hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Vatandaşlık Görevleri Nelerdir? Maddeler Halinde Vatandaşlık Sorumlulukları...

  Vatandaşlık Görevleri Nelerdir Maddeler Halinde Vatandaşlık Sorumlulukları...
  expand

  İçinde yaşadığımız toplumda vatandaş olarak bazı görev ve sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu sorumluluklar toplumsal sorumluluklar olduğu gibi bireysel sorumluluklarımız da bulunmaktadır. Toplum içerisinde ferah ve sorunsuz bir yaşam sürmemiz için birçok kural ve kaidelere uymamız gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kişiler bu sorumluluklarının bilince olarak yaşamlarını sürdürmelidir. Bu sorumluluklar iş yaşamında olduğu gibi ev ortamında da kendini göstermektedir. Kişilerin vatandaşlık görevlerini yazılı ve sözlü olarak ayırabiliriz.

  Vatandaşlık Görevleri Nelerdir?

  Vatandaşlık görevi, devletin koymuş olduğu kanunlara uymak, seçme ve seçilme hakkı, askerlik yapmak, vergi vermektir. Bu görevler devletin koyduğu yazılı vatandaşlık görevleridir. Bu görevlerin yerine getirilmesi devletin ve toplumun bütünlüğü için önemlidir. Bu kanunlara uyulmaması toplumun huzur ve güven ortamının bozulmasına neden olmaktadır. Bu görevlere uyulmaması durumunda devletin yaptırımları olmaktadır. Toplumun ve kişilerin huzur ortamında yaşamaları için bu yaptırımlar şarttır. Devletin güven ortamı ve ferah ve huzur için bu yaptırımları yapmalıdır. 

  Kişisel Vatandaşlık Görevleri

  Kişilerin toplum ve kendi yararlarına bir takım vatandaşlık görevleri vardır. Bu görevlerin devletin yazılı olarak koyduklarının dışında kişilerin kendi görevleri vardır. Bu görevler kişinin yaşadığı ortamı temiz tutması toplum içerinde yüksek sesle konuşmama gibi nedenler sıralanabilir. İnsanların toplum ve aile yapısı yararına bu görevleri yerine getirmesi gerekmektedir. Kişinin huzur ve kaliteli yaşamı için bu gerekmektedir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Maddeler Halinde Vatandaşlık Sorumlu

  Bu maddeler devlet tarafından konulan ve kişilerin kendi iradeleri ile sorumlu oldukları görevlerdir. Bu görevler kişinin günlük hayatında iş yaşamında aile yaşamında uyması gereken görevlerdir. Kişinin bu görevleri bilinçli bir şekilde yerine getirmesi çocuklarının bu bilinç ile yetişmesi gerekmektedir. Çocukların bu görevleri bilerek yetişmesi toplumun kalkınmasına ve daha birçok yıl huzur ortamına neden olmaktadır. Bu ortamda yetişen çocukların huzur ortamında refah içinde daha verimli ve kaliteli yaşam sürmelerini sağlar. Ortamların iyileşmesi devletin ve milletin kalkınarak daha ileriye gitmesini sağlamaktadır. Bu görevler kısaca şöyledir. 

   - Seçimlerde oy kullanmak.

   - Vatanı ve milleti korumak

   - Devlet malına zarar vermemek

   - Vergi vermek

   - Asker gitmek

   - Kanunlara uymak olarak sıralanabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow