Prof. Dr. Derya Uludüz Prof. Dr. Derya Uludüz

Güzellik uykusu efsane değil tamamen bilimsel

28.01.2020 Salı | 14:58

Uyku hem fiziksel hem de zihinsel ve ruhsal açıdan dinlenme süreci. Ancak uyku sırasında yenilenen ve gençliği korunan bir yer daha var; cildimiz.

İyi bir uykuda cilde esneklik kazandıran kollajen üretimi sağlanıyor, nem dengesi korunuyor ve gözaltı torbaları azalıyor, kırışıklıkların derinleşmesini önleyen bir süreç başlıyor. Bunun yanı sıra parlak ve daha sağlıklı saçlar da iyi bir uyku ile sağlanabiliyor. Yani aslında tüm nemlendirici kremlerin, kollajen haplarının, maskelerin ve bakımların çok daha iyisini yapabilen doğal bir çözüm var elimizde. O da iyi ve kaliteli bir güzellik uykusu.

8 saatlik ideal uyku süresinde ilk 3 saatte cildi gençleştiren bir süreç yaşanıyor. Sonraki iki saat cildi onarırken son üç saat ise cildi birçok hastalıktan koruyor. Ancak bu 8 saatlik süreci tamamlamanız gerek, bu süreçte bir dönemden vazgeçmek ödem, kırışıklık ve gözaltında halkalar olarak size geri döner. Peki, nasıl, ne kadar uyumalıyız ve iyi bir uyku ile uykusuzluk bize neler getirebilir?

 Uyku sırasında neler oluyor?

- Uykunun ilk üç saatinde büyüme hormonu salgılanıyor. Hipofiz bezinden salgılanan bu hormon ile birlikte ciltte esneklik sağlayan kollajen üretimi gerçekleşiyor. Cilt bu 3 saat içinde günlük hasarları onarıyor.

- Sonraki iki saatte melatonin hormonu zirve yapıyor. Bu hormon başta meme kanseri olmak üzere bizi birçok hastalıktan koruduğu gibi sirkadiyen ritminizi (uyku ve uyanma kalıplarını) düzenlemekten sorumlu. Aynı zamanda cildi zararlı toksinlere karşı da koruyan bir antioksidan görevi görür. Vücudumuz ve cildimiz uyurken onarılır ve gündüz yorgunluğundan kurtulur. Uyku sırasında ciltte biriken toksinler ortadan kaldırılır ve ultraviyole ışınlar gibi dış etkenlerin cilt üzerinde neden oldukları hasarlar tedavi edilir.


- Son üç saat ise uykunun dinlenmeyi sağlayan REM uykusu evresidir. Bu sırada stres hormonu dediğimiz kortizol seviyeleri düşer. Kortizol böbrek üstü bezlerimizden salgılanan ve cildin kalitesini düşüren, stres ve iltihaba neden olan bir hormon. Son araştırmalar az uyuyanlarda atopik dermatit ve egzema gibi cilt hastalıklarının daha fazla görüldüğünü ortaya koydu. Ayrıca kötü uyku, ciltte akne veya sedef hastalığı gibi iltihabi cilt hastalıklarının şiddetini artırabiliyor.

- Uyku sırasında vücudun nem miktarı dengelendiği için cilt de nemi geri kazanır. Az uyumak bu su dengesini bozar ve sabah ödem ile uyanabilirsiniz. Ayrıca bu durum yine gözaltı torbası, ciltte kuruluk ve derinleşmiş kırışıklık olarak geri döner.


- Cildin sıcaklığı da kasların gevşemesine ve hareketsiz hale gelmesine izin vererek en düşük noktaya ulaşır ve sıcaklığın düşmesiyle cilde en derin iyileşme sağlanır.

Uykusuzluk nasıl yaşlandırıyor? Gözaltı torbalarının sebebi nedir?

Bir gecelik uykusuzluk bile düşük göz kapakları, şişmiş gözler, göz etrafında koyu halkalar, soluk bir ten, daha fazla kırışıklık, ince çizgiler, ağız kenarlarındaki ciltte sarkıklığa ve saçlarda güçsüzleşmeye neden olabiliyor.
 
Uyku sırasında cilde kan akışı artıyor ve kollajen salgılanıyor. UV ışınları sandığımızın aksine sadece yazın değil kışın da var ve iyi bir uyku ile UV maruziyetinden kaynaklanan hasar onarılır, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri azaltılır.

Zayıf uyku ise daha hızlı yaşlanan, iyileşmeyen, akne, cilt hassasiyeti, alerji, tahriş ve kuruluk gibi sorunları olan solgun bir cilde neden olur. İşte güzellik uykusunun faydaları:

Gözaltı şişliklerini azaltır

Stres altında olduğunuzda kortizol seviyeleri yükselir ve vücudunuzdaki tuz dengesi değişir. Bu da vücutta su tutulmasına neden olur. Sağlıklı bir su ve nem dengesi için düzenli uykuya ihtiyaç vardır.

Cilt parlaklaşır

Uyurken cilt hücreleri daha hızlı büyür ve uykusuz kalındığında stres hormonu kortizol yükselir. Kortizol vücutta iltihaba da neden olur ve enflamasyon cildin parlak ve pürüzsüz kalmasını sağlayan proteinleri parçalar. Yorgun olduğunuzda, vücudunuzdaki kan etkili bir şekilde akmaz, bu da kanda oksijen eksikliğine neden olur. Bu oksijen eksikliği cildinizin pullu, pigmentli veya lekeli görünmesine neden olur.

Kollajen üretilir

Kollajen cildin elastikiyetini sağlayan önemli bir bileşendir. Kollajen parçalandığında cilt incelir ve kırışıklık başgösterir. Uykusuzluk ise doğrudan vücutta bir stres yaratır ve bu kollajenin bütünlüğüne zarar verir.

Uyku kollajeni nasıl yeniler?

Vücuttaki tüm hücrelerin arasını dolduran bir ‘matriks’ mevcuttur. Bu matriks hücrelerin hayatta kalmasını destekler. Vücut ağırlığının yarısını oluşturan matriksin yarısı ise kollajendir. Yeni yapılan araştırmalar hücreler arasında bulunan matriksin ip gibi ince kollajen yapılar bulundurduğunu ve bu yapıların gün içinde dışardan gelen hasarlara karşı kendilerini kurban ettiklerini gösterdi. Ancak matriksler gece iyi bir uyku ile kendilerini yeniler. Dolayısıyla kollajen miktarı belli bir düzeyde kalmış olur.

Daha sağlıklı saçlar

Stres saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biridir ancak uykusuzluk stres hormonunun yükselmesine neden olduğu için aslında uykusuzluk ile saç dökülmesi yakından ilişkilidir. Ayrıca, uyku saçlarınızın büyümesi ve görünümü üzerinde de etkisi olacak hormonlarınızı etkileyebilir. Saçınızın düzgün protein sentezi için de uykuya ihtiyacı vardır.

Güzellik uykusu için kaç saat gerekli?

Sihirli sayı gece başına yedi ila dokuz saat arasında değişiyor ancak önemli olan uykunun miktarı yanısıra kalitesi. Tüm uykular, eşit derecede onarıcı değil. REM uykusu gecenin ortasında bir noktada gerçekleşir, bu nedenle hafta sonları da dâhil her gün erken yatılmalı ve her sabah aynı saatte uyanılmalıdır.

Güzellik uykusunu en faydalı hale nasıl getirebilirim?

Uyumadan önce muhakkak cildinizi temizleyin. Kirli bir yüzle yatmak ya da makyajınızı çıkarmamak gözenekleri tıkar, büyük gözenekli akneli bir cilde neden olur. Cildinizi sağlıklı yağlarından arındırmayacak ve cilt bariyerinizin sağlıklı kalması için gereken hafif asidik ortamı koruyacak nazik, pH dengeli bir temizleyici kullanabilirsiniz. Ya da sadece su ve doğal bir sabunla yıkayabilirsiniz. Çok sert ovmanıza gerek yok, nazik bir şekilde yıkamak yeterli.

Uyumadan önce kaloriferin üstüne bir bardak su koyun. Nemi dengeleyici bir makine de işe yarayabilir. Yüzünüzü yıkamak cildinizi kurutabilir ve uyku, özellikle düşük nemli bir ortamda cildi susuz bırakabilir. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa kullanacağınız gece kreminin A vitamini veya retinol içermesi faydalı olarak cildin kollajen üretimini artırır.


Pürüzlü bir pamuk yastıkta uyumak cildinizi tahriş edebilir ve yüzünüzü sıkıştırarak kırışıklıklara neden olabilir. Çoğu kırışıklık aslında mimikler ile ilgilidir ancak uyku pozisyonu ve göğüs bölgesinde oluşan kırışıklıklar gece üstüne uyumakla da alakalı olabilir. Bunun kolay bir çözümü sırtüstü uyumaktır. Yan uyumayı tercih ederseniz, cilt dostu bir yastık alın. Saten veya ipek yastık cilt tahrişini ve sıkışmayı en aza indirirken bakır oksit yastık kılıfları kaz ayakları ve diğer ince çizgileri azaltabilir. Ayrıca ipek bir yastık kılıfı, saçlarda karışıklık ve kırılmayı da önlemeye yardımcı olur.

Diğer Yazıları

Bel çevreniz beyin felci riskiniz hakkında ipucu veriyor

Sigara bağımlılığı, stresli ve hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenler nörolojik hastalıklar için önemli risk faktörleri oluştururken, bel bölgenizin ölçüsü de beyin sağlığınız hakkında ipucu verebiliyor. Özellikle elma tipi vücut ölçülerine sahip kişiler beyin ve damar hastalıkları konusunda daha çok risk altında.

Devamını Oku 29.09.2021

Dünya Beyin Günü'nde sağlıklı beyine kavuşmanın ipuçları

Beynimiz öğrenmeyi, sevmeyi ve davranışları yöneten organımızdır. Beyin gerektiği gibi çalışıyorsa tüm vücut da gerektiği gibi çalışıyor demektir aynı şekilde eğer beyinde bir problem varsa bu durum çok kısa bir sürede vücudunuza da yansıyacaktır. Beyniniz toplam vücut ağırlığınızın yalnızca %2’sini kapsadığı halde vücudunuza giren besinlerin en az %20’sini harcar. Aldığınız oksijenin %25’sini kullanır ve vücudunuzdaki kan akışının %25’i beyinden geçer. Bu kadar küçük bir organın böylesine aktif çalışmasını ve hemen her ürünü yüksek miktarlarda tüketmesini sağlayan içerisinde bulunan yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ve aralarında oluşturdukları bağlantılardır. Bu kadar yüksek enerji ve kapasite ile çalışan beynimiz maalesef gün boyu yaşadığımız ortamdan gelen radyasyon, elektromanyetik dalgalar, hava kirliliği, zararlı kimyasallar yanı sıra besinlerden gelen toksinlere maruz kalır. Bu zararlı madde ve toksinlerin vücudumuza girdiğinde atılması gerekir. Aksi halde ciddi hastalıklara neden olurlar. Karaciğer, beyin ve lenf bezlerimiz vücudun tamamen temizlenmesinde temel rolü oynar. Ancak günümüzde her yer zararlı maddelerle dolu ve vücudumuz bunlardan kurtulmak için yorgun düşüyor ve zamanla hastalıklar başlıyor.

Devamını Oku 22.07.2021

Egzersiz Beyninizi Baştan Yaratır

Ruh halinizi iyileştirmek; odaklanmanızı ve iş performansınızı arttırmak; depresyon, anksiyete ve Alzheimer'dan korunmak mı istiyorsunuz? Sadece vücudunuzu hareket ettirerek, beyniniz için anında, uzun süreli ve koruyucu faydalar elde edebilirsiniz. Bu faydaların bazıları anında, bazıları aylar ve bazıları yıllar sonra gelir. İşte egzersizin beyninize neler yaptığı:

Devamını Oku 22.03.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS