hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yumurta Besin Değeri: Yumurta Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Yumurtanın Besin Değerleri...

  Yumurta Besin Değeri: Yumurta Kaç Kalori Çeşitlerine Göre Yumurtanın Besin Değerleri...
  expand

  Yumurta, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri sağlayan başlıca protein kaynağıdır. Ayrıca kolin, selenyum ve A, D ve B12 vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller içerirler. Yumurta ayrıca gözlerinizi yaşa bağlı hasarlardan korumaya yardımcı olan iki antioksidan olan lutein ve zeaksantin telafisi için de gereklidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Yumurtayı diyetinize dahil etmek; beyin fonksiyonlarını iyileştirmek, kilo kaybını sağlamak ve kalp hastalığı riskini azaltmak gibi çok sayıda fonksiyonu da yerine getirmektedir. Bununla birlikte yumurta, kolesterol açısından da yüksek olduğu için ölçülü tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

   Yumurta Besin Değeri: Yumurta Kaç Kalori? 

   Yumurta en leziz ve besleyici gıdalardan biridir. Yüksek kaliteli protein, vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlarla doludur. Yumurtalar ayrıca sağlığı geliştirebilecek önemli antioksidanlar ve diğer besin maddelerini de içermektedir. Yumurtanın sağlık açısından en önemli faydalarından bazıları şunlardır:

   1- Yumurta yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Protein, kas kütlesi oluşturmak ve korumak için gereklidir ve yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Bir büyük yumurta 6 gram protein içerir, bu da diğer kahvaltılık yiyeceklerin çoğundan daha fazladır. 

   2- Yumurta iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yumurta, A vitamini, B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum ve çinko dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   3- Yumurta sağlıklı yağ kaynağıdır. Yumurta, omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Bu yağ asitleri kalp sağlığını korumak ve kronik hastalıkları önlemek için önemlidir. 

   4- Yumurta bir antioksidan kaynağıdır. Yumurta, vücudu zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olabilecek iyi bir antioksidan kaynağıdır. 

   5- Yumurta kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yumurta, kalp sağlığı için gerekli olan iyi bir kolesterol kaynağıdır. Yumurta ayrıca kötü kolesterolü azaltarak ve iyi kolesterolü artırarak kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

   6- Yumurta kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yumurta, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilecek birçok besin maddesinin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca yumurta, hücreleri kronik hastalıklar için risk faktörleri olan hasar ve iltihaptan koruyabilen antioksidanlar içerir. Bununla birlikte, doymuş yağ oranı da yüksek olduğu için yumurtayı sınırlı miktarlarda tüketmek gerekmektedir.

   Çeşitlerine Göre Yumurtanın Besin Değerleri

   Diyetlerde sıkça kullanılan yumurtanın çeşitli pişirme yöntemleri mevcuttur ve içerdiği kalori miktarı da pişirme yöntemine bağlıdır. Örneğin kızarmış yumurta yaklaşık 78 kaloriye sahipken haşlanmış yumurta yaklaşık 78 kaloriye sahiptir. Çırpılmış yumurtada ise yaklaşık 91 kalori vardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Yumurtadaki doymuş yağ miktarını azaltmak için yumurta sarısının çıkarılması ve sadece yumurta akının tüketilmesi önerilir. Ayrıca, yumurtayı sebze gibi lif açısından zengin gıdalarla beraber tüketmek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve tokluğu arttırmaya yardımcı olabilir.

   Örneğin, haşlanmış veya çılbır yapılmış yumurtaların kalorisi, tereyağı veya sıvı yağ ile pişirilmiş, kızarmış ya da çırpılmış yumurtalardan daha düşüktür. Yumurtaların besin içeriğinin, onları yumurtlayan tavukların beslenme ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişebileceğini de unutmamak gerekmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow