Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Uğur Hakan Hacıoğlu

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Antik Parıltılı Ses – Ümmü Gülsüm

Zaman ve coğrafya bir insanın yaşamını şekillendirmede oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu olguların karşımıza çıkardıkları bizde var olan unsurlarla bir bütünü ortaya çıkardığında hayatın farklı bir noktasında kendimizi buluruz. Ümmü Gülsüm kendi hayatını farklı bir noktada gördüğü anda Mısır’ın en önemli seslerinden biri olmuştu. Sesinde barındırdıkları insanları etkiliyor onları kendine çekiyordu. İçinde bulunduğu toplumun bu sese verdiği özel bir isim vardı; Mısır’ın dördüncü piramidi…

Devamını Oku 15.10.2021

Hakan Dedeler: “Müzik seyyahtır, dünya ile etkileşim halindedir”

Belli bir geleneğe bağlı olan bir enstrümanı çalmaya başlamak tarihi bir kentin sokaklarında gezmek gibidir. Gezginlerin, edebiyatçıların, âşıkların ve eski devirlerin müzisyenlerinin izlerini enstrümanı çalarken hissetmek mümkündür. Hakan Dedeler, tanburuyla tarihi kentlerin arka sokaklarında gezen ve keşfetmeyi seven bir müzisyen… Hakan Dedeler ile tanburla tanışmasını, yolculuğunu, müziğini ve yakın gelecekte ilgilileriyle buluşacak yeni çalışmalarını konuştuk.

Devamını Oku 01.10.2021

Görünenin Ardındaki Ses - Freddie Mercury

Paha biçilemez parıltılarıyla gecelere ışık katan yıldızlar gökyüzünün karanlığında gözlerimizin önüne misafir olurken bazen gecenin sonunda onların kaybolacağını unuturuz. Hayatın içerisinde de bazı insanlar bizlere misafir olur. Onları görür, duyar ve tanırız. Freddie Mercury hayatlarımıza misafir olurken etnik kimliğini, cinsel eğilimini, yaşadıklarını ruhunun derinliklerinde tutup bir yıldız olmak istedi. Gecenin en karanlık anında bizleri selamlayan ışıltılı bir yıldız… Her yıl doğum gününde parıldayan ve hatırlandıkça aramızda kalacak olan bu yıldız görünenin ardına çıkarak sesiyle insanlara önemli bir miras bıraktı.

Devamını Oku 17.09.2021

Athanasia Yolunda Bir Seyyah – Mikis Theodorakis

Kimi yolcular sadece kendi yollarının değil birçok insanın güzergahını belirler. Belirledikleri güzergahta yalnız yürümek yerine yol arkadaşlarıyla yürümenin keyfine varırlar. Mikis Theodorakis Yunanistan’da kültür, müzik ve siyaset arasında kendine bir yol çizdi. Bu yolculuğunda kendisine dünyanın sayısız kökene sahip birçok vatandaşı eşlik etti. Geçtiğimiz günlerde Mikis Theodorakis yol arkadaşlarıyla vedalaşıp Athanasia yolculuğuna çıktı. Şarkıları, umudu, görüşleri ve vasiyetiyle…

Devamını Oku 10.09.2021

Hoşça Kal Ayzer Danga

Güz mevsimine yaklaşmışken vedalar da peş peşe gelmeye başladı. Birçok değerin hayatlarının son nefesinde anılarıyla süzülüp aramızdan ayrılışına tanık olduk. Yaşananlar, geride bırakılanlar ve hayatın bizlere sunduğu her yeni günün ne denli kıymetli olduğunu görmek için önemli bir zaman. Böyle bir zamanda müzik tarihimiz açısından kıymetli bir isim olan Ayzer Danga’yı kaybettik.

Devamını Oku 03.09.2021

Sessiz Bir Veda: Charlie Watts 

Yaşamın mutlak sonucu olarak kader ve fırsatlar bizleri bazı anlarda bir seçim yapma zorunluluğunda bırakır. Yapılacak seçim hayatımızın geri kalanını etkilemekle birlikte hayallerimizi, yolumuzu, sevdiklerimizi hatta bizi değiştirebilir.  

Devamını Oku 27.08.2021

Afganistan’ın Bülbülü – Ahmed Zahir

Yaşamın giderek zorlaştığı bir coğrafyada yıllardır süregelen yıkımın, toplumsal ayrışmanın, acı ve kederin karşısında halkın hala ortak noktalarından biri olarak kalmayı başarabilen olgular o toplumun geleceğe dair umutlarını da taze tutmasına olanak sağlar. Afganistan için Ahmed Zahir halkı bir arada tutan, hala bir umudun olduğunu hissettiren isim…

Devamını Oku 20.08.2021

Koparılan Düğmeler – Bijelo Dugme

Acıların kederli bir gülümseyişle, ağıtların sevda şarkılarıyla karıştığı Balkan coğrafyasında Yugoslavya varlığını sürdürdüğü senelerde çeşitli etnik kökene ve inanca sahip toplumunu, siyasal organizasyonu ile bir arada tutup ortak yaşamın içerisinde olabilmelerine olanak sağlamıştı. Tarihsel süreç boyunca birbiriyle mücadele eden birçok halk ortak yaşam olanağının elverdiği ölçüde bir arada yaşamıştı. Sorunlar ve rekabet unutulmamış olsa da belirli bir süre adeta toplumsal bir ateşkes ilan edilmişti. Ortak yaşamı mevcut kılan siyasal organizasyonun zayıfladığı ilk anda da toplumsal ateşkes ihlal edildi ve tüm toplumu bir araya getiren düğmeler kopmaya başladı.

Devamını Oku 13.08.2021

Deniz, Mehtap ve Dario Moreno 

“Bir zamanlar Lala Kıraathanesine dadanmıştık. Hasan Tanrıkut ile ben. 40’lı yıllarda orada genç bir şarkıcı şarkı söylerdi. Kaytan bıyıklı, saçları briyantinli… Resmi hala gözlerimin önündedir. Adı Dario Moreno… On yıl sonra Paris’te ortaya çıkıp adını tüm dünyaya duyuran adam.  - Attila İlhan.(02.06.1997, Cumhuriyet Gazetesi)”  

Devamını Oku 30.07.2021

Göğün Mavi Işıltılı Sakini: Nejat Toksoy

Kimi zaman denizin kıyılarında biriktirdikleri insanlara göstermek istedikleridir. İnsanlar da böylece denizin onlara sunduğu her şeyi görme şansına erişir. Deniz Toksoy kısa bir süre önce hem babasını anmak hem de babasının müzikal diskografisini ilgilileriyle buluşturmak adına hazırladığı kitapçığı bizlerle buluşturdu. Ölümünün yıldönümünde Nejat Toksoy’un hayatını ve müzikal geçmişini anlatan bu içerik Deniz Toksoy’un kendi kıyısından bizlerle buluşturduğu eşsiz bir hediye oldu. Bu hediye arşivin önemini de bizlere hatırlattı. Zaman geçer, insanlar unutur fakat arşiv asla unutmaz. Nihayetinde arşivde kalanlar bir ışık süzmesiyle varlığını bizlere hissettirdi. Mavi Işıklar sönmemişti…

Devamını Oku 15.07.2021
LG
MD
SM
XS