{$ day.Temps.HighTemp $} °
Prof. Dr. Derya Uludüz Prof. Dr. Derya Uludüz

Neden sosyal medyada paylaşım yapmaya ihtiyaç duyarız?

01.10.2022 Cumartesi | 15:34

Kırsaldaki çiftçinin de, beyaz yakalı Ceo’nun da, hastanedeki temizlik görevlisinin de, ameliyathanedeki cerrahın da artık kayıtsız kalamadığı bir mecra sosyal medya. Hatta öyle ki, şu zamanda hala sosyal medya hesabı olmayan birini neredeyse dünya dışı bir varlık olarak algılar olduk. İnternetin şahsi gazetemiz ve kişisel televizyon kanalımız olmaya başladığı tabiri caizse “sosyal medya çağında” ortalama bir internet kullanıcısı günde yaklaşık üç saatini sosyal medya kullanarak geçiriyor.

Araştırmacılar sosyal medyayı bu kadar çekici kılan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Peki ama sosyal medyada paylaşım yapmamızı sağlayan tam olarak nedir?

Bir grup araştırmacı bilim insanı; çevrimiçi bilgi paylaşımının arkasındaki psikolojiyi keşfetmek için 3.000'den fazla kişinin davranışını analiz etti. Cevabın oldukça basit olduğu ortaya çıktı: İnsanlar kendileri veya tanıdıkları insanlar için anlamlı olduğunu düşündükleri bilgileri paylaşırlar.  Yine araştırmalar gösteriyor ki; insanların kendisi ve toplum için değerli buldukları paylaşımlar viral hale gelebilir. Araştırma gösteriyor ki;

 • İnsanlar kendileriyle ilgili olduğunu düşündükleri bilgilere daha fazla dikkat ediyorlar.

• Birer sosyal varlık olan insanların bilgi paylaşımı esnasında beyinlerinin ödül merkezi harekete geçiyor. • Diğer insanların ne düşündüğünü, ne duymak istediğini dikkate alıyorlar. Bu da sosyal uygunluk için bilinen bir kalite göstergesi.• Bilgi paylaşımı, bireysel ve toplumsal eylemin kritik bir bileşenidir.

• Paylaşımlar, normatif olana dair algılarımızı değiştirerek kolektif davranışımızı etkiliyor.

• On binlerce mesajla ilgili veriler incelendiğinde, bulguların sosyal medyada etkili kamu mesajlaşmasını şekillendirmeye yardımcı olabileceğine inanılıyor.

 "Paylaşım, kültürel normları değiştirmek ve daha büyük ölçekli eylemleri motive etmek için kilit bir kaldıraçtır, bu yüzden bunu neyin gerçekleştirdiğini anlamak gerçekten önemlidir”.

Sosyal medyanın gücünü görmezden gelmeden, paylaşımlarımızın bireysel bir eylemden çıkarak kitleleri harekete geçiren bir eyleme dönüşebileceğini unutmadan, kamunun doğru enformasyona ulaşmasının önünü kesmeden paylaşımlar yapmak, sosyal medyayı doğru kullanmak için sihirli bir anahtar sayılabilir.

Diğer Yazıları

Doğduğunuz mevsim zihin sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Eğer yaz çocuğuysanız kendinizi anlatırken “sıcakkanlı ve pozitif” tanımlamasını cümlenizin bir köşesine iliştirebilirsiniz ya da kışın dünyaya gelmiş biriyseniz “soğuk ve mesafeli” duruşunuzu nedense doğduğunuz mevsime atfedersiniz. Bunların hepsi genel geçer söylemler olsa da doğduğunuz mevsimlerin zihin sağlığınızı etkilediği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir gerçek.

Devamını Oku 03.11.2022

Sürdürülebilir mutluluk mümkün mü?

Son yıllarda tüm kavramlar başına sürdürülebilirlik ekini almaya başladı. Sürdürülebilir eğitim, sürdürülebilir moda, sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir sağlık liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Peki, sürdürülebilir mutluluk da mümkün müdür?

Devamını Oku 20.10.2022

Akıllı telefonunuzu ne kadar akıllı kullanıyorsunuz?

Akıllı telefonumla ilk tanıştığım dönemi hatırlıyorum. Daha ilk elime alışımda dokunmatik ekranına şaşkınlıkla bakmıştım. Kullanmaya başladığımda en hızlı asistandan bile daha hızlı, daha becerikli çıktı. En mutlu olduğumuz anları fotoğraf çekme becerisi ile hatıraya çevirip onunla paylaştık. Sıkıldığımız zamanlarda bizi eğlendirmesi de cabası. Ama zaman geçtikçe yemek yediğimiz masada ailemizle geçirdiğimiz zamandan çalmaya başladığını fark ettiniz mi?. O kadar renkli sanal bir dünya sunuyordu ki bir kısmımız kendimizi ondan alamaz olduk. Masada kafamızı kaldırıp etrafa baktığımızda bütün aile fertlerinin aynı oyuncakla oynadığını gördükçe içimiz rahatlıyordu. Endişe edecek bir durum yoktu, herkes halinden memnundu.

Devamını Oku 11.10.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS