{$ day.Temps.HighTemp $} °
Doç. Dr. Bahar Yüksel
Doç. Dr. Bahar Yüksel

Doç. Dr. Bahar Yüksel

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Tekrarlayan mantar enfeksiyonları ile başa çıkma yöntemleri

Tüm kadınlar hayatlarının bir döneminde en az bir kez vaginal mantar enfeksiyonu geçirmiştir. Ancak bu durum sık tekrarlıyorsa allta yatan sebeplerinden, yaşam tarzı yanlışlarına, hatta tedavi tipine kadar pek çok konuyu masaya yatırmak gerekecektir.

Devamını Oku 14.11.2022

Gelişen toplumun artan hastalığı- Polikistik Over Sendromu

Adet düzensizliği, dönem dönem adetin bir kaç gün geç gelmesi çoğu kadının yaşadığı şikayetlerdendir. Ancak bu durum devamlı olduğunda beraberinde tüylenme artışı, kilo ve şeker krizleri eşlik ettiğinde şüphelenmemiz gereken hastalıklardan bir tanesi Polikistik Over sendromudur (PKOS).

Devamını Oku 01.11.2022

Adet sancısı çekiyor olmak ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir

Kadınların büyük çoğunluğu adet dönemlerinde özellikle ilk günde sancı çeker. Ancak tüm Dünya kadınlarının %10 u yani çevrenize baktığınızda gördüğünüz her 10 kadından biri bu sancıyı adetinin diğer günlerinde hatta adet dışı dönemlerde de çekiyor. Buna sebep olan hastalığın ismi endometriozis ya da halk arasında duyulan ismi ile çikolata kisti. Bu sıklığın Türkiye’de daha fazla olduğuna inanıyoruz. Çok yakın zamanda Endometriozis Araştırma ve Dayanışma Derneği( endotürkiye) vasıtasıyla yaptığımız anket bu yönde ama henüz resmi sonuçlar açıklanmadı. Peki bu hastalık nasıl şikayetler yapıyor?

Devamını Oku 24.10.2022
LG
MD
SM
XS