Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Fem Bozdağ

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Paskalya'nın Lüksü: Fabergé Yumurtaları

Fabergé yumurtaları, 1842 yılında Gustav Fabergé tarafından kurulan kuyumcu dükkanında ortaya çıkmıştır. Gustav’ın oğlu Carl Fabergé, bu lüks yumurtaların paha biçilemez tasarımlarını geliştirme konusunda ilk adımı atmıştır. Kaz yumurtası büyüklüğünde olan tasarımların en değerli taşlar ve mücevherlerle süslenmesi, Çar 3. Aleksandr’ın eşine hediye etmek için bir paskalya yumurtası ısmarlaması üzerine başlamıştır. Dışı kadar içi de bir o kadar göz alıcı olan yumurtaların her biri kişiye özeldir ve içerlerinde saat ve heykelcik gibi hediyeler bulunur.

Devamını Oku 19.04.2021

Yaşanmışlığın İzleri: Kintsugi

Kintsugi, kelime ayrımına bakıldığında kin (altın) tsugi (yama, dolgu) anlamına gelen ve yaklaşık 15. yüzyılda Japonya’da ortaya çıkan bir olgudur. Ayrıca bu olgu kintsukuroi (altın onarımı) olarak da tanımlanır. Kintsugi, işlem amacında wabi-sabi felsefesine paraleldir. Wabi-sabi felsefesi kusuru kabul ve takdir etmesi ile bilinse de, aslında bu felsefe yaşamın hiçbir öğesini kusur olarak görmemektedir.

Devamını Oku 12.04.2021

Sanatın Pahası

Rönesans döneminin önemli sanatçılarından biri olan Leonardo Da Vinci’nin yaklaşık 1500’lü yıllarda resmettiği ‘’Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı)’’ isimli eseri, 2017 yılında Christie’s Müzayede Evi’nde 450 milyon dolara Suudi bir prens tarafından satın alınmıştır. Müzayedeye sunulan en pahalı eserlerde ilk sırada yer alan Salvator Mundi, erkek Mona Lisa olarak da anılmaktadır.

Devamını Oku 06.04.2021
LG
MD
SM
XS