hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zafer Bayramı önemi nedir? 2023 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kaçıncı yılı?

  Zafer Bayramı önemi nedir 2023 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kaçıncı yılı
  expand

  Zafer Bayramı 2023 yılında da çeşitli törenlerle kutlanmaya devam edecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anmak isteyen kişiler paylaşımlarını yapacaklar. Peki, Türk milleti açısından Zafer Bayramı’nın önemi nedir ve bu yıl zaferin kaçıncı yılı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Büyük Taarruz’un öneminin ve bu uğurda şehit düşen ya da gazi kalan kahramanların bir kez daha anıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı yurdun çeşitli bölgelerinde törenlerle anılacak. Peki, bu yıl Büyük Taarruz’un kaçıncı yılı?

  2023’DE ZAFER BAYRAMI KAÇINCI YILI?

  Bu yıl yani 2023’de Zafer Bayramı’nın 101. yılı kutlanacak. 

  30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?

  26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.

  Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek basında gerekse halk arasında büyük sevinçle karşılanmış, orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından dolayı tebrik telgrafları gelmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zaferden iki yıl sonra 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da katıldığı bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

  Bu törenden iki yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kanun çıkarılarak 30 Ağustos’un ordunun bayramı olduğu belirlenmiştir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow