Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Bir Yeniden Yorum Hikayesi – İsmail Karayün’den Sen Türküler Söyle

23.07.2022 Cumartesi | 13:32

Müzik sürprizlerle doludur. Kimi zaman yeni bir şarkı keşfederiz kimi zaman da eskilerde, hatıralarda kalan bir şarkı farklı bir sesle yeniden hayat bulup karşımıza çıkabilmektedir. Müziğin kendini bu bağlamda hep dinamik tutarak karşımıza sürekli yeni örnekler sunması da oldukça kıymetlidir. Günümüzde farklı tartışmalara da konu olan yeniden yorumlama meselesi doğru ses tonu, doğru şarkı ve döneminin izlerini yitirmediği takdirde bir Simurg’un küllerinden doğup yeniden kanat çırpışı gibi melodilerini dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Soner Arıca’nın 1992 yılında yayınladığı “Bir Umut” isimli ilk albümünde yer alan “Sen Türküler Söyle” şarkısı İsmail Karayün tarafından yakın bir zaman önce yeniden yorumlandı. Doksanlı yılların giderek derin özlemlerle anıldığı zamanlarda o döneme dair izlerin titizlikle korunduğu bu çalışmada balaban ve yaylı tambur gibi kendine has tınılara sahip enstrümanlara yer verilmesi de şarkının doğallığına eşlik edecek tatlı bir soluk katmış. İsmail Karayün de sesiyle şarkının his dünyasına uyum sağlamış.

Geçmiş takvim yapraklarından bakarsak 1986 yılında İstanbul’da doğan ve lise yıllarından itibaren müzikle ilgilenip gitar çalan İsmail Karayün kariyerinin ilk yıllarında okulunun ve çeşitli belediyelerin korolarında yer aldı. 2017 yılında iki şarkıdan oluşan “Gece Şarkıları” çalışmasıyla müzik kariyerinin profesyonel ilk üretimine imza atmıştı. 2019 yılında da on parçadan oluşan “İnsan İnsanın Kılıcı” albümünü dinleyiciyle buluşturdu. 2021 yılında babasına ithaf ettiği “Olduğun Yer Uzak Mı?” ve Olta projesi için yeniden yorumladığı “Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok” ile müzikal kariyerinde ilerlemeye devam etti. Müzikal kariyerini sürdürürken bir yandan da akademisyen olarak akademik çalışmalarını sürdürdü.

İsmail Karayün, yeniden ses verdiği “Sen Türküler Söyle” çalışmasını şu sözlerle anlattı: “90’lı yıllarda üretilen Türkçe pop müzik şarkıları, bulunduğu döneme damga vururken, bizim evde de hemen hemen her albüme ait kasetler alınır, dinlenir ve uzun yolculuklar yapılırdı. “Sen Türküler Söyle” benim bu döneme ait hatırladığım, hissettiğim, çocukluğuma gittiğim ve Soner Arıca’yı tanıdığım en özel şarkılardan birisi.

Bir gün vokal ve gitar olarak şarkıyı kaydedip Soner Arıca’ya gönderdim ve eğer izni olursa şarkıyı okuyup yayınlamak istediğimi belirttim. Kendisi de kaydın duygusundan çok etkilendiğini söyleyerek bana bu izni verdi ki, geçmişten uzanan bir elin bir anda tüm kollarınızı sarması kadar sıcak bir andı bu. Sevgili Gürkan Çakıcı ile hemen şarkıyı düzenlemeye başladık.

Enstrümanları ve bunları icra edecek kişileri birlikte seçtik. Kayıtların bir kısmı bulunduğum şehir Antalya’da, diğer bir kısmı ise İstanbul’da yapıldı. Kapak fotoğrafı ise Kadri Karahan imzası taşımaktadır. Onun gözü, yüreği ve müzik yolculuğumdaki yeri hep çok başka. Bu şarkı tüm dostlukların kavşak noktası benim için. “Sen Türküler Söyle”, benim 90’lar Türkçe pop müziğine olan sevgime olan bir armağanım, çocukluğumu yeniden hatırlayışım ve müziğin o güzel, nitelikli zamanlarına bir dokunuşum olsun.”

İsmail Karayün’ün “Sen Türküler Söyle” yorumu titizlikle yaklaşılacak bir yeniden yorumlama projesinin ne denli güzel sonuçlar doğurabileceğine dair örnek bir çalışma olma özelliğini taşıyor. Şarkıya yapılan ufak dokunuşlar, ahenk ve İsmail Karayün’ün ses tonu bizlerde doksanlar tadı bırakıyor. Günün yorgunluğunun ardından koltuğunuzda geriye yaslanıp özlenen yıllara doğru müzikal bir yolculuk yapabileceğiniz çalışmada İsmail Karayün’e Gürkan Çakıcı, Mustafa Güzel, Semih Burcu, Erdi Arslan, Ömer Göktepeliler ve Kadri Karahan emekleriyle eşlik etmiş

Eşlik edilecek nice şarkılara…

Diğer Yazıları

Kendini Duyma Yolculuğu: Özlem Akpınar Yiğit’ten Ses Ver

Yaşam seyahatinde gördüğümüz birçok sahnenin zihnimizde bıraktığı anı sarmalında vakit geçtikçe derinlerde kalan anıların silinmediğini ve duyguların da desteğiyle hep diri kaldıklarını görürüz. Bu süreçle birlikte yaşamın bizlere sundukları karşısında da ikilem yaşarız. “Ben kimim?” Bu soru yüzyılımızda en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Bu soruya yanıt arama yolculuğu da yaşam seyahatinin en önemli virajlarından biridir.

Devamını Oku 25.09.2022

Kartal Uluslararası Çocuk Edebiyatı Festivali ve Masal Plakları

İlk kez hayal kurduğunuzda kaç yaşındaydınız? Belki uçurtmanızın gökyüzünde bulutların arasında süzüldüğü yahut dönme dolapta arkadaşınızın gülümseme sesleri arasında kurdunuz ilk hayallerinizi… Belki de yatağınıza uzanıp tavana bakarken ya da bir masal kitabının kahramanlarını düşlerken hayaller alemine daldınız… Sonuç olarak her insan hayal ettiği yaşam uğruna mücadele eder fakat birçok insan bu mücadele esnasında çocukluk hayallerinin dışına çıkar. Oysa o yaşlarda kurulan hayallerin sınırları yoktur.

Devamını Oku 18.09.2022

Esin Aydıngöz: “Kuracağınız Dengenin Asıl Belirleyicisi Öncelikleriniz”

Son yıllarda yurtdışında ülkemizi başarıyla temsil eden müzisyenlerimizden biri olan Esin Aydıngöz ile gerçekleştirdiği projeleri, müzikal kariyerini ve geleceğe dair planlarını konuştuk.

Devamını Oku 11.09.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS