hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Topal Osman Ağa kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Topal Osman hayatı ile ilgili bilgiler…

  Topal Osman Ağa kimdir, ne zaman, nasıl öldü Topal Osman hayatı ile ilgili bilgiler…
  expand

  Topal Osman Ağa kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Sorgulamaları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Mücadele Kahramanı Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi vermesinin ardından merak edildi. İşte konuyla ilgili bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Topal Osman Ağa ile ilgili aramalar gündemdeki konulardan kaynaklı olarak merak ediliyor. Konuyla ilgili olarak TBMM’ye Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Bu gelişme sonrasında hayatıyla ilgili detaylar merak edildi.

  TOPAL OSMAN AĞA KİMDİR?

  Topal Osman Ağa 1883 yılında Giresun'da dünyaya geldi. Çepniler'dendir. Babası fındık tüccarı Feridûnzâde Hacı Mehmet Efendi’dir. Gençliğinde aile işlerine yardımcı oldu, bir kereste fabrikasına ortak oldu; evlendi ve iki oğlu oldu. Babası askerlik bedelini ödemesine rağmen gönüllü birlik oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta göstermiş olduğu başarılarından dolayı yarbaylık rütbesine kadar yükseldi. Balkan Harbi'nde Osmanlı Ordusu'na gönüllü olarak katıldı. Çatalca cephesinde savaştı. Bu savaş sırasında sağ diz kapağından yaralandı, topal kaldı ve böylece Topal lakabını edindi.

  Topal Osman Ağa Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanıdır. Kurtuluş Savaşı'nda yararlıklar göstermiş, 1923'te Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey cinayetinin azmettiricisi olduğuna karar verilince hakkında tevkif kararı verilmiş. 1 Nisan 1923 gecesi Papazın Bağı’ndaki evinde kıstırılan Topal Osman Ağa çıkan çatışma neticesinde yaralı olarak ele geçirilmiş, savunma yapmak imkanına sahip olamadan öldürülmüştür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Bahçeli’den Topal Osman Ağa teklifi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow