Vücudunuz size ne anlatmaya çalışıyor? Bu belirtiler hastalığa işaret olabilir

Düz olmayan tırnaklardan sarı gözlere, dildeki beyazlıktan şişmiş bir karına kadar vücudumuzun çoğu hastalıkta belirti verdiğini biliyor muydunuz? Vücudumuz en ufak bir rahatsızlıkta bizimle iletişim kurmak için görevdedir. Ama bazen bu işaretlere yeteri kadar dikkat etmeyiz. Uzmanlar vücudun alarm niteliğinde verdiği bu işaretleri ve anlamlarını sıraladı. İşte o işaretler...1. Şişkin karın

İnsanların %70'i yaşamı boyunca düzenli şişkinlikten şikayet ediyor. Karındaki şişkinlik yani karnı gergin ve kabarık hissetmek genelde gaz birikimi olduğunda gerçekleşebilir. Böyle bir durumda vücudunuz size yiyecekleri sindiremediğinizi ya da gıda alerjisine (buğday ve laktoz gibi vs.) sahip olduğunuzu söylemeye çalışıyor olabilir.

Ayrıca şişkinliğin diğer yaygın nedenleri arasında hormonal sorunlar, kabızlık, fazla şeker tüketimi, stres, dysbiosis (sindirim sistemimizdeki iyi ve kötü bakteriler arasında bir dengesizlik) ya da IBS gibi rahatsızlıklar yer alabilir.

Elbette büyük ve sindirilmesi zor yemeklerin tüketilmesi de, karın şişkinliğinin bir başka nedeni. Sadece bir oturuşta çok fazla yemek tüketmek de yiyeceklerin parçalanmasını zorlaştırıp şişliğe neden olabilir.

Ayrıca gıdalardan alınan bazı şekerler de şişkinliğe neden olabilir. Çeşitli çalışmalar brokoli, karnabahar, fasülye ve bakliyat gibi gıdaların da karın şişkinliği semptomlarına neden olabileceğini göstermiştir.

2. Kırmızı iltihaplı bir cilt ve sivilceler

2013 yılında yapılan incelemelere göre cilt iltihabı ve akne oluşumunun birden fazla nedeni vardır. Bu nedenler kişiden kişiye değişmektedir. Bununla birlikte en sık görülen nedenler genellikle hormon ile ilişkilidir.

Testesteron hormonunun sivilce üretimini en çok tetikleyen hormon olduğu, bu nedenle özellikle erkeklerde için büyük bir sorun olduğu tespit edilmiştir. Ancak kadın vücudu da regl döneminden bir kaç hafta önce sivilce çıkarma eğilimi gösterebilmektedir.

Bununla birlikte Polikistik Over Sendromu'na (PCOS) sahip olan kadınlar testosteron dengesizliğine sahip olduklarından, tekrarlayan sivilce sorunları ve yüzde fazlaca kıl oluşumu gibi sorunlar yaşayabilirler.

Uzmanlar bu konuda “Sivilcelenme yaşadığınızda, vücudunuz sizi altta yatan hormonal bir bozukluk ile ilgili uyarmaya çalışıyor olabilir” diyor. Kırmızı iltihaplı sivilce genelde fazla karbonhidrat tüketiminin bir göstergesi de olabilir.

3. Dil üzerindeki beyazlık

Dil üzerindeki beyazlık mikrobiyom dengesizliği, demir veya B vitamini eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca diyabet gibi sindirim bozukluklarının bir göstergesi de olabilir.

Uzmanlar demir ve B vitamini eksikliği durumunda, sürekli yorgun hissetmemizin muhtemel olduğu söylüyor.
Bu beyazlığın, sigara içenlerde görülme olasılığı daha da yüksektir.

4. Tırnaklarda dikey yada yatay çizgiler

Sağlıklı görünen tırnaklar pürüzsüz, kavisli, parlaklık ve lekesiz olmalıdır.
Tırnaklarda görülen dikey ve yatay çizgiler çok ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, kansızlık ya da romatizmanın işareti olabilir.

5. Dudakta çıkan uçuk ve ağız ülseri

Uzmanlar dudağın dışında çıkan uçuk ile ağzın içinde iç yanaklar üzerinde çıkan yaraların aynı şey olmadığını söylüyor. En önemlisi ağızda çıkan yaralar ve ülser zayıf bir bağışıklık sistemini işaret eder ve bulaşıcı değildir.

Uçuklar ise vücudun viral enfeksiyon geçirdiğini gösteren bir uyaran niteliğindedir.
Uzmanlar uçuk ve yaraların genelde soğuk havalarda ve stres zamanlarımızda çıktığını söylüyor.

6. Gözlerde veya ciltte sarılık

Uzmanlar cilt sararması ile göz sararmasının farklı şeyler olduğunu vurguluyor.
Cildin sararması beta karoten, A vitamini ve C vitamini alımının fazla olduğunu gösterir ve bu durumda genellikle hiçbir tehdit oluşturmaz. Fakat göz sararması genellikle karaciğerlerinde problem olan insanlarda görülür. Ayrıca sarılığın safra taşları, fazla alkol tüketimi ve hepatit gibi nedenlerden kaynaklanabileceği de söyleniyor.

7. Göz seğirmeleri

Göz seğirmeleri, pek de endişe duyulacak bir sorun olmamakla birlikte elektrolit dengesizliğinden kaynaklanabilir. Ayrıca magnezyum eksikliğinin bir göstergesi olarak da görülebilir. Magnezyum sinir sinyallerinin fonksiyonu için oldukça önemlidir. Bu yüzden eksik olması göz seğirmelerine neden olabilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS