{$ day.Temps.HighTemp $} °
Kısa Kes - Serap Aykut Kısa Kes - Serap Aykut

Sevgili Sakalperver

27.12.2020 Pazar | 09:02

Altı üstü sakal değil o, siz bıraktıkça uzamayı sürdürüyor. Doğru yerde dur demek önemli. Evet son yıllarda epey moda ama bu modaya uymak istiyorsanız hakkını vermeniz gerekiyor!

Sakal modelini belirlemek için önce yüzünüzü doğru analiz etmelisiniz. Yüzünüzden bir beden büyük sakal yüzünüzden rol çalar. Sakallarınızın ardına saklanmak istiyorsanız o ayrı tabi.

Tüm erkeklere yakıştığıyla ilgili bir yanlış anlaşılma var ki işte orada erkek tembelliği aklıma gelmiyor değil. Yakışıp yakışmamasıyla değil, rahatlığıyla ilgili gibiler. O yüzden hazır moda diye almış başını giden sakallara tabiki hayır.

Eğer doğru kullanılırsa sakal sihirli bir aksesuardır erkekler için. Gerektiğinde yanakları inceltir, gıdıyı saklar daha hoş görünmenizi sağlar pekala.

Veya saklayacak bir şey yoktur ama siz sakallı olmaktan hoşlanıyorsunuzdur, kendinizi tanımlayan bir parçanızdır ona da tamam ama bakımını ihmal etmemeniz her şekilde önemli. Hijyen bu konunun ana başlığı diyebilirim, düzenli aralıklarla doğru tarak ve fırça kullanmak, elektiriklenmeyi ve sertliği önlemek için bir sakal serumu ya da yağ uygulamak sizi tahmininizden daha çekici kılabilir, benden söylemesi.

Mesleğime ilk başladığım zamanları hatırlıyorum. Sabah saatleri mis gibi sabun kokardı çalıştığım dükkan, işe gitmek üzere evden çıkan erkeklerin ilk adresleri berberleri olurdu. Tabiki evde tıraş olmak pratikti pratik olmasına ama berberde tıraş olmak bir ritüeldi.

Şimdinin çırakları ne yazık ki bundan mahrum yetişiyor. Zira berber çıraklığı demek bir sakalı sıcak su ve sabunla ne kadar iyi yumuşattığın ve ustan için ustaranın jiletini köreltmeden değiştirme kabiliyetinle ölçülürdü. Sonra usta tıraşı bitirir çırak kolonyayla friksiyon yapar, saçlarını tarar müşterisini uğurlardı. Geleneksel sakal tıraşının keyfi ayrı elbette, bunu uygulamak ve devam ettirmek size kalmış.

Ama unutmayalım ki moda kişiye yakışandır.
Hayattaki duruşunuza, giyim tarzınıza en önemlisi yüz şeklinize uygun bir model mutlaka vardır.
Biraz araştırmanız yeterli.
Sakalım yok ki sözüm dinlensin ...

 

Diğer Yazıları

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021

Yüzü gözü açıldı, maşallah çocuğuma!

Bilmiyorum başka ülkelerde durum nasıl ama bizim ülkemizde tek bir çocuk tıraşı modeli var ve uzun yıllar da saç moda sektöründe yerini koruyacak gibi...

Devamını Oku 21.02.2021

Neden saçların beyazlaşmış arkadaş?

Yaş aldıkça geriye değil, ileriye gidiyoruz malum… Biz bu hızla ilerlerken melanin (insan vücudunda birden fazla görev üstlenmiş renk pigmentidir) ne yapsın, bir yerden sonra hızımıza yetişemiyor, tık nefes yetişebildiği kadar çalışmaya devam ediyor ve bir yerden sonra işini askıya alıyor. Ve bizim saçlar grileşmeye, ardından beyazlaşmaya başlıyor.

Devamını Oku 07.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS