Mete Sohtaoğlu
Mete Sohtaoğlu

Mete Sohtaoğlu

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Cihat Baharı mı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Kimse Avrupa'ya yarım yüzyıl daha barışın hâkim olacağına inanmamalı" demişti. Avrupa'yı endişelendiren bu gelişmeler "Arap Baharı"ndan sonra "Cihat Baharı" nın mı habercisi? İşte "Küresel Cihat" meselesinin detayları...

Devamını Oku 18.06.2014

"El-Kaide 3.0": Hedef 2020

Üç yıl önce Suriye, Libya, Tunus ve Sina bölgelerinde "Arap Baharı" olarak nitelendirilen dönem başladığından beri "Küresel Cihad Hareketi" yuvalandığı Arap coğrafyasında sessiz sedasız yayılmaya başladı. Bugün yaşadığımız durum aslında 2005-2006 yılında kamuoyuna sızan 20 yıllık El-Kaide planında (2000-2020) çoktan öngörülmüştü. Bölgesel siyasi konjonktürün etkisiyle meydana gelen gelişmelerin çıtayı çok yüksek tutan örgüt için bile sürpriz olduğu aşikar. Bu taslak plan "mücahitlerin" kendi gayretlerinden çok siyasi ve ekonomik gelişmeler yüzünden planlandığı gibi yürüdü. Önce El-Quds El-Arabi Gazetesi'nde bir seri yazı dizisi halinde yayınlanan ve çevrilerek "Fuad Hüseyin- El Zerkavi: El Kaide'nin 2. Nesli" ismiyle yayınlanan kitapta El Kaide'nin 7 aşamadan oluşan 20 yıllık planı detaylı olarak açıklanmıştı.

Devamını Oku 17.06.2014

70 yıl önce o sahilde 2000 kişi öldürdü

Müttefik güçlerin Kuzey Fransa'nın Normandiya sahillerine çıkarma yaptıkları 6 Haziran 1944 günü tarihi bir gün. İkinci Dünya Savaşı'nın seyrinde o gün, Nasyonal Sosyalist Almanya'ya karşı ikinci bir cephe açılması başarıldı. Bunun ardından işgal altında bulunan Fransa kurtarıldı ve müttefikler Hitler'in birliklerine karşı Batıdan ilerlediler. Bu yüzden her yıl "D-Day" anısına büyük çaplı törenler yapılıyor.

Devamını Oku 06.06.2014

Bu ses sizi çıldırtabilir!

2010 Dünya Kupası'ndaki vuvuzela travmasını hatırlarsınız. Gerçi futbolseverlerin unutması ne mümkün. Müjde mi, kötü haber mi bilemedim. 4 yıl sonra futbolseverleri 2014 Dünya Kupası’nda yeni sürprizler bekliyor

Devamını Oku 30.05.2014

“Bizans imparatoru" YAŞIYOR!

O zaman 86 yaşında olan kuaför, o yıllardan itibaren "İstanbul tahtının varisi" olduğunu iddia edip asalet ünvanları dağıtıyordu. Bizans'ın "yaşayan imparatoru", giriş davetiyesinin oldukça pahalı olduğu Bizans kartalı motifli flama, bayraklarla donatılan salonlarda, balolar düzenleyip “Bizans’ı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği”ne bağış toplamaya başlamıştı.

Devamını Oku 28.05.2014

Osmanlı'nın ilk madencisi: Deli Corci

Osmanlı'nın Avrupa'ya gönderdiği ilk üç öğrenciden biri olan ve çok asabi olduğu için "Deli Corci" lakabıyla anılan İbrahim Edhem, madencilik eğitimi gördükten sonra döndüğü Türkiye'de sadrazamlığa kadar yükseldi.

Devamını Oku 22.05.2014

Hürrem'den önce Osmanlı'nın ilk yabancı gelini kimdi?

1299 yılı Nisan ayının son günleri. Yer: Osmanlı İmparatorluğu'nun doğduğu topraklar. Kayı aşiretinin Söğüt ve civarında günden güne artan gücü karşısında, o güne kadar hep siyasi çekişme ve kavga halinde olan Rum tekfurları, Türklere karşı çeşitli planlar üzerinde tartışmaktadırlar.

Devamını Oku 09.05.2014

Osmanlı’nın lanetli ölüm melekleri

Düşünsenize bir mesleğinizi... Herkes sizden uzak duruyor. Sabah gidip kafa kesip akşam eve dönüyorsunuz. Mutfaktan hanımın size seslenişini “-Beyyy! Nasıldı işler bugün?” “-N’oolsun hanım 3-5 kafa kesip geldim işte, yemek hazır mı?” konuşmasını hayal edin.

Devamını Oku 02.05.2014

Boynuzlu ya da boynuzsuz bir hikaye

Vikinglerin hikayeleri yüzlerce yıldır cazibesini koruyor. British Museum’un yeni galerisi Sainsbury Exhibition Gallery, Mart ayında açıldı. Bu açılış, “Vikingler: Yaşam ve Efsane” adlı büyük bir sergiyle kutlanmıştı. 8. yüzyılın sonlarından ve 11. yüzyılın başından bugüne ulaşan eserlerin görücüye çıktığı serginin kahramanlarına göz atacağız.

Devamını Oku 11.04.2014

Karşıyaka - Lailapas: 84 Yıl Önce Yarım Kalan Maç

Karşıyaka ile Yunanistan futbol takımı Lailapas, 7 Aralık 1930’da Sakız Adası’nda soğuk bir kış günü karşı karşıya gelmişti. Dostluk maçı 3. dakikada başlayan sağanak yağmur yüzünden devam edememişti. Şimdi ise kulüp yöneticileri yarım kalan maçı tamamlamak için anlaştı...

Devamını Oku 25.03.2014
LG
MD
SM
XS