Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

AVM ve mağazalar açılıyor. Tüketiciler mağazalara gidecek mi?

06.05.2020 Çarşamba | 14:51

FutureBright Group, pek çok farklı kaynaktan topladıkları verileri birleştirerek, Türkiye’de insanların Corona sonrası düşünce ve duygularını ortaya koyan bir rapor hazırladı.

Grubun kurucu ortağı Akan Abdula’yla raporun sonuçları üzerine konuştuk. Abdula, AVM ve mağazaların açılacağı günlerde tükecilerin aklından geçenleri bizim için özetledi:

Araştırma verilerini nereden elde ettiniz?

2015’den beri, 21 kategoride 450 binden fazla kişiyle yaptığımız marka, iletişim, imaj, alışveriş tracker (takip) çalışmalarının ortalama verilerini; Şubat-Nisan ayı (n=1800) verisi ile, 1200 ZMET görüşmesinin entegre verisini Şubat-Nisan ayı ZMET verisi ile; 3000 üzerinde kolajı Şubat-Nisan ayı kolajları ve 10 binin üzerindeki, imgeyi Şubat-Nisan ayı imgeleri ile karşılaştırdık.

Karantina aylarında hangi duygular arttı?

Söyle özetleyelim;

• Halkımızda bağışıklık sistemi korkusu artarak devam ediyor ( %67)

• Yerli marka arayışı artıyor. Bu da repertuarların değişeceğine işaret ediyor. (%61). Covid öncesi bu rakam %9’du.

• Korkumuz çocuklarımızın sağlığı diyenler artıyor (%67)

• Salgının etkisinin bu yaz sonu biteceğine sadece %37’lik bir kesim inanıyor.

• Dijitalleşmek istiyorum diyenler artıyor (%43). Bu oran Covid öncesi %10’du.

AVM ve mağazalar açılıyor. Tüketiciler mağazalara gidecek mi?

AVM’ci kitlenin yüzde 30u hızlı dönüş sağlayacak. Bu Türkiye toplamının yüzde 11’ne tekabül ediyor. Gerisi yavaş yavaş. Modern muhafazakarlar, AVMlere ilk dönecek kitle. AVMlerin de pek tanımadığı bir grup.. Ancak, Ağustos sonuna kadar temel müşteri kitlesi onlar olacaklar. Eylül’e kadar böyle.

Ne bekliyorlar?

Romantizm dönemi bitti. “EvdeKal” denilmesinden artık hoşlanmıyor tüketici. Gerçek faydalar duymak istiyorlar. Kampanya beklentisi artıyor.

Turizm talebi artacak mı?

Tatil yapanların yüzde 40’ı tatilden umudunu kesmiş durumda. Turizm darbe yiyecek

Sosyo-ekonomik grupların beklentilerindeki farklılık nasıl?

İstanbul’da yaşayan ve AB sosyo ekonomik gruba mensup olan kitlenin en ağır bağışıklık travması yaşyan grup olduğunu söyleyebiliriz. AB özellikle çocuklarıyla ilgili çok kaygılı.

Ancak bu endişeli modernler dışarıda yemeyi çok özledi. Açık mekanlara gidecekler. Açık havanın gücünü kullanacak restoranlar, bu dönemde bir çekim merkezi oluşturabilecekler.

Tüketim alışkanlıkları nasıl değişiyor?

AB grubu repertuvarını genişletiyor. Önümüzdeki dönemde denemedikleri markaları deneyecekler. Yeniye daha açık tüketicilerle karşı karşıya geleceğiz.

Diğer gruplar…

Asıl caddeye akacak %42lik bir kitle var ki, bunlar büyük bir varlık krizi ile karşı karşıyalar. Ürün ve ucuz fiyat çeşitliliği arıyor ülkenin yarısı. Oraya bakmamız gerekiyor.

Mağazalarla ilgili algılar nasıl?

Zincir mağazalara güven artıyor. Instagramdan satışlara güven düşüyor.
Özel uygulamalar istiyor farklı tüketici segmentler. Örneğin, ev hanımları ve yaşlılar AVMlerden özel saatler uygulamalarını bekliyor.

Dijitalleşme artıyor mu?

Artık dijital ve “offline yok Her şey birbiriyle içiçe. Sanal entegrasyoon çağına girdik.

Dijitalleşmede %60lık bir tansiyon var. E ticaret sitelerinden özel kampanyalar duymak istiyor herkes.

Önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor?

• Öncelikle güven artacak.

Özgüven kaybı yaşandı. İşveren markaları ve tüketici markalarının en önemli görevi “güveni çoğaltacak ve tazeleyecek yollar bulmak” olmalı.

• Tüm markalar sağlık markaları olacak.

Sağlık ekonomisi yükselişe geçecek. Her marka bu yeni sağlık ekosistemine nasıl dahil olabilirim diye düşünmeli.

• Sanal entegrasyon çağı başladı.

Hayatın her bir parçası internette simülasyon olarak yaşanmaya başlandı. Artık sadece “offline” kalmak yeterli değil.

• Eylül’e kadar kozalaşma

İçe kapanan bir koza içinde geçen hayatlar, beklentleri belirliyor. Korunanklı ortamlar sunan ve bu duyguyu yansıtan markalar daha kolay satis yapabilecekler.

 

Diğer Yazıları

Tüketiciler salgın döneminde yanlarında duran şirketleri unutmayacaklar

Pandemi tüm sektörlerin iş yapma biçimlerini değiştiriyor Tüketiciler şirketlerden toplumsal sorunlara çözüm bulmalarını ve sürdürülebilirlik çalışmalarına devam etmelerini bekliyor. Porter Novelli’nin salgın döneminde yürüttüğü bir araştırma, salgın sona erdiğinde, toplumun yüzde 76’sının bu dönemde harekete geçen, yüzde 71’inin ise bu dönemde yanlış kararlar veren şirketleri hatırlayacağını gösteriyor. Marjinal Porter Novelli’nin  Kurucu Başkan Asuman Bayrak’la yeni dönemde iş dünyasındaki değişim hakkındaki sorularımızı yanıtladı:

Devamını Oku 25.04.2021

Pazarlama ve Medya Dünyasında neler oluyor?

Sesli pazarlamadan, blockchain’e, sanal gerçekliğe… yükselen trendler Pazarlama ve medya dünyası bugün hiç olmadığı kadar veriye sahip olmasında rağmen zor bir dönem geçiriyor. Pandemi dijitalleşmeyi artırdı, ancak kullanıcılara ulaşmak ve onlarla etkileşim içinde olabilmek için sürekli olarak yeni çözümler üretmek gerekiyor. Bu dönemde yaşananlar hakkında IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Akalın’la bir söyleşi gerçekleştirdik. “IAB olarak son 4 yıldır sektörün dikkatini çekmeye çalıştığımız “Dolaysız Marka Ekonomisi” göz ardı edilemeyecek bir gerçeklik hâline geldi” diyen Akalım, gelecekte olabilecek gelişmeler hakkında da bilgi verdi.

Devamını Oku 30.03.2021

Geleceğe etki zirvesinden iş dünyasına 8 ders

18-19 Mart 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak düzenlenen imece summit, dünyanın farklı kentlerinden bağlanan çok önemli isimlere ev sahipliği yaptı. İş dünyası, sivil toplum, akademi, kamu, girişimcilik ekosistemi gibi farklı sektörlerden etki odaklı çalışmalarıyla bilinen yüzlerce değişim öncüsünün bir araya geldiği imece summit’te; “etki yaratan topluluklar”, “etki yaratan finans”, “etki yaratan iş dünyası”, “etki yaratan liderlik” ve “etki yaratan organizasyonlar” temaları etrafında panellerden konuşmalara, atölye ve ağ geliştirme çalışmalarından yuvarlak masa toplantılarına kadar birçok etkinlik düzenlendi.

Devamını Oku 21.03.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS