Yrd.Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş Yrd.Doç.Dr. Mehmet Emin Güneş

Karın ağrısını önemseyin

11.11.2015 Çarşamba | 17:13

Karın boşluğu birçok organı barındırmaktadır. Bu organların herbirinin çeşitli hastalıkları karın ağrısına neden olmaktadır.

Karın boşluğunda bilindiği üzere, mide, bağırsaklar, karaciğer, pankreas, safra kesesi, safra yolları, dalak, böbrek ve idrar yolları, kadın üreme organları ( rahim ve yumurtalıklar), erkeklerde prostat bulunmaktadır. Tüm bu organlardaki işlevsel bozukluklar, kendini karın ağrısı şeklinde gösterir.

Ağrı, bize vücudumuzun normal işlevinde bir aksaklığı bildiren önemli bir sinyaldir ve önemsenmelidir. Kabaca karın bölgemizi üst sağ, üst sol, alt sağ, alt sol diye bölümlere ayırdığımızda, bu bölümlerde bulunan organların yerleşim yerleri göz önünde bulundurulduğunda, ağrı karnımızın hangi bölümündeyse; o bölümde bulunan organlar akla gelmelidir.

Mesela, karnımızın üst sağ tarafında ağrı hissettiğimizde, aklımıza ilk olarak burada bulunan, karaciğer, safra kesesi ve safra yolları  gelmelidir. Sol üst tarafında ağrı hissettiğimizde, bağırsakların burada bulunan kısımları ve dalak, sağ alt tarafta ağrı hissettiğimizde, apandisit, yine bağırsakların bu bölümde bulunan kısımları, kadınlarda ise sağ yumurtalık ve sağ tüp, sol alt tarafında ağrı hissettiğimizde ise yine bağırsakların bu bölümde bulunan kısımları, sol yumurtalık ve sol tüp ile ilgili hastalıklar aklımıza gelmelidir.
Göbek çevresindeki ağrılar ise genellikle mide hastalıkları ile ilgilidir.

Ağrının şiddeti,  karakteri ve süresi önemlidir. Örneğin ağrının ani başlaması ve yayılması, mide, bağırsak gibi içi boş bir organ delinmesinin, yavaş yavaş başlayan ağrının saatler geçince artması, karın içindeki organlarda iltihabi bir sürecin başladığının habercisi olabilir.

Ağrı ile beraber ateş, bulantı, kusma, karında şişkinlik, gaz çıkaramama, dışkılama yapamama önemlidir. Ağrı ile birlikte bu şikayetlerde varsa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Akut Karın Ağrısı Nedir?
Altı saat içinde birdenbire başlayan, karın ağrısı ile kendini gösteren, karın hastalığı akut karın ağrısı olarak tanımlanır. Bu tanım önemlidir. Çünkü akut karın ağrısı demek acil cerrahi müdahale demektir.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta, karın ağrısının sebebi ortaya konuluncaya kadar ağrı kesici kullanımından uzak durmak gerekir. Aksi takdirde tanıyı maskeler ve tanının gecikmesine neden olur.

Karın ağrısı psikolojik olabilir mi?
Evet olabilir. Kişi kendisini ruhsal olarak etkileyen herhangi bir durumla baş edemezse bu kendisini karın ağrısı şeklinde gösterebilir.

Karın ağrısında mutlaka doktora gidilmesi gereken haller;
-Şiddetli, artan, devamlı haldeki karın ağrıları,
-Ağrı ile beraber kanama, baygınlık hissi
-Ağrı ile beraber ateş,
-Karın ağrısının göğüse, boyuna ve omuza yayılması,
-Karında gerginlik olması, gaz çıkaramama ve dışkılama yapamama.

Diğer Yazıları

Kurban Bayramı'nda beslenmeye dikkat

Toplum olarak bu günlerde ikramı ve ikram edileni yemeyi seviyoruz. Peki, bayram diye her şeyi yiyelim mi? Bunun cevabı maalesef hayır olacak.

Devamını Oku 08.09.2016

Yutma güçlüğüne dikkat!

Sindirim sistemimizde belki de en az bilgi sahibi olduğumuz organ tıp literatüründe "özofagus" denilen yemek borumuzdur. Bir çoğumuz bu organa ait olan belirtilerin mide ve bağırsaktan geldiğini düşünürüz. Ancak bu organa ait hastalıkları da küçümsememek gerekir.

Devamını Oku 23.08.2016

Kasık fıtıkları ihmale gelmez

Tüm karın fıtıklarının yüzde 75'ini oluşturan, kasık bölgesinden kaynaklanan kasık fıtıkları, erkeklerde kadınlara oranla 20 kat daha fazla görülür.

Devamını Oku 08.07.2016
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS