Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Diş dolgusu sonrası dikkat etmeniz gerekenler!

Diş dolgusu çürümüş, çatlamış ya da kırılmış olan ve estetik açıdan hoş görünmeyen dişlerin çeşitli materyallerle restore edilmesidir. Diş dolgusu ile madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmesi amaçlanır. Çürük doku ilerlemeden uygulanan bu yöntem, dişi tamamen kaybetmenin önüne geçer. Bazı durumlarda dişlerimizde meydana gelen çürükleri göremeyiz. Özellikle dişlerin ara yüzlerinde meydana gelen çürüklerin teşhisi için mutlaka düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku 01.08.2022

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınızı koruyun!

Ağız ve diş sağlığı her zaman dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle Ramazan ayında oruç tutanların daha çok önem vermesi gereken bir durumdur. Sahur ve iftar sonrası ağız bakımı yapılmadığı zaman diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riski artmaktadır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.

Devamını Oku 05.04.2022

Kanal tedavisi yaptırmaktan korkmayın!!!

Diş hekimliğindeki teknolojik gelişmeler modern kök kanal tedavisini ağrısız hale getirmiştir. Günümüzde uygulanan teknikler sayesinde hastanın tedavi sürecinde herhangi bir ağrı duyması söz konusu değildir. Bu teknikler sayesinde hastaların oldukça çekindiği kanal tedavisi işlemi de sorunsuz ve ağrısız bir şekilde bitirilmektedir. Özellikle bu konuda uzmanlığını yapmış endodontistler yani kanal tedavisi uzmanları sayesinde kök kanal tedavileri oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Devamını Oku 22.02.2022

Bunamanın çaresi diş fırçası ve diş ipinde!!!

Yaşlanmaya kesin bir sınır koymak hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Birçok batı ülkesinde 65 yaş, geriatrik yaş sınırı olarak kabul edilmektedir. Bu bireylerde değişik düzeylerde hastalıklar ve bunların sonucunda gelişen işlevsel kayıplar söz konusu olabilmektedir. Bazı yaşlılarda herhangi bir sağlık problemine rastlanılmazken, bazılarında ise ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Bu ciddi sorunların başında demans gelmektdir. Demans (bunama), ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Bu sinsi hastalık hafızada bozukluk, çeşitli psikolojik sorunlar ve davranış bozukluklarıyla karakterize olup, günlük yaşam aktivitelerinde gerilemeye neden olur.

Devamını Oku 04.02.2022

22 Kasım Diş Hekimliği Günü kutlu olsun

Bugün 22 Kasım. Bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de, ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır.

Devamını Oku 22.11.2021

Diş hassasiyetinize çare olacak önemli ipuçları!

Bu haftaki yazım birçoğunuz için oldukça rahatsız edici bir durum olan diş hassasiyeti. Diş hassasiyeti birçok kişide görülen yaygın bir diş problemidir. Genellikle dişeti hastalıkları veya dişeti çekilmesi nedeniyle diş köküne yakın olan bölgelerde dentin dokusunun açığa çıkması sonucunda oluşur. Diş hassasiyeti, dentin hassasiyeti veya kök hassasiyeti için kullanılan genel bir terimdir. Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi veya çok fazla asitli yiyecek ve içecekler; soğuk hava şartları dişlerinizin ağrımasına ya da hassaslaşmasına neden oluyorsa ne yazık ki dişleriniz hassas demektir. Hassasiyet yaşayanlar bu rahatsızlıklarını gidermek için basit ama oldukça etkili bir takım çözümlere başvurabilirler.

Devamını Oku 06.10.2021

Kanal tedavisi hakkında bildiğiniz 8 yanlış bilgi!

Daha önce size kanal tedavisi hakkında bu köşede birçok yazı yazdım ve elimden geldiğince sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bu haftaki yazımda ise kanal tedavisi hakkında doğru bildiğiniz 8 önemli yanlış bilgiyi düzeltemeye çalışacağım. Gerek hastaneye gelen hastalarımdan gerekse de sosyal medya aracılığıyla sizden gelen mesajlarda bu yanlış bilgilerle sıklıkla karşılaşmaktayım.

Devamını Oku 20.09.2021

Ağız kokusu deyip geçmeyin!

Dünyanın neresine giderseniz gidin, en fakir bölgelerden en gelişmiş ekonomiye sahip yerlere, ağız kokusu bir sorun olarak karşımıza sürekli çıkar. Bu su tutmaz bir gerçektir. İnsan gittiği her yere bu hastalığını yanında taşır ve bunun asla farkında da olmayabilir. Ağız kokusu daha değişik bir ifadeyle sosyal bir hastalıktır. Ağız kokusunun önlenmesi ve neler yapılması gerektiğini bilmek oldukça önemlidir fakat bundan önce ağız kokusu neden olur bunlardan bahsedelim.

Devamını Oku 06.09.2021

Dişlerimizin rengi neden değişir?

Herkes daha beyaz ve parlak dişleri olsun ister. Fakat bu her zaman mümkün müdür? Dişlerimizin rengi neye göre değişir? Dişler zamanla neden renk değiştirir? Bu haftaki yazımı sizlerin bana sürekli sorduğu diş renklenmelerine ayırdım. Dişlerimizin mevcut rengi birçok faktöre bağlıdır. Bunların en önemlileri çevresel etkenler, gelişimsel etkenler ve genetik faktörlerlerdir. Çevresel etkenlere bağlı olarak dişlerimizde beyaz tonlardan kahverengiye doğru renklenmeler ya da kirlenmeler oluşabilmektedir. Gerekli diş tedavi uygulamaları yapıldığında ve çevresel etkenler ortadan kaldırıldığında dişlerimiz orijinal renklerine kolay bir şekilde kavuşabilmektedir.

Devamını Oku 24.08.2021
LG
MD
SM
XS