Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

500 milyon insanı birleştiren Türk girişimci

16.06.2022 Perşembe | 14:29

10 yıl önce “Dünyada pek çok konu için özel gün ayrılmış, acaba neden bir “wellness” günü yok?” sorusunu soran Belgin Aksoy, bu boşluğu doldurmak için küresel bir sağlık ve huzur günü başlatmaya karar verdi. Görüşmeler sonucunda, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi gününün “Global Wellness Day” olarak kayıtlara geçmesini sağladı. Böylece GWD yola çıkmış oldu.

Global Wellness Day, 2012’de sadece Türkiye’de kutlandı Yıllar içinde, dünyanın pek çok yerinden konuya ilgi duyanların sayısı arttı. Bugün, GWD Yeni Zelanda'dan Hawaii'ye kadar on binlerce yerde 170'den fazla ülkede bakanlıkların, hastanelerin, okulların, derneklerin ve dünyanın önde gelen ünlülerinin desteğini alıyor. Tüm kıtalarda kutlanıyor.

GWD, 2020'de 24 saatlik, 2021'de 12 saatlik ücretsiz canlı yayınla beş kıtada izlendi. Bu yıl 11 Haziran’da dünya genelinde #MagentaDüşün (#ThinkMagenta) teması ile on binlerce etkinlik, atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirildi. Etkinlikler 500 milyon kişiyi bir araya getirdi.

Pozitif düşüncenin gücü

“#MagentaDüşün” yaklaşımı pandeminin yarattığı olumsuz ruh halinden çıkabilmek için farklı bir bakış açısı gerektiğini savunuyor. Magenta düşünmek “dünyanın olumsuz gidişatı karşısında yükselen bir fikir yapısı, hayata pozitif etki eden bir hatırlatma” olarak tanımlanıyor.

Global Wellness Day'in kurucusu Belgin Aksoy, "Magenta Düşünmenin, iyimser olmak ve hayatın sorunlarını görmezden gelmekle ilgili olmadığını, aslında hayatlarımızda ne olursa olsun gerçekçi olmak ve neşeyi seçmekle ilgili" olduğunu açıklıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Global Wellness Day, dünya genelinde herkes tarafından kutlanıncaya kadar 11 yıldır verdiğim emeği vermeye devam edeceğim. Bu topraklardan çıkmış, yarım milyar insana ulaşmış bir Türk markası var mı emin değilim. Ancak Global Wellness Day var. Dünyayı değiştirmek isteyen Türk kadınlarına ve girişimcilerine örnek olmasını diliyorum.”

On binlerce noktada kutlama

Bu yıl, on binlerce noktada kutlanan ve 500 milyondan fazla kişiye ulaşan Global Wellness Day kapsamında üç saat süren bir canlı yayın gerçekleştirildi.

Canlı yayında, Vegan Şef - Matthew Kenney, Dünya Rekortmeni ve Wingsuit Flier, B.A.S.E Jumper – Cengiz Koçak ve Profesyonel Yamaç Paraşütü Pilotu ve Wingsuit Flier, B.A.S.E Jumper - Ferdi Toy, Ödüllü Görüntü Yönetmeni ve Moving Art’ın Kurucusu – Louie Schwartzberg, Hayırsever, Rancho la Puerta'nın Kurucusu ve "İyi Yaşamın Babaanesi" olarak tanınan, 100 yaşındaki – Deborah Szekely, New York Times'ın en çok satan yazarı– Kimberly Snyder, Uluslararası İyi Yaşam ve Yoga Danışmanı - Andrew Sealy, Yeni Zelanda’dan Te Kapahaka o Te Wharekura o Hoani Waititi Marae dans grubu, Global Wellness Institute ve Global Wellness Summit’in Başkanı ve CEO'su – Susie Ellis, İyi Yaşam Öncüsü Six Senses & Raison d’Etre - Anna Bjurstam, Mandarin Oriental Hotel Group, Spa & Wellness Grup Direktörü - Jeremy McCarthy gibi daha birçok ünlü konuşmacı, sporcu ve sanatçı yer aldı.

Global Wellness Day 2022 kapsamında WE(i) Think işbirliğinde sağlıklı ve lezzetli tarifleri sunan ücretsiz bir e-kitap hazırlandı. Wellness Food Travel Association (WFTA) ile bilrikte sağlıklı içecek tarifleri sunan ücretsiz bir e-kitap oluşturuldu.

Bir gün tüm yaşamı değiştirebilir

Girişimci iş insanı Belgin Aksoy tarafından kar amacı gütmeden yaratılan Global Wellness Day (GWD), ömür boyu sürecek bir felsefe ve yaşam tarzına ilham veriyor; ”Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir" sloganıyla, dünyanın dört bir yanındaki insanlara fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarına özen göstermenin değerini hatırlatıyor.

Türkiye’de ve dünyada bu özel günün doğmasını ve yıllardır emek vererek büyümesini sağlayan Belgin Aksoy’u kutluyor ve GWD 2023’üm ülkemizin tüm illerinde, kasabalarında ve köylerinde kutlanmasını diliyorum.

Diğer Yazıları

Öze’e Dönüş Sergisini izlemek için son iki gün

Soğuk hava ve yoğun kar yağışı nedeniyle gecikerek ziyaret edebildiğim “Öz’e Dönüş” sergisi genç, yaşlı herkesin görmesi gereken bir çalışma olmuş. Türkiye’nin bilinç dışı dünyasına bir yolculuğa çıkaran sergiyi FutureBright Group kurucularından Akan Abdula’yla birlikte gezdik.

Devamını Oku 07.02.2022

“Kişiselleştirilmiş Sağlık” trendi yükseliyor“

Pandemi sağlıkla ilgili kaygıların artmasına ve beklentilerin değişmesine neden oldu. Yaşanan değişimin kalıcı alışkanlıklar getirmesi bekleniyor.  Son dönemde sağlık alanındaki araştırmalar da bu radikal değişime dikkat çekiyor. 

Devamını Oku 10.11.2021

Teknoloji alanında çalışmak isteyen gençler bu eğitim programlarını kaçırmayın

TÜİK 2020 verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 15’ini 15-24 yaş arası gençler oluşturuyor. Z kuşağı olarak adlandırılan bu grubu daha derinlemesine anlamak için, Twentify, 2021 yılı mayıs ayında Bounty mobil uygulaması üzerinden 1.998 gençle görüşmüştü.

Devamını Oku 29.10.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS