hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

  Geleneği Geleceğe taşıyan proje: “Bizim Kültürümüz Güzel”

  20.12.2022 Salı | 10:57Son Güncelleme:

  Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olan Anadolu, binlerce yıl boyunca uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Bu zengin tarihi ve kültürel mirasın bizlere ulaşmasını sağlayan sanatçılar, günümüzde de ülkemizin değerlerini yeni nesillere aktarmaya devam ediyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz günlerde basınla paylaşılan “Bizim Kültürümüz Güzel” sloganıyla yola çıkan Zanaat X Boyner kampanyası geleneksel zanaatçılara destek olarak ülkemizin kültürel zenginlğini kucaklıyor. Proje kapsamında hazırlanan yedi kısa belgesel film geleneksel zanaatları el emeği, göz nuru ile üretmeye devam eden sanatçıların aşkla dolu hikâyelerini anlatırken, sanatçıların eserleri boyner.com.tr üzerinden kitlelerle buluşuyor.

  Camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu’da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde yedi sanatçının 100’e yakın eseri yer alıyor. Proje kapsamında hazırlanan belgesel filmler ise sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak, zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarıyor. İZ TV kurucularından Vedat Atasoy’un yönetmenliğinde hazırlanan ve çok yakında BEINİZ kanalında yayınlanacak belgesel serisi, her biri 15 dakika olan yedi bölümlük mini filmlerden oluşuyor.

  Geleneği Geleceğe taşıyan proje: “Bizim Kültürümüz Güzel”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kar amacı gütmeden sanata destek

  Sosyokültürel olarak zengin birçok hikâyeden beslenen zanaatların Boyner çatısı altında yer alması kararını büyük bir heyecanla aldıklarını ifade eden Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan Zanaat X Boyner projesiyle ilgili şunları söyledi: “Bu topraklarda doğan, Türkiye’nin markası olarak; sanatı ve kültürel değerlerimizi desteklemeyi sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. İki sene önce milletçe sahip olduğumuz değerlere vurgu yaparak “Bizim Tarzımız Güzel” diyerek çıktığımız bu yolculuğa “Bizim Kültürümüz Güzel” diyerek devam ediyoruz. Kültürümüze ait geleneksel zanaatlarımız ülkemize gelen misafirlerimiz tarafından da yurt dışında da büyük değer görüyor. Bu değerlerimizi gündemde tutmak, onların sürdürülebilirliğini sağlamak ve geleceğe taşınmasına destek olmak istiyoruz”

  7 Sanatçı, 7 Öykü

  Zanaat x Boyner projesi kapsamında; tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier, çini sanatçısı Ebru Camkıran, bakır sanatçısı Ebu Burak, ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya, camaltı sanatçısı İbrahim Boz, sanatçı Nick Merdenyan ve minyatür sanatçısı Özcan Özcan ile biraraya gelindi.

  Ayşegül Devcier: Tezhip sanatçısı Ayşegül Deveciler, İzmir’de bulunan atölyesinde geleneksel tezhip zanaatını çok sayıda meraklısıyla buluşturarak bu eski zanaata yeniden hayat veriyor. Geleneksel tezhip motiflerini yeniden yorumlayan Devecier’in galerisinde sunduğu eserlerin yanında bu sanatı gelecek nesillere aktarma çabası da büyük ilgiyle karşılanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ebru Camkıran: Anadolu coğrafyasının en eski zanaatlarının başında gelen çinicilik, çini sanatçısı Ebru Camkıran’ın eserlerinde adeta zaman yolculuğuna çıkarıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı unvanına sahip Ebru Camkıran, çini zanaatını geçmişle bugün arasındaki bağı güçlendiren, insanlığın ruhuna hitap eden bir dünya mirası olarak tanımlıyor. İzmir Karşıyaka’da yaşayan sanatçı, ayrıca eski mezar taşlarında yer alan motifler üzerine de çalışmalar yürütüyor.

  Ebu Burak: Mardinli bakır ustası Ebu Burak ise zanaatını masal gibi işleyen sanatçılardan. Bakırcılığa dedesinin onu bir bakır ustasının yanına çırak olarak vermesiyle başlayan Ebu Burak, aynı zamanda camaltı zanaatının da icracıları arasında yer alıyor. Eserlerinde kendi özgün yorumunu vurgulayan Ebu Burak, Şahmeran gibi yerel motifleri sıklıkla kullanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Galip Ağırkaya: Tarihi Haydarpaşa Garı’nda yer alan ahşap oymalarının onarılmasına katkısı olan, ahşap oymacılığına gönül vermiş Galip Ağırkaya, henüz 12 yaşındayken bu zanaat ile tanışmış. Mahallesindeki ahşap oymacıların sıradan bir tahta parçasını bir şahesere dönüştürmesine duyduğu hayranlıkla, bugünlere kadar gelen Ağırkaya, endüstriyel oymacılığa direnen az sayıdaki zanaatkardan biri.

  İbrahim Boz: Mevlana Dönemi’inde 200’e yakın zanaatkarı olmasına rağmen şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş camaltı sanatının temsilcisi İbrahim Boz, belgeselde bu büyüleyici zanaat ile buluşma hikâyesini anlatıyor. 2000’li yıllarda ebru sanatıyla uğraşmaya başlayan İbrahim Boz’un Bartın’da yer alan atölyesine onarılmak üzere getirilen camaltı eserleri ona bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamış. Genelde hat sanatı ile bağdaşan camaltı sanatına özgün bir yorum getiren ve Türkiye’deki tek camaltı atölyesinin sahibi olan Boz, eserlerinde Osmanlı kaftan motiflerine yeniden hayat veriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nick Merdenyan: Dünyanın en eski çarşılarından biri olan Kapalıçarşı’daki dükkânında yarattığı yaprak üzerine tezhip sanatıyla ünü tüm dünyaya yayılan sanatçı Nick Merdenyan’ın hikâyesi tesadüflerle başlıyor. Oğlunun vaftiz töreninde hediye edilen bir çiçeğin yaprağını kurutan ve bir dostunun bu yaprak üzerine gerçekleştirdiği çizimle hayatına yepyeni bir kapı açılan Merdenyan, zanaatını “hoşgörü ve sevgi yaprakları” olarak tanımlıyor.

  Özcan Özcan: Ayasofya’da bulunan atölyesinde çalışmalarını gerçekleştiren ve özel bir tarza sahip olan Özcan Özcan, minyatür sanatına kendi özgün yorumunu katarken bu zanaatı gelecek nesillere aktarıyor. Minyatürlerinde “masalları” konu edinen Özcan, kadim şehir İstanbul’a da sıklıkla eserlerinde yer veriyor.