{$ day.Temps.HighTemp $} °
Kısa Kes - Serap Aykut Kısa Kes - Serap Aykut

Neden saçların beyazlaşmış arkadaş?

07.02.2021 Pazar | 09:04

Yaş aldıkça geriye değil, ileriye gidiyoruz malum… Biz bu hızla ilerlerken melanin (insan vücudunda birden fazla görev üstlenmiş renk pigmentidir) ne yapsın, bir yerden sonra hızımıza yetişemiyor, tık nefes yetişebildiği kadar çalışmaya devam ediyor ve bir yerden sonra işini askıya alıyor. Ve bizim saçlar grileşmeye, ardından beyazlaşmaya başlıyor.

Saçlara ak düşmesi yaşlanmakla ilgili yorumlansa da her kişide farklı yaşlarda oluşabilir. Kimi insanda çok genç yaşlarda görülmeye başlar, kimi insan da epey yaş almasına rağmen tek bir saç telinin dahi beyazlamadığı görülür. Bazen sakallar koyu rengini muhafaza ederken saçlar beyazlar, bazense tam tersi örnekler oluşabilir. Saç beyazlaması birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Normal olarak 30 yaşınızdan sonra, ortalama her 10 yılda saçlarınızın yüzde 10-15 arası beyazlaşacaktır.

Saç beyazlamasıyla karşılaşma süreci genellikle genetik faktörlerden kaynaklanır. Anneniz, babanız, anneanne, babaanne, dedelerde erken yaşta saç beyazlaması söz konusuysa, maalesef bu durum sizi de etkileyip saçlarınızın genç yaşta beyazlamasına sebep olabilir. Bu durumdan bağımsız, işin uzmanları tarafından erken beyazlamanın birçok sebebi tespit edilmiştir: Genetik sorunlar, hormonal bozukluklar, iklimsel faktörler, çevre kirliliğine sebep olan kimyasallar ve toksinler- ki böyle bir durum varsa elbette doktorunuza danışmalısınız.
İlk beyazlarını kopararak yok etmeye çalışan insanlara çevrenizde denk gelmişsinizdir. Evet endişelenmeyin kopardıkça artmadığı gibi azalmasını sağlamak da mümkün değil. Saç telinin kökten koparılması saç derisine zarar verebilir. Fakat bu durumun diğer saç tellerini beyazlatacağı düşüncesi doğru değildir. Çünkü koparılan bir saç teli diğer saç köklerini etkileyemez. O yüzden boşuna hırpalamayın saç derinizi, o şok eden saç telini dibinden kesin. Ya da sevin derim.

Kabullenmek ve kendimizle her koşulda barışık olmak en kıymetli seçenek, o ayrı. Ancak biz kadınların bu gibi konularda yıllardır uyguladığı bir dolu işlem var. Siz erkekler yaşlanıyorken biz yerimizde saymıyoruz elbette. Erkekseniz ve başınıza gelen bu aklardan mutsuzsanız toplum baskısını bir kenara bırakın ve sizler için üretilen seçeneklerden birini değerlendirin.
Çünkü aynaya gülümsemek önemli.

Bu saçları değirmende ağartmadım. Bir bildiğimiz var elbet.

Diğer Yazıları

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021

Yüzü gözü açıldı, maşallah çocuğuma!

Bilmiyorum başka ülkelerde durum nasıl ama bizim ülkemizde tek bir çocuk tıraşı modeli var ve uzun yıllar da saç moda sektöründe yerini koruyacak gibi...

Devamını Oku 21.02.2021

Mesele yaşamın çırağı olabilmekte

Geçmişten günümüze azalarak da olsa devam eden Usta-Çırak ilişkine ithafen...

Devamını Oku 24.01.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS