Prof. Dr. Derya Uludüz Prof. Dr. Derya Uludüz

Dijital Dünya ve Hasta Eğitiminde Yeni Yol

15.01.2021 Cuma | 13:38

Hasta eğitimi pedagojik düzeyde gerçek bir meydan okumadır. ‘‘Tüm öğretim biçimlerinin en zor olanıdır. Hastalar çok özel öğrencilerdir. Yaşları, sosyo-kültürel kökenleri ve özel gereksinimleri yönünden çok heterojendirler. Öğrenme güdüleri büyük ölçüde hastalığı benimsemelerine, rahatsızlıklarını ve tedavisini algılama biçimlerine dayanmaktadır. Eğitilmeleri; onlara tıp kültürü kazandırmak değil; tedavilerini günlük yaşantılarının değişik biçimlerine uygun hale getirmeleri için gerekli yeterliliği kazanmalarını sağlamaktadır.’’

Hasta eğitimi programlarının geliştirilmesi sağlık hizmeti yürütenler tarafından, eğitimi aldıkları tanı, tedavi seçimi, sağlık hizmeti teknikleri gibi temel görevlerine ek yeni bir işlev olarak (öğretme ve hasta eğitimi) üstlenilmektedir.

Kişi tedavi olmayı öğrenebilir mi?

Hastalar için kendi tedavileri açısından sorumluluk almak ve böylelikle tedavi hizmeti alıcısı değil kendi tedavisinin öznesi olmak gibi yeni bir rolü üstlenmek özellikle kronik hastalıklarda oldukça önemli.

Son bir yıldır yaşadığımız Pandemi (covid-19 salgını), sağlık okuryazarlığının ne denli önemli olduğunu, ve bu konuda kat edilecek ne çok mesafe olduğunu göstermesi açısından son derece öğretici olmuştur.

Maske kullanımı, sosyal ve fiziki mesafe ayarı, temizlik ve hijyen gibi konularda oluşturulan eşgüdüme rağmen maalesef gerekli davranış değişikliklerini toplumsal olarak arzu edilen düzeylerde gerçekleştiremedik… Yerleşik alışkınlarımızı değiştirmek birçoğumuz için oldukça zor oldu.

Pandemi döneminde birçok alanda olduğu gibi sağlıkla ilgili olarak da çevrim içi eğitim projeleri hayatımıza girdi. Bu projelerden www. msokulum.com özellikle incelenmesi gereken bir eğitim platformu olarak öne çıkıyor. Multipl skleroz (MS) Hastaları ve yakınları için oluşturulmuş platformda MS alanın fikir liderleri çevrim içi olarak hasta ve yakınlarını bireyin öz yönetimi bağlamında donatmayı hedefliyor. Kronik hastalık yönetiminde öz yeterliliğin ölçü birimi doğru bilgidir. Dijital mecraların bilgi bombardımanı içinde savrulan hasta ve yakınları için filtre edilmiş, konunun otoriteleri tarafından sunulan bilgiler tedavinin önemli bir parçasıdır.

Kulaktan dolma şehir efsanelerinin, bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçmek ancak ve ancak sağlık bilincinin eğitim yoluyla geliştirilmesinden geçmektedir. Özellikle yetkin olmayan kişiler tarafından verilen sağlık tavsiyeleri bırakın sağlığımıza katkı vermesini bilakis telafisi zor sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Sağlık iletişiminde didaktik yönelimin terk edilip hastaların anlayabileceği terapötik dilin kullanılması bireyin otonomisine beklenmedik pozitif katkılar vermektedir.

Önümüzdeki yıllarda bu ve benzeri projelerle hasta ve yakınlarının sağlık bilincine katkıda bulanacak her çaba umutsuzluğun yerini bilginin ve umudun gelmesi açısından son derece önemli olacak.

Diğer Yazıları

Dünya Beyin Günü'nde sağlıklı beyine kavuşmanın ipuçları

Beynimiz öğrenmeyi, sevmeyi ve davranışları yöneten organımızdır. Beyin gerektiği gibi çalışıyorsa tüm vücut da gerektiği gibi çalışıyor demektir aynı şekilde eğer beyinde bir problem varsa bu durum çok kısa bir sürede vücudunuza da yansıyacaktır. Beyniniz toplam vücut ağırlığınızın yalnızca %2’sini kapsadığı halde vücudunuza giren besinlerin en az %20’sini harcar. Aldığınız oksijenin %25’sini kullanır ve vücudunuzdaki kan akışının %25’i beyinden geçer. Bu kadar küçük bir organın böylesine aktif çalışmasını ve hemen her ürünü yüksek miktarlarda tüketmesini sağlayan içerisinde bulunan yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ve aralarında oluşturdukları bağlantılardır. Bu kadar yüksek enerji ve kapasite ile çalışan beynimiz maalesef gün boyu yaşadığımız ortamdan gelen radyasyon, elektromanyetik dalgalar, hava kirliliği, zararlı kimyasallar yanı sıra besinlerden gelen toksinlere maruz kalır. Bu zararlı madde ve toksinlerin vücudumuza girdiğinde atılması gerekir. Aksi halde ciddi hastalıklara neden olurlar. Karaciğer, beyin ve lenf bezlerimiz vücudun tamamen temizlenmesinde temel rolü oynar. Ancak günümüzde her yer zararlı maddelerle dolu ve vücudumuz bunlardan kurtulmak için yorgun düşüyor ve zamanla hastalıklar başlıyor.

Devamını Oku 22.07.2021

Egzersiz Beyninizi Baştan Yaratır

Ruh halinizi iyileştirmek; odaklanmanızı ve iş performansınızı arttırmak; depresyon, anksiyete ve Alzheimer'dan korunmak mı istiyorsunuz? Sadece vücudunuzu hareket ettirerek, beyniniz için anında, uzun süreli ve koruyucu faydalar elde edebilirsiniz. Bu faydaların bazıları anında, bazıları aylar ve bazıları yıllar sonra gelir. İşte egzersizin beyninize neler yaptığı:

Devamını Oku 22.03.2021

Her unutkanlık Alzheimer mı? Unutkanlık neden olur?

Türkiye’de 600 bin kadar Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumuna göre, her yıl bu sayı yaşlı nüfusun artmasıyla daha da yükseliyor. Hatta, sadece yaşlı nüfusta değil, ailesel nedenlerle 30-40 yaşlarında bile Alzheimer ile karşılaşılabiliyor. Alzheimer, maalesef ancak belirtiler çok ilerlediğinde fark edilebildiğinden, hepimiz kendimizde, ailemizde veya arkadaşlarımızda unutkanlık gibi belirtilerle karşılaştığımızda “acaba Alzheimer olabilir mi” diye endişeleniyoruz. Peki unutkanlık, sadece Alzheimer belirtisi midir?

Devamını Oku 05.03.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS