hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yecüc Mecüc Nedir? Yecüc Mecüc Hangi Kavim, Hangi Irktır?

  Yecüc Mecüc Nedir Yecüc Mecüc Hangi Kavim, Hangi Irktır
  expand

  Yecüc ve Mecüc, başta Enbiya ve Kehf Suresi olmak üzere, birçok ayette geçen varlıklardır. Kuran'ı Kerimde kıyametin büyük alametlerinden biri olarak anlatılan bu varlıkların, yer altından çıkıp büyük bir seddi aşacakları ve iblis soyundan gelen diğer mahluklar gibi dünyada fitne çıkaracakları bildirilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yecüc ve Mecüc dışında, Kuran'da ve hadislerde geçen diğer kıyamet alametleri ise şunlardır:
  1- Dabbetül Arz
  2- Mesih'in yeryüzüne inmesi

  Yecüc Mecüc Nedir?

  Hz. İsa yeryüzüne indikten sonra Deccal ile savaşacak ve onu öldürecektir. Bundan sonra Yecüc ve Mecüc adı verilen kavimler ortaya çıkacak ve dünyada eşi benzeri görülmemiş büyük bir savaş çıkaracaktır.

  Kehf Suresinde Yecüc ile Mecüc'ün, Hz. Zülkarneyn tarafından demir kütlelerle iki dağın arasına hapsedildiği bildirilmektedir. Ancak kıyametin kopmasına çok az bir zaman kala, hapsedildikleri yerden çıkacaklar ve dünyayı istila edeceklerdir.

  Yecüc Mecüc Hangi Kavim, Hangi Irktır?

  Yecüc ile Mecüc'ün hangi kavim ya da ırktan olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak gerek İslam bilginleri gerekse Yahudi ve Hristiyan din adamları bu varlıklar hakkında çeşitli iddialar öne sürmüşlerdir. Hristiyanlara göre Yecüc ile Mecüc'ün Moğol, Türk ya da Kırgız olma ihtimali yüksektir. Ancak bunlar tamamen yoruma dayalı bilgiler olduğu için hiçbir şekilde kesin geçerliliği yoktur.

  Enbiya Suresinin 96. ayetinde Yecüc ile Mecüc'ün bir seddi aşıp geleceği bildirilir. Bazı İslam bilginleri bu seddin Çin, bu kavmin de Çinliler olduğunu iddia etmiştir.

  İncil'de Yecüc ve Mecüc'den Gog olarak bahsedilir ve üç farklı türde oldukları bildirilir. Boyları 3 ile 5 metre arasında olanları dev Goglardır. Enlemesine geniş ve iri olanları dışında kulakları yüzlerini örtecek kadar büyük olan türleri de mevcuttur. Diğer semavi dinlerde de Yecüc ile Mecüc, kıyametin büyük alametlerinden biri olarak kabul edilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow