Defne İnce
Defne İnce

Defne İnce

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Sakinlik ve Huzurun Şehri İzmir

Liman kenti olması ve konumu itibariyle İzmir geçmişten günümüze önemli bir kent olmuş.İ.Ö 3000’de Bayraklı semtindeki Tepekule Ören Yeri’nde kurulmuş olan şehrin geçmişteki adı Smyrna.Sakinlik ve huzurun şehri İzmir tarihi,doğası ve kültürüyle etkileyici bir kent. Bereketli toprakları,denizi,liman kenti olması,konumuyla ilgi çekici olan kent günümüzde de ticaretin yoğun olduğu bir bölge.Birbirinden güzel ilçeleriyle turizmin de merkezlerinden olan İzmir’de gezip görülecek yer oldukça fazla.Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti,Meryem Ana Evi,Nesin Matematik Köyü,Urla bağ rotası bunlardan bazıları.

Devamını Oku 30.04.2022

Destan yazılan şehir Çanakkale! Defne İnce yazdı...

Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren 18 mart 1915 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk yönetimindeki Türk ordusu tarafından deniz ve karadan itilaf devletlerine karşı kazanılan zaferin yaşandığı Çanakkale, destan yazılan bir kent.Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı alan günümüzde tarihi milli park alanıdır.

Devamını Oku 18.03.2022

Gastronomi ve kültür kenti Gaziantep

Adı gastronomiyle özdeşleşen Gaziantep çok kültürlü bir şehir. Geçmişte ipek ve baharat yolları üzerinde bulunması, günümüzdeyse Anadolu ve Ortadoğu üzerinde köprü konumda olmasıyla çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan bir kent. Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan şehir ‘doğunun Paris’i’ olarak tanınıyor.

Devamını Oku 28.02.2022

Doğası ve tarihiyle gözde şehir Bursa

Bursa verimli toprakları ve konumuyla yerleşik tarihi 8500 yıl öncesine dayanan,her dönem gözde bir şehir olmuş.Osmanlı Devleti’ne bir dönem başkentlik de yapmış olan şehirde gezip görülecek yerler ve tadılacak yemekler oldukça fazla.Bursa doğası,lezzeti,tarihiyle her zaman gözde bir şehir.

Devamını Oku 30.01.2022

Longoz Ormanları'nın Yuvası İğneada

Yağış miktarının fazla olduğu dönemlerde orman tabanının sularla kaplandığı ormanlara longoz ormanı deniyor.Dünyada sayılı olan bu orman çeşidinin en güzel örneklerinden biri ülkemizde bulunuyor.Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir belde olan İğneada doğa severlerin sık ziyaret ettiği yerlerden biri.

Devamını Oku 31.12.2021

Konya’da Şeb-i Arus Zamanı

Selçuklularla değerine değer katan Konya;günümüzde tarım,ticaret,sanayi ve turizm kenti.Her geçen gün gelişimi sürdüren şehir tarihi,doğası ve gastronomisiyle turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyor.Aralık ayı Şeb-i Arus zamanı olduğundan şehir ziyaretçi akınına uğruyor.

Devamını Oku 12.12.2021

Öğrenci Kenti Eskişehir 

Eskişehir içinden geçen Porsuk Çayı ve heykelleriyle Avrupa kentlerini aratmıyor.Üniversiteleri,sanat ve bilim merkezleriyle Eskişehir,öğrencilerin en çok tercih ettikleri şehirlerden biri. 

Devamını Oku 20.11.2021

Efsane gün batımının yaşandığı tarihi şehir İznik

Göl kenarında meyve bahçeleri içinde doğa ve tarihin bir arada olduğu küçük bir ilçe İznik. Bursa’nın köklü tarihe sahip ilçesinde gezip görülmesi gereken çok fazla yer var. Ülkemizdeki en güzel gün batımlarından birini izlemek için de doğru bir tercih.

Devamını Oku 07.11.2021

Konaklar kenti Göynük ve Taraklı

Tescillenmiş tarihi Osmanlı evleriyle SİT alanı olan yavaş şehir Göynük sokaklarında yürürken, kendinizi yeni çağa ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Konaklarıyla ünlü Göynük ve Taraklı’yı tanıyalım.

Devamını Oku 31.10.2021

Taşın sanata dönüştüğü şehir Mardin

Taşın sanata dönüştüğü; bereketli, uçsuz bucaksız Mezopotamya Ovası’na ev sahipliği yapan Mardin, birçok ulusun yaşadığı kozmopolit bir yer. Türkiye’nin simgesi gibi.

Devamını Oku 24.10.2021
LG
MD
SM
XS