Defne İnce
Defne İnce

Defne İnce

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Doğasıyla Atatürk'ü kendine hayran bırakan kent

Dar ve virajlı yolları, olağanüstü doğası ve masmavi sularıyla Mersin keşfedilmeyi bekliyor. Tarihinde birçok uygarlığın adı geçen Mersin güzelliğiyle Atatürk’ü de büyülemiş olmalı ki dönemin valisine şehri çok beğendiğini ve her sene ziyaret edeceğini söylüyor, bu sözünü de gerçekleştiriyor. Hatta ikinci gidişinde Mersin’den bir çiftlik almak istediğini söylüyor ve kısa bir süre de olsa burayı kullanabiliyor. Ölümünün ardından çiftlik hazineye devrediliyor. Mersin komşusu turizm şehri Antalya’nın gölgesinde kalsa da her gideni kendine hayran bırakıyor. Şehirde doğa,tarih,deniz turizminin en güzel örnekleri mevcut. Ekonomik anlamda da birçok yerden daha hesaplı. Tek problemi dar ve virajlı yolları…

Devamını Oku 06.05.2021

Türkiye’ye yakın yurtdışı rotası: Tiflis

Ülkemizin doğusunda yer alan sınır komşumuz Gürcistan’ın doğusunda lezzetli yemekleri,renkli sokakları,ünlü gece hayatı ve kartpostallık doğasıyla geçmişte ipek yolu üzerinde bulunan başkent Tiflis keşfedilmeyi bekliyor.Şehirde modern ve eski mimari öyle güzel kombinlenmiş ki birbirlerinin içine geçmişler.Hristiyan olan halk dinine düşkün olmalı,bunu her sokakta karşımıza çıkan kiliselerden anlıyoruz.Kent  Avrupa’nın 3.büyük kilisesi olan Sameba Kathedrali’ne de ev sahipliği yapıyor.Bakü-Ceyhan-Tiflis boru hattının bitiş noktası olan kent,bu açıdan da önemini koruyor.

Devamını Oku 04.05.2021

Denizi, tarihi ve doğasıyla Datça

Öyle bir tatil beldesi düşünün ki tarih,deniz,doğa,gastronomi,hareketli gece hayatı ve sakinlik hepsi  bir arada.Gökova Körfezi’nde Ege ve Akdeniz’in birleştiği enfes bir noktada yer alan Datça’nın tarihi M.Ö.  6.yy’a kadar uzanıyor. Eskiden de güzelliğiyle ünlü olmalı ki Yunan filozof  Strabon bu şehre olan sevgisini “Tanrı uzun ve sağlıklı yaşatmak istediği kullarını Datça’ya gönderir” sözleriyle özetlemiş.

Devamını Oku 04.05.2021
LG
MD
SM
XS