Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Uğur Hakan Hacıoğlu

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Yeniden Doğuş – Kurban’dan Gülümse

Yaşadığımız her günde öğrendiğimiz ve karşımıza çıkanlarla hayat, deneyim daracığımıza bir çentik ekler. Tecrübelerimizin artması hayat yolculuğumuzun başlayan her yeni gününde bizlere yeni fırsatlar tanır. Fırsatlar da yeni tecrübeler için bir başlangıç noktası oluşturur. Her insan hayatında birkaç kez yeniden doğar. Kimi zaman isteyerek kimi zaman da hayatın ona sunduğu bir şart olarak… Müzik ve topluluklar da edindikleri tecrübeler ve yaşamın onlara sunduğu şartlar vesilesiyle kendi içlerinde birkaç kez yeniden doğuş fırsatı yakalarlar. Bizler de kimi zaman bu yeniden doğuş anlarına tanıklık ederiz.

Devamını Oku 06.08.2022

Işığın Daimi Yolcusu - İlhan İrem

Yaratılışından beri gökyüzünü merak eden ve yıldızları, ışığı gözlemleyen insanlar gökyüzündeki her hareketin yaşantıya dair bir işaret barındırdığına inanmışlardı. Güneşin, ayın ve yıldızların gözlemlenerek, kayıt alınarak tarihe bir not düşülmesi bu notların eskileriyle karşılaştırılarak bir sonuç aranması da bu yüzdendi. Işık hızlıydı, merak uyandırıyordu ve eşsizdi. İnsan hep ışığa ilgi duydu. Göz kamaştırıcı, solmayan ve düşleri zenginleştiren ışığa… Geçtiğimiz günlerde müziğimizin ışık hızını hedeflemiş, düşün ve ruh dünyasında sınırları zorlayan bir his insanını yitirdik. İlhan İrem fiziksel olarak aramızda olmasa da ışığın daimi yolcusu olarak şarkıları ve düşünceleriyle bizlerle olmaya devam edecektir.

Devamını Oku 30.07.2022

Bir Yeniden Yorum Hikayesi – İsmail Karayün’den Sen Türküler Söyle

Müzik sürprizlerle doludur. Kimi zaman yeni bir şarkı keşfederiz kimi zaman da eskilerde, hatıralarda kalan bir şarkı farklı bir sesle yeniden hayat bulup karşımıza çıkabilmektedir. Müziğin kendini bu bağlamda hep dinamik tutarak karşımıza sürekli yeni örnekler sunması da oldukça kıymetlidir. Günümüzde farklı tartışmalara da konu olan yeniden yorumlama meselesi doğru ses tonu, doğru şarkı ve döneminin izlerini yitirmediği takdirde bir Simurg’un küllerinden doğup yeniden kanat çırpışı gibi melodilerini dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Devamını Oku 23.07.2022

Melisa Uzunarslan’dan Vicdansız Adam

Müzik her yeni günde keşif umuduyla denize açılan bir kaşif gibi yeni keşiflere ve yeniliklere hazırlıklı olmayı gerektirir. Değişen ve gelişen dünyanın içerisinde güneşin doğuşuyla başlayan her yeni günde yeni çalışmalar, yeni albümler ve yeni isimler karşımıza çıkabilmekte. Müziğin içerisinde keşif her an kapımızı çalıyor, yeter ki duymak isteyelim…

Devamını Oku 16.07.2022

Kalamış Yaz Festivali: Müzik, Coşku ve Peyk

Stresin ve hayat zorluklarının arasında insan en çok ihtiyacı olana yöneliyor. Bu kimi zaman bir aynanın karşısında iç hesaplaşma, kimi zaman yağmurlu bir günde yapılan bir yürüyüş, kimi zaman arkadaşlarla yapılan bir buluşma, kimi zaman da bir şehrin kıyısında gerçekleşen bir festivalle ruhun gıdası olan müzik ihtiyacını gidermekle gerçekleşiyor.

Devamını Oku 09.07.2022

Yenilenen Bir Kahraman İmajı: Elvis Presley

İnsan yaşamının ilk anlarından itibaren kendi varlığını, çevresini ve meydana gelen hadiseleri neden - sonuç çerçevesinde incelemeye ve yaşananlara bir cevap bulma arayışına girişir. Bunun yanında geçmişe duyulan ilgi ve merak insanın yaşamsal dürtülerinden biridir. İnsan - tarih ilişkisinde geçmişte yaşanan olayları ve yaşamış insanları merak etmek bir neden teşkil ettiği gibi bunun sonucu da bir araştırma, bir keşif ve bir öğrenme yolculuğudur.

Devamını Oku 02.07.2022

Merve Durceylan’dan “Kendi Cenazem”

Güneşli günlerin ritimlerde de kendini hissettirdiği günlerin başlangıcında enerjinin, hareketin ve hayatın daha da hızlandığını görüyoruz. Yaz mevsimi yeniliklerin, denemelerin ve yeni başlangıçların mevsimi… Yeni mevsimin ilk ayında da yeni üretimlerle birçok sanatçı dinleyicilere yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Devamını Oku 25.06.2022

Asena Akan ve Tanju Eren’den “Hep Böyle”

Yaz mevsiminin varlığını giderek pekiştirdiği ve takvim yapraklarını birer birer kopardığımız günlerde müzik piyasasında da yeni üretimlerle yeni mevsimin ilk günlerini yaşıyoruz. Müzik yavaş yavaş yazlıklara, sahillere ve kumsallara taşınmadan evvel duygularımızın hayatın koşturmacaları arasında nerede ve nasıl barınabildiğine dair bir üretimin bizi düşündürdüğünü görüyoruz.

Devamını Oku 18.06.2022

Müziğin kültürler arası kesişimi – Üç Hisar

Her coğrafyanın kendine dair kültürel kodları bulunduğu gibi sanata ve müziğe yaklaşımlarında da sanatsal kodların toplumsal olarak geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Doğu – Batı medeniyetlerinin kesişim noktasındaki coğrafyamızda müziğimiz de tarihsel yolculuğu içerisinde bu kesişimden istifade etmiştir. Bu sebeple günümüze kadar sanatçı ve toplulukların üretimlerinde kendi kültürümüzün izlerini gördüğümüz gibi farklı kültürlerin, medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür.

Devamını Oku 10.06.2022

Afrodit’in Çocuğunun İdealleri – Vangelis 

Bahar’ın sonu müzik için de kıymetli bir yaşamın sonuyla birlikte geldi. Sadece kendi ülkesinde değil, dünya çapında müzikal çalışmalarıyla adından söz ettiren Vangelis’in yaşamının sona ermesi müzik adına son derece büyük bir kayıp… Mitoloji, astronomi, sinema gibi disiplinlerin izlerinin bulunduğu çalışmalarını ilgililerle buluşturmuş olan Vangelis geride kıymetli bir müzikal miras bırakıp gökyüzündeki parıltılı yıldızların arasına karıştı. 

Devamını Oku 03.06.2022
LG
MD
SM
XS