hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

  Katma değerli turizme büyük katkı: İncili Gastronomi Rehberi

  31.07.2023 Pazartesi | 14:28Son Güncelleme:

  Pandemi sonrasında canlanan turizm sektöründe küresel çapta büyük bir rekabet yaşanıyor. Dünyanın her yanında kentler ve ülkeler üst gelir grubu ziyaretçilere çekici gelecek “deneyimler” sunmak için yarışıyorlar. Deniz, güneş, kumsal ve “her şey dahil” benzeri tatil programlarının yanı sıra, kültür ve özellikle de gastronomi turlarına olan talepte de büyük bir artış gözlemleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Deneyim ekonomisi” eko-sisteminde yiyecek-içecek sektörü çok önemli bir çekim merkezi oluşturuyor. Televizyonlarda ve sosyal medyada ünlü şeflerin yaptıkları yayınlar, gurmelerin yorumları, yemek yarışmaları, Instagram ve Pinterest benzeri fotoğraf ağırlıklı sitelerde yayınlanan cazip görseller, gastronomi sektörünü gündemde tutuyor. Araştırmalar 65 yaş üstü ziyaretçilerin yanı sıra genç kuşakların da gezi programlarında yiyecek içecek konusuna önem verdiklerini ve özgün restoran deneyimleri için harcama yapmaya hazır olduklarını ortaya koyuyor.

  Türkiye son yıllarda küresel rekabette önemli bir oyuncu olmak için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel yönetimlerin desteğiyle gastronomi alanına büyük yatırım yapıyor. Gastronomi festivalleri, eğitimler, seminerler, konferanslar düzenleniyor. Artan bu ilgi ve talep arzda da kendisini gösteriyor, İstanbul başta olmak üzere önemli merkezlerimizde başarılı şefler ve sabırlı yatırımcılar sayesinde özgün deneyimler ve lezzetler sunan mekanların sayısı çoğalıyor.

  Katma değerli turizme büyük katkı: İncili Gastronomi Rehberi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yılların emeğiyle klasikleşen bir kaynak

  Her yıl büyük bir titizlik ve şeffaflıkla yapılan değerlendirmeler sonucu hazırlanan, ‘İncili Gastronomi Rehberi’ restoranları tüketicilerle buluşturan bir köprü görevi üstleniyor. Sadece gastronomi sektörü için değil, ülkemiz turizmi için de son değerli bir kaynak sunan İncili Rehber işletmeleri ön plana çıkararak, onlara marka yolculuklarında büyük destek oluyor.

  İncili Gastronomi rehberi 2016 yılından beri, Hürriyet Gazetesi ve Karaca iş birliğiyle hayata geçiriliyor. 300’ü aşkın uzmanın katkıda bulunduğu, büyük bir şeffaflık ve titizlikle hazırlanan rehberin bu yılki versiyonu İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya ve Bursa, Gaziantep ve Adana’daki 699 restoran ve 482 lezzet noktası hakkındaki tarafsız değerlendirmeleri içeriyor. Kategoriler arasında restoranlar, balık lokantaları, et kebap sokak yemekleri restoranları, meyhaneler, lezzet durakları, yeni açılan mekanlar yer alıyor.

  Katma değerli turizme büyük katkı: İncili Gastronomi Rehberi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 Rehberi yaz sezonuna yetiştirildi

  İncili Gastronomi Rehberi 2023’ün lansmanı Temmuz ayı Swissôtel The Bosphorus Istanbul’da yapıldı. Düzenlenen törende, rehberde yer alan 5 İncili 8 restorana ve 4 İncili 61 restorana ödülleri sunuldu.

  Projenin koordinatörü, Hürriyet yazarı Müge Akgün’ün verdiği bilgiye göre, İzmir, Bodrum, Antalya gibi yazlık bölgelerde bulunan restoranların yaz sezonundaki tanıtımına destek olunması amacıyla, Rehber Temmuz ayında piyasaya sunuldu.

  Akgün lansman toplantısında, bu yılın yeniliklerinden birinin proje ortağı olarak katılan Jumbo’nun katkılarıyla 100 yılı geride bırakmış restoran ve lezzet noktalarının da rehberde yer aldığını duyurdu. Gecede bu markalara ‘Asırlık Mekanlar’ ödüllerini takdim edildi.

  Katma değerli turizme büyük katkı: İncili Gastronomi Rehberi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rehbere ilk günden itibaren destek veren Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca gecede yaptığı konuşmada, projeyi şu cümlelerle özetledi: “Binlerce yıllık gelenekten beslenen zengin bir mutfak kültürüne sahip ülkemizde restoran kültürünün gelişmesi hedefiyle başladığımız İncili Gastronomi Rehberi’yle çok yol katettik. Yolun başından bu yana dünya çapında restoranlarımız, yıldız şeflerimiz, damaklarda yer eden lezzet duraklarımızın sayısında gözle görülür bir artış oldu. Rehberimiz her yıl yeni kentlerimizin eklenmesiyle büyüyor.. Türkiye’nin en güçlü yeme-içme yazarları, danışma kurulu üyelerinin katkılarıyla hazırlanan İncili Gastronomi Rehberi’nin ülkemizin yemek kültürünü tüm dünyaya tanıtacağına inanıyoruz”.

   

  Sekiz 5 İncili restoran

  İncili Rehber’in 300 gizli müfettişinin değerlendirmeleri sonucunda bu yıl Antalya’dan 7 Mehmet ve Bodrum’dan ENT 4 İnci kategorisinden, 5 İncili restoranlar kategorisinde geçtiler. 2023 İncili Gastronomi Rehberi’nde Maça Kızı, Mikla, Neo Lokal, OD Urla, Sunset Grill & Bar ve Turk Fatih Tutak olmak üzere sekiz 5 İncili restoran yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4 İnci Sahibi Mekanlar

  16 Roof
  Aheste
  Alaf
  Amavi
  Antica Locanda
  Apartıman Yeniköy
  Araka

  Arkestra
  Avlu Retaurant
  Banyan Restaurant
  Basta Neo Bistro
  Beyti
  Casa Lavanda
  Dragon
  Efendy İstanbul
  Fauna
  Frankie İstanbul
  Gram
  Grey Topağacı
  Hakkasan Bodrum
  Hiç Lokanta
  Hışvahan
  Hodan
  Horasan Balık
  Hünkar
  İskender Tarihi Ahşap Dükkan
  Karaköy Lokantası
  Kebapçı İskender Yavuz İskenderoğlu
  Kitchen Bodrum by Osman Sezener
  Kıyı
  Lokanta by Divan
  Lucca
  Malva Restaurant
  Mitu Lokanta
  Mutfak Sanatları Merkezi
  Muutto Anatolian Tapas Bar
  Mürver
  MYK Restoran by Mehmet Yalçınkaya
  Nicole
  Ocak
  Olea Bosphorus & The Bar
  Onbaşılar Kebap
  Orfoz Restaurant
  Orkide Pastane & Restoran
  Pandeli
  Paper Moon
  Roka İstanbul
  Seraf
  Seraser
  Shang Palace
  Spago
  Sushi Manga
  Şans Restaurant
  Terrazza Italia
  Teruar Urla
  Topaz İstanbul
  Trilye
  Tuti Restaurant
  Ulus 29
  Urla Vino Locale
  Zuma Restaurant

  Asırlık Mekanlar

  Beyaz Fırın 1836 – 187 Yıl
  Cemilzade 1883 -137 Yıl
  Develi 1912 -111 Yıl
  Güllüoğlu Almacı Pazarı 1871- 152 Yıl
  Hacı Abdullah 1888- 135 Yıl
  Kebapçı İskender Tarihi Ahşap Dükan 1867- 156 Yıl
  Hacıbekir (Ali Muhiddin Hacıbekir) 1777 -246 Yıl
  Kuru Kahveci Mehmet Efendi 1871- 152 Yıl