Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Diş beyazlatmada dikkat etmeniz gerekenler!

Bu haftaki yazımda önemli bir konuyu sizlerle paylaşıp gerekli uyarılarda bulunmak istedim. Konumuz diş beyazlatmada dikkat etmeniz gerekenler. Özellikle yaz ayının bu sıcak günlerinde birçok kimse dişlerini bembeyaz görmek istiyor. Fakat dikkatli olmanız gereken oldukça önemli noktalar var. Piyasada satılan diş beyazlatıcı ürünler ya da ev ortamında kullanılan beyazlatıcı jeller birçok olumsuzluğu beraberinde getirir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey diş beyazlatma işleminin mutlaka diş hekimi kontrolünde yapılmasıdır.

Devamını Oku 29.07.2021

Kurban bayramının tadı sağlıklı dişler ile çıkar!

Beslenme alışkanlıklarımız tatil zamanlarında, özellikle de bayramlarda çok değişmektedir. Kurban Bayramı tatilinde çok fazla tüketilen kırmızı etin yanında tatlı ve hamur işi yiyeceklerini de sıkça tükettiğiniz için ağız ve diş sağlığı açısından çeşitli sorunlar yaşayabilmektesiniz. Bu haftaki yazımı bayramda diş ağrısı çekmeyin diye kaleme aldım. Her bir tavsiyemi dikkate alınız.

Devamını Oku 13.07.2021

Dişlerim çok sızlıyor ne yapmalıyım?

Yaz aylarında sık sık tükettiğimiz dondurma ve soğuk içeceklerin dişlerimizi sızlatması diş hassasiyeti sorununa işaret etmektedir. Günümüzde artık çok sık karşılaştığımız bu rahatsızlık özellikle diş eti çekilmesi sonrası açığa çıkan kök yüzeyleriyle ilişkilidir. Diş hassasiyeti halkımız arasında kamaşma olarak da bilinmektedir.

Devamını Oku 30.06.2021

Diş tedavileri ve genel anestezi

Diş hekimi korkusu çok fazla olan hastalarımıza, uyum sorunu çeken ve diş hekimi koltuğuna oturtamadığımız minik hastalarımıza, engelli kişilere ve lokal anestezinin yetersiz kalacağı pek çok cerrahi girişimde genel anestezi uygulaması ilk tercihimiz olmaktadır. Özellikle bu hastalarımız genel anestezi altında diş tedavilerini yaptıracaklarsa klinik seçiminde dikkatli olmalıdırlar. Her çeşit tıbbi materyal ve ekipmanın var olduğu, her an müdahale edilebilecek imkanların bulunduğu kurumlar seçilirse gözünüz arkada kalmadan güvenle diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Burada şu farkı da belirtmek isterim ki sedasyon ile genel anestezi farklı işlemlerdir.

Devamını Oku 10.06.2021

Bayramda yüzünüz gülsün dişiniz ağrımasın!

Bir aylık Ramazan Ayının ardından Ramazan Bayramı’na kavuşuyoruz. Bayramda örf ve adetlerimize göre akraba eş dost ziyaretleri çok olur. Ne yazık ki geçen sene olduğu gibi bu sene de pandemi nedeniyle çoğumuz sevdiklerinden uzakta ya da yalnızca çekirdek ailesi ile bayramı geçirecek.

Devamını Oku 10.05.2021

Ramazan’da ağız kokusunu önlemenin püf noktaları!

Bu haftaki yazımda Ramazan ayında sizlerin sıklıkla karşılaştığı bir problem olan ağız kokusunu ele almak istedim. Solunum yolu enfeksiyonları, diş ve dişeti rahatsızlıkları, mide problemleri, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklar ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız kokusu sorunu özellikle Ramazan ayında açlık ve susuzluğa bağlı olarak ortaya çıkan sıkıntılardan biridir. Ancak ağız ve nefes kokusunu önlemek sizin elinizdedir.

Devamını Oku 19.04.2021

Kök kanalı tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Endodontik tedavi olarak da bilinen kök kanal tedavisi işlemi, modern diş hekimliğinde yaygın olarak uygulanan bir prosedürdür. Kötü, hasar görmüş veya enfekte olmuş bir dişi çekmek yerine onarmak ve korumak için kullanılan bir tedavidir. Kanal tedavisi genellikle dişinizi kurtarmanın ve uzun yıllar boyunca ağız içerisinde tutmanın en iyi yoludur.

Devamını Oku 12.04.2021

Başarısız bir kök kanal tedavisinin nedenleri

İyi yapılmış kanal tedavilerinde başarı oranı %90-95 civarındadır. Bazı durumlarda örneğin hastanın ağız hijyenine dikkat etmemesi sonucu dişte yeni bir çürüğün oluşması veya dişin dolgusunda kırığın oluşması gibi nedenlerle, kök kanallarının içerisine yeniden bakteri sızıntısının olduğu durumlarda; kök kanallarının tekrar enfekte olması söz konusu olmakta ve başarısızlık meydana gelmektedir.

Devamını Oku 05.04.2021

Diş implantı herkese yapılır mı?

Diş implantı, kaybedilen dişleri tamamlamak amacıyla çekilmiş dişlerin yerine yapılan müdahalelerdir. Cerrahi müdahaleyle beraber diş köklerinin yerini alan vida sistemine “dental implant” adı verilmektedir. Bu tanımla beraber “implant herkese yapılabilir mi?” sorusu akla gelmektedir. Dünyada en çok kullanılan titanyumdan yapılan diş implantı, titanyumun kemikle özel bir bağ kurmasını sağlar ve kısa sürede uyum sürecini tamamlar. Kemik yoğunluğu iyi olan her bireye implant yapılabilmektedir. 

Devamını Oku 29.03.2021

Parkinson hastalarında ağız ve diş sağlığı

Parkinson hareket, kas kontrolü ve denge gibi motor fonksiyonları etkilediği kadar, çeşitli non-motor fonksiyonları da etkileyen ilerleyici nörodejeneratif bir bozukluktur. Parkinson hastalığı yavaş ilerleme özelliğine sahiptir ve beyin hücrelerinin kaybı ile seyreden bir beyin hastalığıdır. Normalde insan beyninde belli bölgelerde kişinin akıcı ve koordine hareket etmesini sağlayan dopamin üreten beyin hücreleri vardır fakat dopamin üreten hücrelerin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Dopamin seviyesinin azalması sinir hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde uyarılmasına ve kas aktivitesinin kontrol edilememesine sebep olur.

Devamını Oku 22.03.2021
LG
MD
SM
XS