Ümmü Gülsüm Bint Ali Kimdir? Hz. Ömer'in Eşi Ümmü Gülsüm'ün Hayatı…

Ümmü Gülsüm Bint Ali Kimdir? Hz. Ömer'in Eşi Ümmü Gülsüm'ün Hayatı…

Ümmü Gülsüm Bint Ali Kimdir? Hz. Ömer'in Eşi Ümmü Gülsüm'ün Hayatı…

Ümmü Gülsüm bint Ali aynı Peygamber Hz. Muhammed'in torunudur. Ümmü Gülsüm bint Muhammed (r.anha ) ise Peygamber'in Hz. Hatice'den olan kızlarından birisidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ümmü Gülsüm bint Ali Kimdir?

Ümmü Gülsüm bint Ali, Hz. Muhammed'in torunudur. Peygamberin kızı Hz. Fatıma ile damadı Hz. Ali'nin kızı olan Ümmü Gülsüm bint Ali, yine teyzesi olan Ümmü Gülsüm bint Muhammed ile bazen karıştırılmaktadır.

Hz. Ömer'in Eşi Ümmü Gülsüm'ün Hayatı

Hz. Mıuhammed'in kızı Rukiyye ile evli olan Hz. Osman evliliklerinin ilerleyen yıllarında eşini kaybeder. Sevgili eşini kaybetmenin üzüntüsünü epey bir müddet üzerinden atamaz. Hz. Muhammed bunu görürü ve diğer kızı olan Ümmü Gülsüm bint Muhammed'i de Hz. Osman ile evlendirir. Böylece Hz. Muhammed'in iki kızı ile evlenme şerefine nail olan Hz. Osman tarihte "Zinnureyn" olarak anılır. Böylece "iki nur sahibi" unvanına sahip olur.

Peygamber Hz. Muhammed'in Kızı Hz. Ümmü Gülsüm Bint Muhammed

Peygamber Hz. Muhammed ile eşi Hz. Hatice'nin üçüncü kızı olarak 605 yıllarında Mekke'de dünyaya gelen Ümmü Gülsüm Bint Muhammed dolgun yüzlü, güzel bir bebektir ve bu nedenle de kendisine Ümmü Gülsüm adı verilir. Kendisi henüz peygamberlikten önce Mekke'de doğmuştur.

Annesi Hz. Hatice'nin himayesinde edebin, ahlakın, görgünün en ince detaylarıyla yetiştirilmiştir. Ablası olan Rukkiye ile de ikiz gibi yetişmişlerdir. Her üç kız kardeş yani Zeynep, Rukkiye ve Ümmü Gülsüm Bint Muhammed entelektüel bir kadın olan Hz. Hatice'nin gözetiminde son derece güzel ve ahlaklı birer eğitim almışlardır. Çünkü anneleri Hz. Hatice; kültürün, edebin, hayanın, ahlakın zirvesinde bir kadındır.

Hz. Muhammed'in kızı Rukiyye Hz. Osman ile evlenmişti. Ancak genç yaşta ölümü üzerine Hz. Muhammed diğer kızı Ümmü Gülsüm Bint Muhammed'i de Hz. Osman ile evlendirerek ikinci kez damadı olmasının yolunu açmıştır.