{$ day.Temps.HighTemp $} °
Uğur Hakan Hacıoğlu Uğur Hakan Hacıoğlu

Hatıraların Güzü Saklı Melodilerde: Bursa Bülbülü Film Müzikleri LP Formatında

05.02.2023 Pazar | 11:01

Her hatıranın, yaşanmışlığın ve biriken duyguların hayatımızda bir güzü vardır. O birikime güz yağmurları yağmaya başladığı vakit gönül yaprakları düşer birer birer geçmişin tozlu yapraklarına… Her satırında, sararan sayfaların içinde onca duygu, onca hatıra barındırır ki bunların hepsi bir gün bir dize, bir melodi, bir söz olmayı bekler.

Müziğin, aşkın, vazgeçişin arasında Bursa’nın 1980’li yıllarına doğru bir yolculuğu izleyiciye çıkaran ve bu yolculukta dönemin sadece atmosferini değil müzikal olarak da yapısını göstermeye çabalayan Bursa Bülbülü filmi Disney+ platformunda yayınlanması sonrasında sadece izleyici odağında değil dinleyici odağında da büyük ilgi gördü.

Ata Demirer’in film içinde gerek bireysel gerekse de Melek Büyükçınar ile gerçekleştirdiği düetleri dijital platformlarda son haftalarda oldukça talep gören çalışmalar olarak dikkat çekti. Bu taleple doğru orantılı olarak filmde yer alan çalışmaların LP formatında ilgilileriyle buluşması hem filme ilgi duyanları, hem plak koleksiyonerlerini, hem de yeni dönem arşivcilerini oldukça heyecanlandırdı.

Film boyunca yaşanan duygu - durum geçişleri arasında filme özel seslendirilmiş şarkıların gördüğü ilgiyi aslında gala gecesinde sıcağı sıcağına gözlemleme fırsatı bulmuştuk. Örneğin “Seni Yazdım Kalbime” ve “Şaka Yaptım” şarkıları dinleyici tarafından büyük ilgi görmüş ve parçaya seyircilerden de eşlik edenler olmuştu. Fiziksel olarak filmde yer alan şarkıların nostaljik bir filme tamamlayıcı bir unsur olarak plak formatında basılarak sunulmasının da doğru bir metot olduğu kanaatindeyim.

Ata Demirer de bu süreç ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle anlatmıştır: “Bursa Bülbülü izleyicileri 80’li yılların taverna ve gazino dünyasına götürüyor… Seksenli yıllarda Bursa’da düğünlerde, kınalarda büyük bir hevesle müzik yapmaya çalıştığım zamanları ve hayallerimi hala çok net hatırlıyorum. Yıllar geçti, kısmet oldu bugüne geldik ve o yılların hikayesini yazarken müziklerini de büyük şef, büyük müzisyen, kıymetli ağabeyim Taşkın Sabah sayesinde hayata geçirdik. Albümde birbirinden değerli müzisyen arkadaşlarım bize eşlik etti Ne şanslıyım ki Bursa Bülbülü albümünü plak formatında da müzik marketlerin raflarında. Bu plağın müzikleri o yılların ağabeylerinin, Cengiz Sezen’lerinin, Arif Susam’larının, Nejat Alp’lerinin, Ümit Besen’lerinin, Ferdi Özbeğen’lerinin ve daha nicelerinin müziklerine saygı duruşudur.”

Ata Demirer bu çalışmanın fiziksel olarak dinleyiciyle buluşma sürecinde Taşkın Sabah, Tarık Ceran, Melek Büyükçınar, Toygan Avanoğlu ile birlikte çalıştı. Kalan Müzik ve BKM işbirliğinde LP ilgililerin beğenisine sunuldu.

Son yıllarda film - dizi üretimlerinin dijital platformlara taşınmasının yanında belirli aralıklarla bu tarz yapımların fiziksel olarak da ilgilileriyle buluşmasını oldukça kıymetli buluyorum. Hatıraların saklı melodilerinin anımsandığı şarkıların saklanabilecek bir ortamda bulunuyor olması ilgililerini fazlasıyla cezbedecektir.

Melodilere, hatıralara ve üretimlere…

 

Diğer Yazıları

Eğitim, Motivasyon ve Doğru Sonuçlar – Emrah Koçak

Birçok felaketin ardı ardına bizleri sarstığı bir sürecin devamında müzikal faaliyetlerin başlaması, üretimlerin devam etmesi müziğini iyileştirici ve yapıcı özelliğini ön plana çıkartarak toplumsal yaralara bir nebze olsun deva olmayı başardı.

Devamını Oku 26.03.2023

Fuat Tuaç: “Bu Albümde Kendi Göç Hikayemi Anlatıyorum”

Son yıllarda müzikal üretimleriyle ülkemizi Kanada’da temsil eden Fuat Tuaç ile müzik kariyerinin başlangıcını, müziğe dair hislerini, Kanada’ya taşınma ve alışma sürecini ve son albüm projesi ile beraber göç olgusunun birey ve toplumdaki yansımalarını konuştuk.

Devamını Oku 19.03.2023

Kapalı Kapılar Ardındaki Duygular - Sercan Candemir’den Muazzam Bir İhtimalsin

Kapana sıkışmış hayallerin arasında kendimize yeniden başlamak için saklanacak yeni boşluklar bulmaya çalışıyoruz. Sıkıştığımız kapan canımızı yaksa da vazgeçmiyoruz. Çünkü hayat ihtimaller dehlizinde umudun varlığını bizlere öğretti. Öğrenilen ihtimaller üzerine inşa ettiğimiz yeni hayaller bir gün kapana sıkışacak olsa da onları gerçekleştirme ümidini korumak belki de en kıymetli mücadelemiz…

Devamını Oku 12.03.2023
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS