{$ day.Temps.HighTemp $} °
Kısa Kes - Serap Aykut Kısa Kes - Serap Aykut

Mesele yaşamın çırağı olabilmekte

24.01.2021 Pazar | 08:58

Geçmişten günümüze azalarak da olsa devam eden Usta-Çırak ilişkine ithafen...

Yeni nesillerle beraber anlamını gittikçe kaybeden bir öğrenme biçimidir bu ilişki. Çok da uzak olmayan ama artık geçmiş diye bahsedebileceğimiz zamanlarda herkes her şeyi bilmezken, bir bilenin yanında başlayan çıraklık, hele ki ustanın iyisine denk gelmişse, sabırla sanatın ya da zanaatin üstadı olup çıkmakla sonlanırdı. Şimdilerde de eğitimlerinin yanında bu geleneği sürdüren gençler yok değil elbet.

Ama kendinin "uzman" olduğunu düşünerek mezun olduktan sonra, ustanın yanında sebat edip öğrendikleriyle tecrübeyi buluşturmak herkesin harcı değil tabii ki. Önce epey bir süre gözünü, yapacağı işe saygısıyla gönlünü doyurmaya, günümüz hızında pek rastlanmıyor ne yazık ki.

Geleneksel usta - çırak ilişkisinde hayat her zaman toz pembe olmuyordu elbette. Usta, ustasından öğrendiği şekilde sert davranabiliyordu. Bazen karşısındaki çocuğun "eti senin kemiği benim" niyetiyle kendisine teslim edilmesini yanlış anlayıp, meslekten soğutmaya varan tavrıyla işten bezdirebiliyordu. Ama bu bardağın olumsuz tarafı... Öte yandan, usta çırağa işini aşk’la yapmasını, mesleğini ve geleneklerini ölümsüzleştirmesini de öğretebiliyordu pekala.

Eskiden okumayan çocuklar aileleri tarafından o işi sevsin ya da sevmesin berber, kuaför, oto tamircisi ve diğer mesleklere yönlendirilirdi. Ben şanslıydım, kendi iradem ve büyük bir öğrenme hevesiyle mesleğimi ve ustamı seçme ayrıcalığına sahip oldum ve çıraklıktan yetiştim. 25 yılın sonunda hala keyifle saç kesiyor olmayı buna borçluyum. Yıllar içinde vizyonları birbirinden farklı, kıymetli ustalarım oldu. Her biri bakış açımı genişletti. Birinden sabırlı olmayı öğrendim mesela, diğerinden saça nasıl dokunmam gerektiğini. Her makas atışımda bir ustamın illa ki bir sözü, bir öğretisi vardır ve çok değerlidir.

Çıraklıktan sonra kalfa ve en nihayetinde ustası olursun o eylemin, tıpkı yaşamımızda herhangi bir konuda olduğu gibi. Sevmeyi, sevilmeyi, dans etmeyi, yeni yerler ve lezzetler keşfetmeyi, renklere bulaşmayı ya da hayata karışmayı o duygunun ya da işin ustasından öğrenmiyor muyuz? Öğrenmek her zaman tatlı bi süreç olmayabiliyor. Bazen acı bir tecrübe, bazen aşk, bazense kayıplarımız en büyük ustalarımız olarak karşımıza çıkıyor.

Öğrenmenin yaşı yok. Mesele yaşamın çırağı olabilmekte!

Ustalarıma saygıyla...

Diğer Yazıları

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021

Yüzü gözü açıldı, maşallah çocuğuma!

Bilmiyorum başka ülkelerde durum nasıl ama bizim ülkemizde tek bir çocuk tıraşı modeli var ve uzun yıllar da saç moda sektöründe yerini koruyacak gibi...

Devamını Oku 21.02.2021

Neden saçların beyazlaşmış arkadaş?

Yaş aldıkça geriye değil, ileriye gidiyoruz malum… Biz bu hızla ilerlerken melanin (insan vücudunda birden fazla görev üstlenmiş renk pigmentidir) ne yapsın, bir yerden sonra hızımıza yetişemiyor, tık nefes yetişebildiği kadar çalışmaya devam ediyor ve bir yerden sonra işini askıya alıyor. Ve bizim saçlar grileşmeye, ardından beyazlaşmaya başlıyor.

Devamını Oku 07.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS