüyle çalışan termik santrallerinde ısıtılan su buhara dönüştürülür ve türbinini döndürmekte kullanılır. Bir termik santralda üretilen elektrik enerjisinin maliyeti yakıt maliyeti, tesisin kurulum masrafları, işçi maliyetleri, bakım, hammadde girişi ve atık maliyetlerinin toplamıdır. 

  Termik santraller; buhar, gaz, dizel, nükleer türbinli olarak dörde ayrılmaktadır.

  Katı, sıvı ya da gaz hâlindeki fosil yakıtların kimyasal enerjisinin elektrik enerjisine dönüştüğü elektrik santralleridir. Katı, sıvı, gaz hâlinde bulunan termik kaynağın uygun şartlarda ve uygun ortamda yakılarak yakıtın verdiği ısı enerjisinden ve genleşmeden faydalanılarak mekanik enerji elde edilir. Elde edilen bu mekanik enerjiden de alternatörler yardımı ile elektrik enerjisi üreten santrallere, termik santraller denir.
  Termik santrallerde üretilen elektrik enerjisinin birim maliyeti, hidroelektrik santrallerde üretilen elektriğe göre çok daha pahalıdır. Günümüzde kömür, doğal gaz, jeotermal enerji, güneş enerjisi, petrol ürünleri, biogaz, nükleer yakıt gibi termik kaynakları kullanan çok sayıda termik santral vardır.

  Termik santraller ne işe yarar?

  Kömürle çalışan termik santraller, kömürde bulunan kimyasal enerjinin, elekt- rik enerjisine çevrilmesini sağlar. Termik santrallerde genelde düşük kalorili kömür kullanılır. Böylece elektrik enerjisi üretilirken, aynı zamanda düşük kaliteli linyitlerin değerlendirilmesi düşünülmüştür.

  Termik santraller patlarsa ne olur?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Termik santraller üretimde çeşitli yakıt tipleri kullanırlar. Bu yakıt tipleri santral yakınında ne kadar fazla ise olası patlama da o kadar yüksek olur.

  Bu nedenle olası yangın riskine karşı termik santraldeki yakıtlar bölgeden uzaklaştırılır ve patlama benzeri durumun önüne geçilmiş olur. Yine de yangın termik santrale ulaşırsa kullanılmaz hale gelebilir ve eğer bölgede aktif elektrik ya da ısı üretimi sağlıyorsa bu alanlarda kesintiler yaşanabilir.

  Yangın termik santrale ulaşırsa ne olur?

   


   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow